Moldova
/VIDEO/ Operațiune de salvare în raionul Orhei: Un bărbat, mai întâi a rămas blocat cu mașina în pădure, apoi s-a rătăcit
Operațiune de salvare în raionul Orhei. Un bărbat, mai întâi a rămas blocat cu mașina în pădure, apoi s-a rătăcit.
Totul a avut loc în data de 13 mai, în jurul 12.50. Potrivit datelor cunoscute la moment, bărbatul s-ar fi dus cu mașina în pădurea dintre satele Ivancea și Peresecina, iar la un moment dat, a rămas cu vehiculul blocat pe o porțiune de drum ce nu este destinat transportului de vehicule.
Atunci, bărbatul a decis să meargă pe jos și să iasă la șosea pentru a cere ajutor, însă, căutând traseul, s-a rătăcit. Din fericire, el avea telefonul mobil cu el, așa că a sunat la 112.
În timp ce angajații IP Orhei și pompierii se deplasau spre locul incidentului, comunicând prin telefon cu bărbatul rătăcit, ultimul a găsit desinestătător drumul spre traseu, ieșind în zona satului Micăuți.
Pompierii și polițiștii s-au îndreptat și ei în acea direcție și l-au găsit pe bărbat.
Mai apoi, toți împreună au mers circa 2,5 kilometri spre locul unde-și lăsase șoferul mașina.
Ulterior, oamenii legii și pompierii au efectuat lucrări de deblocare a automobilului.
Din fericire, bărbatul a scăpat nevătămat, iar mașina lui nu a suferit careva defecțiuni.
În acest context, poliția îndeamnă cetățenii să nu meargă de unii singuri în păduri, mai ales dacă nu cunosc împrejurimile deoarece există riscul de a se rătăci, sau de a se traumatiza. În caz de situații de risc, persoanele trebuie să ceară ajutor la numărul scurt 112.
Moldova
Prins după 10 ani de căutări: Moldovean căutat pentru omor, reținut în Italia
S-a ascuns timp de 10 ani de pedeapsă, dar a fost prins în Italia. Este vorba de un cetățean moldovean în vârstă de 40 de ani, anunțat în căutare internațională de către autoritățile de la Chișinău.
Presa italiană scrie că pe numele acestuia era emis un mandat internațional în vederea extrădării, pentru o crimă comisă în 2015, împreună cu alte trei persoane. Bărbatul este acuzat că ar fi pătruns într-o locuință și ar fi ucis în bătaie, cu o rangă metalică, proprietarul, un bărbat de aproximativ 50 de ani.
Individul a fost recunoscut ulterior vinovat de omor, furt, tâlhărie și evadare, fiind condamnat șa 20 de ani de pușcărie, însă, ar fi reușit să fugă din țară. Recent, în urma unor investigații, polițiștii italieni l-au localizat în provincia Lodi. Deși figura ca domiciliat în zonă, anchetatorii au stabilit că se ascundea în localitatea Orzinuovi și era angajat fictiv la o firmă din Cremona.
Pentru a se deplasa fără a atrage atenția, bărbatul folosea un act de identitate românesc, a cărui autenticitate este verificată de autorități. Acesta a fost încarcerat în penitenciarul din Brescia, în așteptarea procedurilor de extrădare.
Moldova
Și-a bătut gazda până la moarte. Inculpatul, trimis pe banca acuzaților
Procuratura municipiului Chișinău, Oficiul Ciocana a finalizat urmărirea penală și a expediat în instanța de judecată cauza penală în privința a unui bărbat în vârstă de 38 de ani, învinuit de vătămare intenţionată gravă a integrităţii corporale sau a sănătăţii, care a cauzat decesul victimei.
Conform învinuirii înaintate de către procurorii de la Chișinău, în septembrie 2025, inculpatul, aflându-se la domiciliul părții vătămate, care o găzduise temporar, după consum de alcool, a inițiat un conflict cu gazda.
Inculpatul i-a aplicat părții vătămate multiple lovituri cu mâinile, picioarele și obiecte contondente dure pe diferite regiuni ale corpului, în rezultatul cărora victima a suferit leziuni, care au dus ulterior la deces.
Învinuitul și-a recunoscut parțial vina, iar în cadrul reconstituirii crimei le-a arătat oamenilor legii cum s-a întâmplat totul.
Acesta se află în arest preventiv. Acuzatul riscă o pedeapsă maximă sub formă de închisoare pe un termen de până la 15 ani. Urmărirea penală a fost exercitată de organul de urmărire penală al Inspectoratului de Poliție Ciocana al Direcției de Poliție Chișinău cu suportul ofițerilor de sector al Sectorului de Poliție Vadul lui Vodă, sub conducerea Procuraturii municipiului Chișinău, Oficiul Ciocana.
Moldova
Spărgea apartamente în plină zi: Un chișinăuian ar fi golit șapte locuințe, provocând pagube de peste 120.000 de lei
Spărgea apartamente în plină zi, când stăpânii erau la serviciu. Un bărbat de 48 de ani din capitală, a ajuns pe mâna forțelor de ordine, bănuit că ar fi golit cel puțin șapte locuințe, provocând pagube de peste 120.000 de lei.
Potrivit oamenilor legii, bărbatul acționa preponderent pe timp de zi, când proprietarii lipseau de acasă. Acesta pătrundea în apartamente prin culegere de chei și sustrăgea bani, bijuterii, bunuri de valoare și tehnică electronică.
Operațiunea de reținere a fost realizată cu suportul mascaților de la Fulger, iar în urma perchezițiilor efectuate la domiciliul suspectului, au fost depistate și ridicate mai multe bunuri care ar proveni din furturile comise. Suspectul a fost reținut pentru 72 de ore, iar pe caz a fost inițiată o anchetă penală.
Dacă vinovăția bărbatului va fi demonstrată, acesta riscă până la patru ani de detenție.
Cercetările continuă pentru a stabili dacă bănuitul ar fi fost implicat și în alte infracțiuni similar comise în Chișinău.
-
Moldova3 zile în urmăSpărgea apartamente în plină zi: Un chișinăuian ar fi golit șapte locuințe, provocând pagube de peste 120.000 de lei
-
Moldova4 zile în urmăOmorul terifiant di Beriozchi: Fiul principalului suspect, reținut când încerca să fugă din țară
-
Moldova4 zile în urmăAu rămas fără acoperiș deasupra capului în prag de sărbători: Cinci locuințe de tip town house, grav afectate de incendiu
-
Moldova3 zile în urmăȘi-a bătut gazda până la moarte. Inculpatul, trimis pe banca acuzaților
-
Moldova3 zile în urmăPrins după 10 ani de căutări: Moldovean căutat pentru omor, reținut în Italia
-
Moldova4 zile în urmăTragedie pe bulevardul Dacia: Șoferul și pasagera sa și-au pierdut viața într-un accident violent
-
Moldova4 zile în urmăTaximetrist cu hobby ilegal: Vindea narcotice la Chișinău și Strășeni
-
Moldova4 zile în urmăExplozie într-o gospodărie din Leova: un bărbat de 71 de ani, grav rănit
