Rețele de socializare

Moldova

/FOTO/ Se taie ca-n varză în pădurile raionului Călărași: Nouă metri steri de lemn, găsiți la locul infracțiunii

De către persoane necunoscute au fost defrișat ilicit din fâșia forestieră a A.P.L. Vălcineț, arbori de diferite specii, inspectorii din cadrul Inspecției pentru Protecția Mediului Călărași, au verificat zona menționată, în rezultat au depistat masă lemnoasă în volum de 9 m/s, depozitați de către făptași, lemnele fiind clădite în stivă, la o distanță de aproximativ 200-300 m, de la locul comiterii tăierii ilicite.

Publicat

Inspectorii de mediu, în comun cu primarul și secretarul A.P.L. Vălcineț, au mers la fața locului, unde a fost întocmit actul de inspectare și constatarea tăierii ilicite a 28 de arbori, de specia cireș, arțar, frasin, carpen, cu diametrul cioatelor cuprins între 12-50 cm, prejudiciul cauzat mediului fiind în sumă de 2048,40 lei.

Masa lemnoasă în volum de 9 m/s, a fost transmisă A.P.L. Vălcineț, pentru a fi luată la evidență contabilă.

Tot odată de către A.P.L. Vălcineț, a fost înaintat un demers la Inspectoratul de Poliție Călărași, pentru identificarea contravenientului.



Moldova

Masca nu l-a salvat: Bărbatul care a jefuit o instituție de microfinanțare din capitală va sta 8 ani în închisoare.

Va sta după gratii. Bărbatul care a jefuit o instituție de microfinanțare din Chișinău și-a aflat sentința.

Publicat

Conform procuraturi municipiului Chișinău, magistrații au pronuțat recent sentința potrivit căreia, un bărbat în vârstă de 33 de ani a fost recunoscut vinovat de comiterea infracțiunii de tâlhărie. Instanța l-a condamnat la 8 ani de închisoare, cu executarea pedepsei în penitenciar de tip semiînchis.
Potrivit materialelor anchetei, în seara zilei de 23 aprilie 2025, inculpatul, purtând o mască medicinală pentru a-și ascunde identitatea, a pătruns în incinta unei instituții de creditare din sectorul centru al municipiul Chișinău. Având asupra sa un obiect asemănător unei arme, acesta a amenințat angajata de la casierie, cerându-i să-i predea toate mijloacele bănești aflate în gestiune.
Sub presiunea amenințărilor, femeia a introdus banii într-o sacoșă aruncată de atacator, care a sustras astfel 47.000 de lei. După ce a părăsit locul faptei, inculpatul s-a deplasat, inițial, într-o altă localitate pentru a ascunde o parte din bani, iar restul sumei a cheltuit-o, ulterior, în străinătate.
În timpul procesului, bărbatul și-a recunoscut vina, explicând că acțiunile sale au fost determinate de datoriile pe care le avea și de nevoia de a obține bani rapid.
Sentința nu este definitive și poate fi atacată cu apel, timp în care bărbatul beneficiază de prezumția nevinovăției, potrivit legii.


Citește mai departe

Moldova

Dispariție cu final tragic: Un tânăr dat dispărut împreună cu mașina sa, a fost găsit mort într-o pădure, la Văduleni.

Un tânăr, în vârstă de 31 de ani, din Chișinău, despre care familia anunțase dispariția în noaptea de 8 spre 9 noiembrie, a fost găsit mort. Poliția a fost alertată de soția acestuia, care a declarat că soțul său plecase de acasă cu automobilul personal într-o direcție necunoscută și nu s-a mai întors.

Publicat

Forțele de ordine au inițiat imediat acțiuni de căutare. În dimineața de 9 noiembrie, mașina bărbatului a fost descoperită în apropierea satului Văduleni, municipiul Chișinău, iar în apropiere, într-o zonă împădurită, a fost găsit și trupul neînsuflețit al acestuia.

Potrivit informațiilor preliminare, oamenii legii examinează ipoteza unui posibil suicid, însă cauza exactă a decesului urmează să fie stabilită de medicii legiști. Pe caz a fost inițiată o anchetă, iar cercetările continuă pentru a clarifica toate circumstanțele tragediei.

În cazul în care detaliile expuse în acest material vă neliniștesc, aveți nevoie de ajutor emoțional sau vă faceți griji pentru un apropiat, puteți apela după ajutor la Linia Verde Antisuicid, contactând numărul de telefon 060 806 623, sau puteți lăsa un email la adresa ajutor@pentruviata.md.


Citește mai departe

Moldova

Șantaj cu plăcuțe de înmatriculare furate: Suspectul – acuzat de 17 episoade

Un bărbat de 30 de ani, originar din Bender, este cercetat penal, fiind suspectat de comiterea a cel puțin 17 episoade de șantaj, prin sustragerea plăcuțelor de înmatriculare de la automobile în sectorul Botanica al capitalei.

Publicat

Potrivit materialelor probatorii, individul ar fi furat plăcuțele de înmatriculare ale mai multor mașini, iar ulterior contacta proprietarii, cerând sume de bani, în diferite valute, pentru a le restitui.

În urma măsurilor operative desfășurate de polițiștii Inspectoratului Botanica, suspectul a fost identificat și reținut. Acesta a fost plasat în arest preventiv pentru 30 de zile.


Dacă vinovăția sa va fi demonstrată, bărbatul riscă închisoare de până la 5 ani.

Investigațiile continuă în vederea stabilirii tuturor circumstanțelor.

echipa.md


Citește mai departe

topul săptămânii