Rețele de socializare

Moldova

/FOTO/ Alertă cu bombă la Judecătoria Chișinău, sediile Buiucani și Centru. Toată lumea a fost evacuată, iar geniștii caută explozibilele

UPDATE: În urma verificării clădirilor cât și adiacentul acestora, de către specialiștii din cadrul seviciului ”Bombteh”, careva obiecte suspecte sau explozibile nu au fost depistate. Pe caz a fost inițiat un proces penal pentru „Comunicarea mincinoasă cu bună-ştiinţă despre actul de terorism”.

Publicat

Știrea inițială: Astăzi, în juru orei 09:26 minute, Poliția a fost sesizată prin intermediul serviciului unic 112, apelul fiind făcut de un bărbat care a comunicat că în incinta Judecătoriilor Chișinău sediul Buiucani și Centru, amplasate pe bd. Ștefan cel Mare, se află un obiect explozibil.La fața locului imediat au reacționat și s-au deplasat toate serviciile specializate: Batalionul de patrulare și reacționare operativă al DP mun. Chișinău, grupa operativă a Inspectoratului de Poliție Buiucani, angajații IGSU fiind solicitată intervenția specialiștilor de la Bombteh.

Forțele de ordine imediat au încercuit zona și evacuat toți angajații și cetățenii care la moment se aflau în incinta ambelor clădiri.

La moment toate serviciile specializate activează la fața locului.


Ofițerii de investigație au dispus un șir de măsuri speciale în identificarea persoanei care a efectuat apelul.


Moldova

/VIDEO/ Curier de „doze”, reținut: O tânără de 19 ani a fost prinsă în flagrant în timp ce distribuia narcotice în capitală.

O tânără de 19 ani din Chișinău a fost reținută în flagrant de polițiștii Inspectoratului Centru, fiind suspectată de implicare în distribuirea drogurilor pe teritoriul capitalei.

Publicat

Potrivit anchetei, aceasta ar fi activat în calitate de curier pentru un magazin online specializat în comercializarea substanțelor narcotice.

Oamenii legii spun că tânăra a fost surprinsă în timp ce plasa droguri în mai multe ascunzișuri amenajate în diferite zone ale municipiului Chișinău.

În urma perchezițiilor corporale și la domiciliul suspectei, polițiștii au depistat și ridicat mai multe pachețele cu hașiș, precum și alte obiecte și probe relevante pentru cauza penală.


Tânăra a fost reținută pentru 72 de ore, iar investigațiile continuă pentru stabilirea tuturor circumstanțelor și identificarea altor persoane implicate în schema infracțională.

Conform legislației în vigoare, dacă va fi găsită vinovată, suspecta riscă până la 15 ani de închisoare.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Imagini surprinse în trafic la Chișinău: Un șofer a ignorat pietonii aflați pe trecere și a fost amendat de poliție.

Un șofer de 75 de ani a fost sancționat de poliție, după ce nu a acordat prioritate unor pietoni care traversau regulamentar strada, la o intersecție din capitală. Imaginile cu momentul au apărut pe rețelele sociale.

Publicat

Incidentul s-a produs în data de 21 mai, la intersecția străzii Calea Orheiului cu bulevardul Renașterii Naționale. Potrivit oamenilor legii, inspectorii INSP s-au autosesizat după apariția imaginilor video în mediul online și au identificat rapid conducătorul auto.

Este vorba despre un bărbat în vârstă de 75 de ani. Acesta a fost tras pe dreapta și sancționat pentru încălcarea comisă.

Poliția le reamintește șoferilor că sunt obligați să acorde prioritate pietonilor angajați regulamentar în traversarea străzii.



Citește mai departe

Moldova

Escrocherie de 800 de mii de lei: Încă un bărbat din capitală a căzut în plasa șarlatanilor.

A crezut că vorbește cu angajați ai unei companii de curierat și ai Băncii Naționale a Moldovei, însă de fapt a căzut în plasa escrocilor. Un bărbat de 47 de ani din capitală a rămas fără 800 de mii de lei, după ce a fost convins să ia un credit și să dea banii unor necunoscuți. Doi suspecți au fost reținuți la Bălți.

Publicat

Potrivit poliției, totul a început pe 18 mai, când bărbatul a primit un apel de la persoane care s-au prezentat drept angajați ai unei companii de logistică și curierat. Sub diferite pretexte, aceștia l-au convins să le spună codul primit prin SMS.

La scurt timp, victima a fost contactată de alte persoane, care s-au prezentat drept angajați ai Băncii Naționale a Moldovei. Escrocii i-au spus că pe numele său ar fi fost luat fraudulos un credit și că, pentru a „anula” operațiunea, trebuie să contracteze un alt împrumut și să transmită banii unor pretinși reprezentanți ai instituției.

În doar câteva zile, între 18 și 20 mai, bărbatul a transmis în trei tranșe 400 de mii, apoi încă 200 de mii și alți încă 200 de mii de lei.


Persoanele care au ridicat ultima tranșă de bani au fost reținute de polițiști în seara de 21 mai, la Bălți.

Oamenii legii continuă investigațiile pentru a stabili toate persoanele implicate în schema de escrocherie.


Citește mai departe

topul săptămânii