Moldova
/FOTO/ Tânăr de 24 de ani, mort după ce a fost lovit, pe rând, de două mașini. Tânăra care îl însoțea, spitalizată în stare gravă
În această seară, Poliția a fost sesizată despre producerea unui grav accident rutier pe traseul R-6, în direcția mun. Bălți.

La fața locului, preliminar polițiștii au stabilit că un bărbat de 55 de ani, la volanul unui automobil Hyundai Tucson a tamponat, în afara trecerii de pietoni, o femeie de 23 de ani și un bărbat de 24 de ani.
În urma impactului bărbatul a decedat pe loc, iar femeia a fost transportată la spital în stare gravă.
Mai mult, s-a stabilit că la scurt timp după ce bărbatul a fost tamponat de Hyundai, fiind la sol, peste el a trecut un Volkswagen Jetta, condus de un bărbat de 58 de ani.
Rezultatul testului la alcool pentru ambii șoferi a fost negativ.
In ultimele 10 zile, 5 pietoni au decedat în accidente rutiere.
Moldova
Întâlnire cu final sângeros: Un bărbat ar fi fost ucis cu sânge rece de un consătean, la Cahul.
Întâlnire cu final sângeros, în sudul țării. Un bărbat de 56 de ani și-a pierdut viața în urma unui conflict izbucnit între el și un consătean. Crima s-a produs în data de 25 august, în satul Baurci din raionul Ceadîr-Lunga.

Potrivit poliției, în timpul altercației, suspectul – un bărbat de aceeași vârstă – i-ar fi aplicat victimei o lovitură cu un obiect ascuțit. Rănitul a fost transportat la Spitalul Raional Ceadîr-Lunga, însă, din cauza leziunilor primite, a decedat.
Agresorul a fost reținut pentru 72 de ore. Pe caz a fost inițiată o cauză penală pentru omor, iar oamenii legii urmează să stabilească toate circumstanțele tragediei.
Moldova
A ajuns de urgență la spital: Un copil de 12 ani a fost electrocutat, în raionul Cahul.
Un copil de 12 ani a ajuns în stare critică la spital după ce a fost electrocutat. Incidentul s-a produs în seara de 24 august, în jurul orei 20:00, în localitatea Slobozia Mare, raionul Cahul.

Potrivit primelor informații, băiatul se afla împreună cu alți copii într-o grădină aflată în apropierea punctului central de distribuție a energiei electrice, îngrădit cu un gard de beton de aproximativ doi metri. În circumstanțe care urmează să fie stabilite, minorul ar fi pătruns în interiorul zonei interzise, unde a intrat în contact cu instalațiile electrice și a suferit electrocutarea.
Victima a fost transportată de urgență la spital pentru îngrijiri medicale.
Polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție Cahul documentează cazul și urmează să stabilească toate circumstanțele în care s-a produs incidentul.
Moldova
A murit în drum spre Italia: O femeie din Moldova a decedat într-un grav accident, în România.
O femeie de 66 de ani din Republica Moldova și-a pierdut viața, iar alte două persoane au ajuns la spital, una dintre ele în stare gravă, după ce un microbuz, care efectua o cursă spre Italia, a fost implicat într-un accident rutier. Tragedia s-a produs în data de 22 august, pe drumul național DN1, în apropierea localității Săbolciu, înspre municipiul Oradea, România.

Potrivit poliției din România, șoferul – un tânăr de 24 de ani din Republica Moldova – conducea o autoutilitară cu remorcă și, din cauze ce urmează a fi stabilite, ar fi pierdut controlul volanului. Vehiculul a lovit parapetul metalic al unui cap de pod și s-a răsturnat în șanțul de pe marginea drumului.
În microbuz se aflau trei persoane: doi bărbați și o femeie. Victima, prinsă sub marfa răsturnată în urma impactului, a fost găsită încarcerată. Aceasta a fost transportată de urgență la spital, dar din nefericire a decedat.
Alți doi bărbați – șoferul de 24 de ani și un pasager de 48 de ani din municipiul Iași – au suferit multiple leziuni și au fost transportați la spital.
Rezultatul testării cu aparatul etilotest au arătat că șoferul nu se afla sub influența băuturilor alcoolice.
Mai mult, presa din România scrie că anul trecut un alt vehicul al aceleiași firme ar fi fost implicat într-un accident grav la intrarea în Ungaria, unde s-a ciocnit frontal cu un microbuz înmatriculat în România. Atunci, două persoane și-au pierdut viața.
-
Moldova7 zile în urmă
Momentul accidentului teribil de la Strășeni, în care a murit violonista de 24 de ani, surprins de camere. Șoferul microbuzului – plasat în arest preventiv
-
Moldova6 zile în urmă
Clipa dinaintea dezastrului. Imagini filmate din microbuzul implicat în accidentul fatal de la Strășeni
-
Moldova15 ore în urmă
A murit în drum spre Italia: O femeie din Moldova a decedat într-un grav accident, în România.
-
Moldova6 zile în urmă
/VIDEO/ Încălcările în trafic, filmate de sus: Polițiștii au surprins, cu ajutorul dronelor, zeci de abateri în mai puțin de două ore.
-
Moldova12 ore în urmă
Întâlnire cu final sângeros: Un bărbat ar fi fost ucis cu sânge rece de un consătean, la Cahul.
-
Moldova5 zile în urmă
Urmărire ca-n filme la Vulcănești: Un șofer beat, prins cu sute de haine de contrabandă.
-
Moldova7 zile în urmă
A murit de mâna „prietenilor”: Doi bărbați, condamnați pentru un omor cu deosebită cruzime, la Rîșcani.
-
Moldova6 zile în urmă
S-au trezit cu mașinile sparte: O serie de jafuri nocturne s-a produs în satul Elizaveta.