Rețele de socializare

Moldova

Noi detalii despre femeia găsită moartă, la Basarabeasca. Concubinul ar fi ucis-o cu un melesteu

Au apărut noi detalii despre femeia care a fost găsită moartă duminică, 27 octombrie, în fața unui bloc de locuințe din orașul Basarabeasca Surse din cadrul poliției locale, sub protecția anonimatului, ne-au spus că femeia ar fi fost ucisă cu un melesteu de către concubinul său, după ce ar fi venit târziu de la o zi de naștere. Suspectul a încercat să șteargă urmele până la venirea poliției.

Publicat

Trupul neînsuflețit la femeii în vârstă de 40 de ani a fost găsit zăcând într-o baltă de sânge pe trotuar, în fața unui bloc de locuințe din sectorul Flămânda a orașului Basarabeasca, de către un trecător care a alertat poliția. Ulterior, oamenii legii au stabilit că femeia locuia împreună cu concubinul său într-un apartament din blocul în fața căruia a fost găsit cadavrul.

Când au sunat la ușa bărbatului, acesta s-a prefăcut că nu cunoaște nimic și că ar fi dormit în acel moment, însă în apartamentul acestuia polițiștii au găsit mai multe pete de sânge.

„Femeia venise acasă  cu taxiul de la o zi de naștere, aproximativ în jurul orei 04:00, iar peste două ore a fost găsită moartă. Concubinul femeii, un bărbat în vârstă de 32 de ani, era în apartament când a venit poliția, dar se făcea că era de pe somn și că nu cunoaște nimic despre decesul ei. Ulterior, în apartament, au fost depistate urme de sânge pe masă, pe pat, dar și pe podul și pereții apartamentului, iar în dulap se aflau o pereche de mănuși murdare de sânge. Se vede că înainte de a veni poliția, suspectul a încercat să facă curat, a fost o încercare stângace  de a șterge urmele de sânge”, ne-a spus sursa.


În cadrul anchetei s-a stabilit că bărbatul de 32 de ani ar fi lovit-o de mai multe ori pe femeie cu pumnii și picioarele, dar și cu un obiect dur după cap, posibil un melesteu. Ultima lovitură fiind fatală.

„După comiterea crimei, dânsul a scos cadavrul din apartament în curtea blocului și l-a lovit cu capul de bordură. A încercat să însceneze că femeia s-ar fi împiedicat și a căzut cu capul de bordură, astfel să se considere că aceasta a și fost cauza decesului. Însă, în baza expertizei medico-legale, s-a stabilit că pe trupul neînsuflețit al femeii erau prezente mai multe semne de moarte violentă caracteristice maltratării. Duminică, 27 octombrie, imediat după ce a fost descoperit cadavrul și urmele de sânge din apartament, el a fost reținut pentru 72 de ore, dar nu-și recunoaște vina”, ne-a mai spus interlocutorul nostru.

Oamenii legii nu au stabilit cu exactitate mobilul crimei, dar nici nu au găsit obiectul cu care bărbatul ar lovit-o în cap pe femeie.


Pe numele bărbatului a fost pornită o cauză penală pentru omor intenționat, iar ieri judecătorii au eliberat mandat de arest pe numele acestuia pentru 30 de zile, iar dacă va fi găsit vinovat, ultimul riscă o pedeapsă cu pușcăria de la 20 de ani sau detenție pe viață.

deschide.md


Moldova

/VIDEO/ I-a lăsat fără milioane de lei: Un chișinăuian este bănuit de escrocherie de proporții legate de așa zise investiții.

O schemă amplă de escrocherie, cu un prejudiciu estimat la peste 10 milioane de lei, a fost destructurată de polițiștii și procurorii din sectorul Botanica al capitalei. Operațiunea a fost desfășurată cu sprijinul mascaților din cadrul brigăzii cu destinație specială „Fulger”, în urma unor investigații de durată.

Publicat

Potrivit anchetatorilor, principalul suspect este un bărbat de 33 de ani, domiciliat în Chișinău, care ar fi pus în aplicare schema infracțională în perioada anilor 2024–2025.

Acesta este bănuit că ar fi convins mai mulți agenți economici să investească sume considerabile de bani în activități comerciale aparent profitabile. Ulterior însă, bărbatul nu și-ar fi respectat obligațiile asumate, însușindu-și atât mijloacele financiare, cât și bunurile obținute de la victime.

În urma acțiunilor procesual-penale și a măsurilor speciale de investigație, oamenii legii au reușit să documenteze activitatea suspectului.


În cadrul perchezițiilor efectuate la domiciliul acestuia, au fost depistate și ridicate ciorne, documente și alte materiale considerate relevante pentru cauza penală.

În prezent, bărbatul este cercetat penal, iar dacă va fi găsit vinovat, riscă o pedeapsă cu închisoarea de până la 15 ani.

Ancheta continuă pentru stabilirea tuturor circumstanțelor cazului, identificarea eventualilor complici, dar și pentru recuperarea prejudiciului cauzat victimelor.


Citește mai departe

Moldova

Impact matinal în capitală: O șoferiță a ajuns la spital, după ce a intrat în coliziune cu un alt automobil.

Accident rutier soldat cu rănirea unei persoane în capitală. Totul s-a întâmplat în dimineața de 20 martie în cartierul Telecentru.

Publicat

Potrivit informațiilor preliminare, impactul a avut loc în jurul orei 09:20, pe strada Miorița.

Din primele date, un bărbat de 40 de ani, aflat la volanul unui automobil, s-ar fi tamponat cu un alt autoturism, condus de o tânără în vârstă de 24 de ani. Circumstanțele exacte în care s-a produs coliziunea nu sunt deocamdată cunoscute.

În urma impactului, conducătoarea auto a suferit traumatisme și a fost preluată de echipajul medical, fiind transportată la spital pentru investigații suplimentare.


La fața locului au intervenit polițiștii, care au securizat perimetrul și au demarat cercetările.

Oamenii legii urmează să stabilească toate circumstanțele producerii accidentului.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ „Ploaie” de droguri, la Ialoveni: PVP, marijuana și cartușe, găsite în locuințele a trei bărbați.

Trei persoane din raionul Ialoveni sunt cercetate pentru trafic de droguri, după ce în gospodăriile acestora au fost descoperite substanțe interzise și echipamente folosite pentru comercializare.

Publicat

Este vorba despre doi bărbați de 28 și 42 de ani din Costești și un tânăr de 20 de ani din Hansca. În urma perchezițiilor, oamenii legii au ridicat droguri de tip PVP, cunoscut ca „sare”, dar și marijuana.

În locuințele suspecților au mai fost găsite cântare electronice de precizie, pachețele pentru ambalare, telefoane mobile cu informații relevante pentru anchetă, dar și obiecte utilizate pentru consumul de droguri. Totodată, au fost depistate și cartușe deținute ilegal.

Cei trei au fost testați, iar rezultatele au arătat că au consumat marijuana.


Valoarea drogurilor scoase din circuit este estimată la peste 110.000 de lei, potrivit anchetatorilor.

La solicitarea procurorilor, suspecții au fost plasați în arest preventiv pentru 30 de zile. Între timp, investigațiile continuă pentru a stabili dacă în schemă sunt implicate și alte persoane.


Citește mai departe

topul săptămânii