Rețele de socializare

Moldova

Dosarul de spălare a banilor pe piața petrolieră: Cinci persoane au fost plasate în arest

Cinci dintre cele șapte persoane, reținute în dosarul de spălare a banilor prin intermediul companiilor petroliere, au fost plasate în arest pentru 30 de zile. Decizia a fost luată luni, 5 martie, de către magistrații Judecătoriei Chișinău, sediul Buiucani.

Publicat

Informația a fost oferită pentru CrimeMoldova de către specialistul principal în Secţia relaţii publice a Procuraturii Generale, Eugeniu Roşca.

Potrivit procurorilor, unul dintre cei șapte suspecți, administrând mai multe firme petroliere, a transferat, prin intermediul celorlalți bănuiți, bani de la o firmă la alta. Scopul acestor transferuri era spălarea banilor.

Inculpații au încercat să intre în posesia unor stații PECO, care aparțineau Tirex Petrol. În acest sens, s-a operat cu transferuri de bunuri de la o companie la alta. Schema a început a funcționa din 2012, iar până în prezent, bănuiții au reînregistrat stațiile Tirex pe companii afiliate lor, sub marca Vento.


Potrivit unei ordonanțe din dosar, publicate de deschide.md, în care apar toate firmele implicate în schemă, trei companii, controlate de omul de afaceri Veaceslav Platon, sunt vizate în dosar. Este vorba de: IT Collect, Tapcor Plus și Great Plus.

De asemenea, au fost implicate firmele Cancun Prim, Saverin, Danatpet, Talima Plus și Guvast-Nord, gestionate de Andrian Borș.Anume Borș este persoana căutată de ofițerii anticorupție. Totodată, fratele acestuia, Igor Borș, se numără printre cele 7 persoane reținute.

La sediile companiilor implicate au fost desfășurate peste 30 de percheziții, fiind ridicate aproape 310 mii de lei, 57 700 euro, 41 mii dolari, 50 mii lire sterline, un pistol şi o armă de vânătoare fără acte, documente contabile şi alte bunuri.


CRIMEMOLDOVA.MD

Moldova

/VIDEO/ Caz grav de violență între minori: Un copil ar fi fost agresat de patru adolescenți, după ce a încercat să apere un alt minor.

Un nou caz grav de violență între minori a avut loc în capitală. Potrivit Poliției, incidentul s-a produs pe 22 aprilie, în sectorul Rîșcani, într-o curte de pe strada Albișoara, iar scena a fost suprinsă de camerele de supraveghere amplasate în zonă. Vă atenționăm că urmează imagini cu puternic impact emoțional!

Publicat

Conform informațiilor apărute în presă, un băiat de doar 7 ani ar fi fost agresat de patru adolescenți, după ce a încercat să apere un alt copil. Minorul ar fi fost lovit cu pumnii și picioarele.

Poliția anunță că s-a autosesizat în acest caz, iar toate persoanele implicate au fost deja identificate. Autoritățile competente au fost sesizate pentru documentarea completă a incidentului și stabilirea măsurilor legale care se impun.

În acest context, Poliția îndeamnă cetățenii, părinții și cadrele didactice să anunțe imediat autoritățile la numărul de urgență 112, dacă sunt martori sau dețin informații despre cazuri similare. Intervenția promptă poate preveni consecințe grave și poate contribui la protejarea minorilor.



Citește mai departe

Moldova

Accident fatal la Briceni: Un șofer a murit după ce s-a izbit de un copac și a fost proiectat pe carosabil.

Accident tragic în raionul Briceni. Un bărbat de 34 de ani a murit după ce a ajuns cu mașina într-un copac. Tragedia a avut loc în dimineața de 24 aprilie, în jurul orei 8:30, la ieșirea din satul Caracușenii Noi.

Publicat

Potrivit unui comunicat al poliției, șoferul ar fi pierdut controlul volanului. Autoturismul a derapat de pe carosabil, s-a izbit violent de un copac, iar ulterior a fost proiectat înapoi pe traseu. În urma impactului, șoferul a murit pe loc.

Nu se cunoaște deocamdată cauza producerii accidentului. Toate circumstanțele urmează a fi stabilite.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Narcotice aduse din Ucraina: Un tânăr din Bălți, implicat într-o rețea de contrabandă cu droguri sintetice.

Un tânăr de 19 ani din Bălți a fost reținut de poliție, fiind suspectat de implicare într-o rețea de contrabandă și distribuire a drogurilor sintetice pe teritoriul Republicii Moldova.

Publicat

Potrivit oamenilor legii, activitatea infracțională era coordonată prin intermediul aplicației Telegram, iar tânărul ar fi avut rolul de curier în cadrul rețelei. Acesta ar fi ridicat drogurile de la autocare care transportau pasageri și colete neînsoțite din Ucraina în Moldova.

Ulterior, substanțele erau transportate la un domiciliu închiriat, unde erau divizate în cantități mai mici, de aproximativ 50–100 de grame, și ascunse în diferite locații. De acolo, drogurile erau preluate de curieri și distribuite mai departe în doze de aproximativ un gram.

Suspectul ar face parte dintr-o grupare infracțională formată din cetățeni moldoveni și ucraineni, specializată în contrabandă și comercializarea drogurilor sintetice. Rețeaua ar fi activat timp de câteva luni și ar fi avut conexiuni în mai multe țări, inclusiv Ucraina, Polonia, România și Georgia.


Tânărul a fost reținut pe 16 aprilie, după ce a ridicat un colet neînsoțit de la un autocar intrat în Republica Moldova prin punctul de trecere Palanca–Maiaki–Udobnoe.

În urma percheziției, într-un colet cu produse alimentare, ascuns într-un pachet de cafea, polițiștii au depistat și ridicat aproximativ un kilogram de substanță de tip PVP, cunoscută drept „sare”.

Valoarea estimativă a drogurilor scoase din circuit depășește jumătate de milion de lei.


La solicitarea procurorilor, instanța a emis pe numele tânărului un mandat de arest preventiv pentru 30 de zile. La moment, acesta riscă o pedeapsă de la 7 până la 15 ani de închisoare.


Citește mai departe

topul săptămânii