Moldova
Tragedie cumplită, la Ștefan Vodă. Un copil de 2 ani a murit, după ce a fost intoxicat cu sulf de către propriul tată
Un copil a murit pe patul de spital, după ce tatăl său ar fi încercat să-l lecuiască la domiciliu cu sulf. Tragedia a avut loc noaptea trecută în spitalul din orașul Ștefan Vodă.

Descide.md scrie că, este vorba despre un copil de doi ani care a fost adus la Spitalul raional Ștefan Vodă, în jurul orei 22:00, în stare gravă și a fost internat în secția de terapie intensivă a spitalului.
Micuțul a fost diagnosticat cu o intoxicație severă cu o substanță fungică „Dnok”. Ulterior s-a stabilit că vineri, 10 Iunie, tatăl acestuia, în vârstă de 27 de ani, după ce a văzut că pe suprafața corpului copilului au apărut mai multe pete de culoare roșie, ar fi preparat în condiții casnice un unguent pe bază de sulf cu care a încercat să trateze copilul.
Abia a doua zi, după ce copilul a început a avea febră și a început a vomita, părinții au solicitat intervenția unei ambulanțe.
Medicii au încercat să-i salveze viața copilului, dar din nefericire acesta a murit la spital, după o oră de la internare.
Oamenii legii au inițiato anchetă în acest caz pentru a stabili toate circumstanțele în care s-a produs tragedia.
Moldova
Accident grav în raionul Glodeni, soldat cu un adolescent rănit: Unul dintre vehicule era condus de un minor
O decizie negândită poate avea consecințe grave. Este lecția învățată de un minor de 16 ani după ce ar fi urcat la volan, deși nu are acest drept, iar vehiculul pe care-l conducea s-a pomenit în accident. Mai mult, un prieten al adolescentului, tot minor, a ajuns la spital.

Coliziunea s-a produs în după-amiaza de 02 septembrie, în jurul orei 15.00, pe traseul Glodeni – Dușmani – Moara Domnească. La fața locului a intervenit poliția, medici cu ambulanța, dar și un echipaj de pompieri.
Potrivit datelor oferite de către ofițerul de presă al IP Glodeni, Jana Molceanov, coliziunea s-a produs între o mașină condusă de un bărbat de 34 de ani și un microbuz marfar, la volanul căruia se afla minorul de 16 ani, care nu deține permis de conducere. În timpul coliziunii, o piesă s-a desprins de la automobilul tamponat și a ricoșat într-o altă mașină condusă regulamentar de un bărbat de 43 de ani. Vehiculul a fost avariat ușor, iar șoferul nu a avut de suferit. Totuși, accidentul nu s-a soldat doar cu pagube materiale.
Un minor de 16 ani, pasager în microbuz, a suferit multiple traumatisme și a fost transportat la spital pentru îngrijiri medicale. Toți trei conducători auto implicați au fost testați alcoolscopic, rezultatele fiind negative. Poliția investighează cazul pentru stabilirea tuturor circumstanțelor.
Moldova
Accident nocturn în capitală: Un tânăr a ajuns la spital în urma impactului dintre două mașini
Accident nocturn în capitală. Două vehicule s-au tamponat în plin, iar în rezultat, un pasager în vârstă de 22 de ani a ajuns la spital. Totul a avut loc în data de 2 septembrie, în jurul orei 23.00, pe șoseaua Hîncești din cartierul Telecentru, pe o porțiune de drum aflată în reparație.

Potrivit datelor oferite de către ofițerul de presă de la Poliția Capitalei, Cristina Talpă, în circumstanțe încă neclare, un șofer de 23 de ani nu s-ar fi isprăvit cu ghidajul și s-a tamponat cu un alt automobil, condus de un tânăr de 20 de ani. În urma impactului, unul dintre pasageri, în vârstă de 22 de ani a suferit mai multe leziuni corporale. Acesta a fost preluat de medicii de pe ambulanță și dus la spital.
Pe caz a fost inițiat un proces penal, în cadrul căruia vor fi stabilite circumstanțele exacte în care s-a produs coliziunea. Șoferul care va fi găsit vinovat va fi sancționat în funcție de gravitatea leziunilor suferite de victimă.
Moldova
Dragostea neîmpărtășită l-a făcut să vandalizeze orașul: Un minor de 17 ani a provocat haos în centrul Orheiului
Dragostea neîmpărtășită l-a făcut să vandalizeze orașul: Un minor de 17 ani, din satul Ciocîlteni a provocat haos în centrul Orheiului.

În noaptea de 28 august, după ora 02:00, tânărul ar fi deteriorat 28 de semne de circulație și a lăsat inscripții pe peretele stadionului, într-un scuar din parc și pe două monumente.
Vezi pe linkul de mai jos declarațiile tânărului:
La scurt timp după ce incidentul a fost semnalat poliției, oamenii legii au reușit să-l identifice pe autor. În declarațiile date, minorul a explicat că gestul său a fost impulsionat de sentimentele neîmpărtășite ale unei tinere față de el, încercând astfel să-i atragă atenția.
Autoritățile continuă cercetările pentru a documenta toate pagubele și circumstanțele faptei. În funcție de evaluarea prejudiciului și a responsabilității, minorul riscă măsuri legale specifice vârstei sale.
-
Moldova6 zile în urmă
Tragedie fără margini, în raionul Ștefan Vodă. O minoră de 15 ani a fost găsită decedată
-
Moldova5 zile în urmă
Dragostea neîmpărtășită l-a făcut să vandalizeze orașul: Un minor de 17 ani a provocat haos în centrul Orheiului
-
Moldova6 zile în urmă
Descoperire șocantă, la Cricova: Un cadavru a fost găsit pe un câmp de la marginea orașului.
-
Diaspora6 ore în urmă
Accident de coșmar, soldat cu decesul a trei cetățeni ai R. Moldova, în România
-
Moldova5 zile în urmă
/VIDEO/ Spălare de bani, la Ungheni: Patru bărbați, vizați într-un dosar de proporții.
-
Moldova6 zile în urmă
De la panică la lacrimi de bucurie! Doi copii dispăruți în PMAN, readuși părinților de carabinieri
-
Moldova5 zile în urmă
Mită, contracte trucate și comisioane ilegale: Directorul, vice-directorul și subalternii Spitalului Bălți, vizați în dosare de corupție
-
Moldova5 zile în urmă
/VIDEO/ Ar fi prejudiciat bugetul de stat: Schemă de evaziune fiscală de peste 12 milioane de lei, deconspirată de PCCOCS.