Rețele de socializare

Moldova

Promiteau mașini din Germania, aflându-se în penitenciar: Doi deținuți și o minoră au pus la cale o schemă ilegală

La data de 18.11.2021 au fost efectuate 3 percheziții în Penitenciarul nr.4 Cricova, unde sunt deţinuţi bănuiţii în două cauze penale pe faptul însușirii bunurilor, prin înșelăciune și abuz de încredere, precum şi o percheziție într-un apartament din mun. Chişinău.

Publicat

Aceștia, din Penitenciar, discutau cu victimele, promițându-le automobile aduse din Germania, cauzându-le persoanelor un prejudiciu de 16 mii de euro.

Este vorba despre doi bărbați de 23 și, respectiv 30 de ani, originari din raionul Călărași și orașul Cricova și o minoră de 17 ani din Chișinău. În cadrul grupării, minora avea rolul de executor. Cei doi bărbați își ispășesc pedeapsa în Penitenciarul 4 Cricova pentru furt, jaf și escrocherie.

În urma percheziţiilor efectuate au fost depistate şi ridicate 2 telefoane mobile, cartele SIM folosite în comiterea infracţiunilor, un purtător digital de informaţie, carnete cu încrisuri şi fragmente de hîrtie cu numere de telefoane şi numere de la carduri bancare, care confirmă complicitatea în comiterea infracţiunilor investigate, precum şi 3 pacheţele de hîrtie cu un conţinut cu masă vegetală de culoare verde, cu miros specific de marijuana.


Deasemenea, în urma percheziţiei efectuate în mun. Chişinău au fost depistate mijloace financiare în sumă de 3400 de lei şi 50 de euro, provenienţa cărora nu a putut fi explicată.

Acțiunile au fost întreprinse de către ofițerii Direcției investigații criminale a Inspectoratului național de Investigații, ofițerii de investigații și cei de urmărire penală ai Inspectoratului de Poliție din Hîncești, sub conducerea Procuraturii din Hîncești și cu suportul DDS Pantera și angajaților Penitenciarului în care au fost efectuate perchezițiile.

La moment sunt întreprinse acţiuni de urmărire penală şi măsuri speciale de investigaţie, îndreptate la întărirea procesuală a probatoriului depistat şi ridicat, stabilirea complicităţii membrilor grupului infracțional în comiterea altor infracţiuni pe teritoriul ţării, precum și la stabilirea statutului de învinuit al persoanelor.


Moldova

/VIDEO/ Șofer agresiv, surprins pe contrasens la Măgdăcești. Bărbatul riscă să rămână fără permis de conducere.

Scene periculoase pe traseul R-6, în satul Măgdăcești din raionul Criuleni. Un șofer a fost surprins de camere mergând pe contrasens și manifestând un comportament agresiv în trafic.

Publicat

Imaginile au apărut în mediul online, iar Poliția s-a autosesizat imediat. Potrivit informațiilor, incidentul s-a produs pe 6 noiembrie. În urma unui apel la Serviciul 112, un echipaj al poliției de patrulare a intervenit prompt și a reușit să identifice conducătorul auto — un bărbat de 32 de ani, originar din UTA Găgăuzia, care se afla la volanul unui Volkswagen.

Pentru comportament agresiv în trafic, pe numele acestuia a fost întocmit un proces-verbal, iar materialele au fost transmise instanței de judecată. Oamenii legii propun ca șoferul să fie privat de dreptul de a conduce pentru o perioadă de la 6 luni până la un an.

Totodată, a fost inițiat un proces penal, după ce bărbatul a refuzat testarea alcoolscopică.


Poliția reamintește tuturor participanților la trafic că siguranța rutieră este responsabilitatea fiecăruia și îndeamnă șoferii să manifeste prudență și respect în trafic, pentru a evita tragediile.


Citește mai departe

Moldova

/ÎN CĂUTARE/ Dispărută fără urmă: O femeie din Bălți este căutată de rude, după ce a plecat de acasă și nu s-a mai întors.

A plecat de acasă fără a anunța pe cineva încotro merge, iar de atunci nimeni nu mai știe nimic despre ea. Este vorba despre o femeie în vârstă de 70 de ani, originară din municipiul Bălți. Aceasta ar fi ieșit din locuință în plină noapte și nu s-a mai întors.

Publicat

Disperate, rudele s-au adresat după ajutor la poliție. Potrivit acestora, în dimineața zilei de 5 noiembrie, în jurul orei 4:00, femeia a părăsit domiciliul său, amplasat pe o stradă din municipiul Bălți, într-o direcție necunoscută, iar de atunci i s-a pierdut urma.

În acest context, poliția solicită ajutorul cetățenilor. Femeia care apare în imagini are o înălțime de aproximativ 1,65 metri, corpolență medie, păr cărunt și ochi căprui.

Persoanele care au recunoscut-o și dețin informații despre locul aflării ei sunt rugate să apeleze imediat numerele de telefon 069 889 914, 068 976 000 sau serviciul unic 112. Orice detaliu contează!


Citește mai departe

Moldova

Lecție scumpă pentru un șofer grăbit – 30 de zile fără permis și faimă online

Un bărbat de 54 de ani din capitală a fost identificat și sancționat după ce imaginile video apărute online l-au surprins ignorând un pieton care traversa regulamentar strada Ion Creangă, în sectorul Buiucani. Mai mult, acesta se deplasa cu viteză excesivă pe banda destinată transportului public.

Publicat

Incidentul s-a produs pe 4 noiembrie, iar comportamentul periculos al conducătorului auto, aflat la volanul unui Renault, a stârnit reacții aprinse în mediul online. În urma verificărilor, polițiștii au stabilit că șoferul avea deja 9 puncte de penalizare pentru abateri anterioare de la regulile de circulație.

Pentru această încălcare, dar și din cauza punctajului acumulat, bărbatul va fi suspendat din dreptul de a conduce pentru 30 de zile.


Citește mai departe

topul săptămânii