Rețele de socializare

Moldova

Doi „vânători”, condamnaţi pentru braconarea unui cerb nobil

Procuratura anunţă despre condamnarea a doi locuitori ai raionului Ungheni pentru vânatul ilegal al unui cerb nobil din rezervaţia naturală „Plaiul Fagului”. 

Publicat

Potrivit probatoriului, în noaptea de 16 spre 17 ianuarie 2019, inculpaţii au participatipat la o partidă neautorizată de vânătoare pe raza pădurii din rezervaţia naturală „Plaiul Fagului”, amplasată pe teritoriul satului Rădenii Vechi, Ungheni. Astfel, într-o perioadă interzisă pentru vânătoarea de mamifere, înarmaţi cu arme de vânătoare deţinute, purtate şi folosite neautorizat, în lipsa carnetului de vânător, inculpaţii au braconat un exemplar de cerb nobil, de 157 de kg, cauzând fondului cinegetic al rezervaţiei naturale daune materiale, estimate la 25 de mii de lei.

Imediat după infracţiune, inculpaţii au tranşat animalul şi au mers pe la casele lor.

Despre acest caz, oamenii legii au fost sesizaţi de către reprezentanţii rezervaţiei, care au auzit împuşcături, depistând şi urme de sânge. La scurt timp, inculpaţii au fost identificaţi, iar ulterior – deferiţi justiţiei.
În cadrul examinării dosarului în judecată, inculpaţii, cu vârstele de 28 şi 35 de ani, au reparat benevol daunele materiale, achitând în beneficiul rezervaţiei naturale suma prejudiciului cauzat prin infracţiune.


Pentru fapta comisă, unul dintre inculpaţi a fost condamnat la 8 luni închisoare, iar celălalt la 160 de ore de muncă neremunerată în folosul comunităţii. De asemenea, ambii au rămas fără arme de vânătoare, acestea fiind confiscate în folosul statului.

Sentinţa este cu drept de atac în condiţiile legii.


Moldova

Clipe de groază pentru trei copii: Au fost evacuați dintr-un apartament cuprins de fum și flăcări.

Trei copii au fost la un pas de tragedie, după ce locuința în care se aflau a fost cuprinsă de flăcări. Incendiul a izbucnit în amiaza zilei de 13 iunie, într-un apartament de la etajul nouă, de pe bulevardul Cuza Vodă, din capitală.

Publicat

Fumul gros a fost observat de vecini, care au alertat de urgență pompierii. Cinci echipaje ale IGSU au intervenit în forță și au evacuat la timp trei minori – doi băieți de 10 ani și o fetiță de 9 ani, care se aflau singuri în apartament în momentul izbucnirii focului. Din fericire, copiii nu au avut de suferit.
Flăcările au fost stinse în mai puțin de 30 de minute, însă mai multe bunuri de pe balconul apartamentului au fost distruse. Deocamdată nu se cunoaște cauza exactă a incendiului. Circumstanțele sunt investigate de specialiști.


Citește mai departe

Moldova

S-au izbit cu mașina în stâlp: O femeie de 77 de ani a fost rănită și transportată de urgență la spital.

Accident grav la Strășeni! Un bărbat de 81 de ani a pierdut controlul volanului, iar mașina a ieșit de pe carosabil și s-a izbit puternic într-un pilon de pe marginea drumului.

Publicat

Impactul s-a produs în amiaza de 13 iunie, pe traseul Chișinău-Călărași. În autoturism se afla și o pasageră – o femeie de 77 de ani – care a fost rănită și preluată de ambulanță, fiind dusă la spital pentru îngrijiri medicale. Șoferul a scăpat nevătămat ca prin minune.
La fața locului au intervenit echipaje de poliție care au demarat o anchetă. Deocamdată nu se știe dacă accidentul a fost provocat de o defecțiune tehnică, o manevră greșită sau o problemă de sănătate a conducătorului auto.
Autoritățile examinează toate ipotezele și urmează să stabilească exact cum s-a produs accidentul.


Citește mai departe

Moldova

Contrabandă cu piese auto din Marea Britanie și UE. Peste 2 milioane de lei ridicați în urma perchezițiilor

O rețea de contrabandă cu piese auto second-hand, provenite din Marea Britanie și Uniunea Europeană, a fost destructurată de Poliția de Frontieră în colaborare cu procurorii PCCOCS.

Publicat

În cadrul unei operațiuni de amploare, oamenii legii au efectuat 17 percheziții în Chișinău și într-o localitate din apropiere, ridicând sume impresionante de bani — peste 66.000 de euro, aproape 40.000 de dolari, peste 130.000 de lei moldovenești și 200 de lire sterline — însumând peste două milioane de lei.

Cei patru bănuiți, cu vârste între 32 și 45 de ani, sunt originari din Chișinău. Unul dintre ei este șofer de autocar pe ruta Italia–Moldova. Potrivit anchetatorilor, piesele auto erau introduse ilegal în țară și dezmembrate intenționat pentru a evita tragerea la răspundere.


Investigațiile continuă, iar persoanele vizate beneficiază de prezumția nevinovăției. Autoritățile anunță intensificarea controalelor la frontieră și încurajează populația să raporteze orice activitate suspectă.


Citește mai departe

topul săptămânii