Rețele de socializare

Moldova

/FOTO/ Telefoane, băutură și cărți de joc. Ce ascundeau deținuții în celulele lor

Administrația Națională a Penitenciarelor (ANP) constant lucrează și va lucra sub aspectul prevenirii și combaterii ilegalităților din penitenciare.

Publicat

Astfel, ieri, 17 noiembrie 2021, de către angajații ANP și ai Penitenciarului nr.13-Chișinău, au fost efectuate percheziții inopinate în celulele deținuților din Penitenciarul nr.13-Chișinău.

În rezultatul măsurilor efectuate, funcționarii, au depistat și ridicat din diferite ascunzișuri mai multe obiecte și substanțe interzise: telefoane mobile și accesorii pentru acestea, seturi cărți de joc, băuturi alcoolice și materie primă destinată preparării băuturilor alcoolice (bragă sau basamac).

Tot în acest context, astăzi, 18 noiembrie curent, cu suportul Inspectoratului Național de Investigații al IGP, DDS Pantera, angajații direcțiilor de resort din cadrul ANP au efectuat percheziții matinale în Penitenciarul nr.4 din Cricova.


În rezultatul acestora, oamenii legii au ridicat cantități impunătoare de băuturi alcoolice, telefoane mobile, purtători de informații dar și substanțe interzise.

Obiectele și substanțele interzise depistate la deținuți au fost ridicate și documentate conform legii și vor fi predate organelor de poliție.

Important! Operațiunile de acest gen se desfășoară în scopul fortificării regimului de deţinere, depistării şi ridicării obiectelor şi substanţelor interzise în instituțiile de detenție.


Moldova

/VIDEO/ Încercau să pună pe roate o „afacere”: Doi tineri, prinși în flagrant cu hașiș estimat la peste 350.000 de lei.

Doi tineri, unul dintre ei din Federația Rusă, au fost reținuți în Chișinău, suspectați că intenționau să organizeze o rețea de trafic de droguri. Aceștia au fost prinși în flagrant în timp ce ridicau hașiș dintr-un ascunziș, iar poliția estimează valoarea drogurilor la câteva sute de mii de lei.

Publicat

Ofițerii antidrog au acționat după ce au identificat planurile celor doi de a crea o rețea de procurare, transportare și comercializare a substanțelor narcotice și psihotrope. Distribuția urma să fie realizată prin diverse metode, inclusiv aplicații mobile și servicii de mesagerie, pe teritoriul sectorului Ciocana.

Suspecții, cu vârstele de 20 și 21 de ani, au fost surprinși în momentul în care ridicau hașișul din ascunzișul amplasat în capitală. Materialele ridicate au fost estimate la peste 350.000 de lei.

Cei doi au fost reținuți pentru 72 de ore, iar investigațiile continuă pentru a stabili dacă mai există alte persoane implicate și pentru a identifica întreaga rețea de distribuție a drogurilor.



Citește mai departe

Moldova

Jaf ca-n filme, pedeapsă reală: Tinerii care au deposedat o femeie de peste 51 mii de lei, condamnați la pușcărie.

Un jaf ca-n filme s-a încheiat cu condamnări reale. Doi tineri, unul de 19 ani din Ucraina și altul de 18 ani din Moldova, care au furat peste 51.000 de lei dintr-o bancă din Chișinău, au fost condamnați la închisoare.

Publicat

Procuratura municipiului Chișinău anunță că instanța a dispus câte 3 ani și 6 luni de detenție pentru cei doi, pedeapsa urmând a fi executată într-un penitenciar de tip semiînchis.

Potrivit anchetei, jaful a avut loc pe 1 decembrie 2025, într-o sucursală bancară din sectorul Rîșcani. Tânărul din Ucraina, împreună cu complicele său și alte persoane neidentificate, ar fi planificat totul în detaliu. Înainte de jaf, unul dintre inculpați a verificat banca și a urmărit momentul potrivit pentru a acționa.

Mai târziu, acesta a intrat în sucursală și, profitând de neatenția angajatei, a sustras un pachet cu 51.720 de lei, bani care aparțineau unei companii de asigurări. În fugă, tânărul a părăsit banca și a urcat într-o mașină care îl aștepta în apropiere, condusă de complicele său, care monitoriza zona.


În instanță, ambii tineri și-au recunoscut integral vina.


Citește mai departe

Moldova

Prins pe traseu cu 155 km/h: Un șofer s-a ales cu amendă de 2.500 de lei și permisul suspendat pentru 45 de zile.

Un tânăr de 24 de ani a fost prins de polițiști în timp ce conducea cu viteză excesivă pe centura municipiului Chișinău. În seara de 11 februarie, oamenii legii din cadrul Secției escortă și misiuni speciale a INSP au stopat un automobil care se deplasa cu 155 km/h, mult peste limita admisă pe acel sector de drum.

Publicat

Șoferul a fost sancționat contravențional cu o amendă de 2.500 de lei și cu suspendarea dreptului de a conduce vehicule pe o perioadă de 45 de zile.

Poliția reamintește că viteza excesivă rămâne una dintre principalele cauze ale accidentelor rutiere. Doar în luna ianuarie 2026, autoritățile au înregistrat 135 de accidente, majoritatea fiind cauzate de depășirea limitei legale de viteză și consumul de alcool.


Citește mai departe

topul săptămânii