Moldova
Ravagii în urma furtunii: Rafalele puternice de vânt au provocat zeci de situații de risc în întreaga țară.
Rafalele puternice de vânt au provocat zeci de situații de risc în întreaga țară, fiind necesare intervențiile salvatorilor și pompierilor. Potrivit Inspectoratului General pentru Situații de Urgență, în doar 24 de ore au fost înregistrate 17 intervenții, dintre care 15 pentru înlăturarea arborilor doborâți și două pentru obiecte cu pericol de cădere de la înălțime.
În nordul țării, cele mai multe incidente au fost raportate în municipiul Bălți și raioanele Râșcani, Glodeni și Sângerei. La Bălți, vântul puternic a doborât mai mulți copaci, inclusiv pe strada Vasile Coroban și în zona autogării, iar în unele cazuri arborii au căzut peste automobile sau în curțile blocurilor. De asemenea, acoperișul unei clădiri abandonate de pe strada Moscovei a fost smuls de vânt și a căzut peste un autoturism. Intervenții au avut loc și pe strada Calea Ieșilor, unde un copac a fost înlăturat de echipele specializate. Tot în nord, în satul Corlăteni, raionul Râșcani, o foaie de țiglă a fost smulsă de vânt și a rămas suspendată peste fire electrice.
În centrul țării, pompierii au intervenit în municipiul Chișinău, dar și în raioanele Ungheni, Anenii Noi, Criuleni și Telenești. În capitală, mai mulți arbori au căzut peste automobile parcate, pe străzile Florilor, Grădina Botanică și Mircea cel Bătrân. De asemenea, salvatorii au intervenit pe strada Nicolae Testimițeanu pentru a înlătura elemente de fațadă desprinse de pe un bloc locativ. În localitatea Bănești, raionul Telenești, vântul a deteriorat acoperișul gimnaziului, smulgând aproximativ 25 de metri pătrați de țiglă metalică.
În sudul țării, intervenții au fost înregistrate în raionul Ștefan Vodă, în satul Semionovca, unde un copac a căzut peste firele electrice, fiind înlăturat de salvatori.
Totodată, rafalele de vânt au provocat pagube și în stânga Nistrului, potrivit presei locale. La Rîbnița, mai multe acoperișuri au fost avariate, iar foi de ardezie au fost smulse de pe clădiri. Copaci doborâți au fost înregistrați pe mai multe străzi, unii dintre aceștia căzând peste locuințe sau în apropierea instituțiilor de învățământ. De asemenea, în mai multe localități au fost înregistrate întreruperi de energie electrică, iar echipele specializate au intervenit pentru remedierea situației.
Din fericire, în toate cazurile înregistrate pe teritoriul țării nu au fost raportate victime.
Autoritățile avertizează că vântul puternic se va menține și în perioada următoare și îndeamnă cetățenii să evite parcarea automobilelor sub copaci, să ocolească zonele periculoase și să respecte recomandările de siguranță.









Moldova
/VIDEO/ Păcălit de sute de mii de lei: Un bărbat a ajuns victima escrocilor, care s-au dat drept angajați ai unei bănci.
A crezut că vorbește cu un reprezentant al băncii și a pierdut peste 250 de mii de lei. Un bărbat de 36 de ani a fost ținta unei scheme de escrocherie, iar banii ar fi fost ridicați de un tânăr de 31 de ani, suspectat că avea rolul de curier. Polițiștii din sectorul Ciocana l-au reținut, iar la domiciliul acestuia au găsit mai multe probe care ar putea avea legătură cu schema.
Potrivit poliției, totul ar fi început cu un apel telefonic. Victima a fost contactată de persoane care s-ar fi prezentat drept angajați ai unei instituții bancare. Convins că discută cu reprezentanții băncii, acesta a urmat indicațiile primite și a transmis peste 250 de mii de lei.
Aici în schemă ar fi intervenit și tânărul de 31 de ani. Acesta este suspectat că a avut rolul de curier și ar fi ridicat banii obținuți prin înșelăciune.
Polițiștii sectorului Ciocana au documentat cazul, iar în urma măsurilor speciale de investigație au reușit să-i stabilească identitatea. Bărbatul a fost reținut.
Ulterior, oamenii legii au făcut percheziții în locuința suspectului. Au fost ridicate trei telefoane, un laptop și alte obiecte care ar putea avea legătură cu infracțiunea.
Suspectul a fost prezentat în fața instanței, iar la solicitarea procurorilor a fost plasat în arest.
Dacă va fi găsit vinovat, bărbatul riscă până la 8 ani de închisoare.
Moldova
Minor dus de urgență la spital: Un copil de 5 ani, lovit de o mașină, după ce a ieșit cu bicicleta pe carosabil.
Nenorocire pe traseu în raionul Orhei. Un copil de 5 ani a ajuns la spital în stare gravă, după ce a fost lovit de un automobil în dimineața de 23 august, în satul Mitoc.
Potrivit informațiilor preliminare oferite de poliție, accidentul s-a produs după ce minorul, aflat pe bicicletă, ar fi ieșit pe partea carosabilă. Acesta a fost tamponat de un automobil condus de un bărbat de 24 de ani.
În urma impactului, copilul a suferit traumatisme și a fost preluat de ambulanță, fiind transportat în stare gravă la Spitalul Raional Orhei pentru îngrijiri medicale.
Șoferul a fost supus testării alcoolscopice, iar rezultatul a fost negativ.
Poliția continuă documentarea cazului pentru a stabili cu exactitate cum s-a produs accidentul și toate circumstanțele care au dus la impact.
Moldova
Lichidat după patru zile: Incendiul izbucnit la gunoiștea din Orhei a fost stins complet.
Incendiul izbucnit la gunoiștea orășenească din municipiul Orhei a fost lichidat complet după patru zile de intervenție continuă. Pompierii au anunțat că ultimele focare au fost stinse în seara zilei de 22 august, la ora 21:30.
Misiunea a fost una dificilă, întrucât deșeurile ardeau atât la suprafață, cât și în straturile de dedesubt. Pentru stingerea focarelor, pompierii IGSU, împreună cu reprezentanții administrației locale, au desfăcut și împrăștiat deșeurile, după care au efectuat lucrări de compactare și acoperire.
La intervenție au participat 3 autospeciale IGSU și 13 pompieri, care au lucrat în schimburi. Autoritățile locale au mobilizat alte 10 persoane și 9 unități de tehnică specializată, inclusiv buldozere, excavatoare, camioane și tractoare cu cisterne.
În urma incendiului a fost afectată o suprafață de aproximativ 1.500 de metri pătrați, din cele circa 5.000 de metri pătrați ale gunoiștii.
Reprezentanții IGSU menționează că la această oră, situația este monitorizată de autoritățile locale, iar pompierii mențin legătura cu acestea și sunt pregătiți să intervină, dacă situația o va impune.
-
Moldova10 ore în urmăAccident grav la Sîngerei: Patru adulți și doi copii au fost răniți în urma unui impact de groază.
-
Moldova10 ore în urmăÎnchisoare și amendă: Un ucrainean va sta 6 ani după gratii pentru participarea la o escrocherie.
-
Moldova10 ore în urmă/VIDEO/ Le-au dat afacerea peste cap: Aproape 2 milioane de țigarete clandestine, depistate și ridicate în nordul țării.
-
Moldova10 ore în urmăMinor dus de urgență la spital: Un copil de 5 ani, lovit de o mașină, după ce a ieșit cu bicicleta pe carosabil.
-
Moldova11 ore în urmăDouă accidente s-au produs la Ialoveni din cauza vitezei și a neatenției: Trei adulți și doi copii – răniți.
-
Moldova10 ore în urmă/VIDEO/ Infracțiune economică de milioane: Mai multe companii din domeniul gazificării, bănuite de evaziune fiscală.
-
Moldova6 zile în urmă/VIDEO/ Cerșetorie cu regie: Polițiștii au mai „vindecat” doi cerșetori care mimau probleme locomotorii.
-
Moldova6 zile în urmă/VIDEO/ A venit cu una, a plecat cu alta: Un curier, suspectat că a furat un portmoneu cu 8.000 de lei dintr-o locuință din capitală.
