Moldova
Intoxicația în masă de la Sergheevca: Care este cauza anunțată de autoritățile ucrainene
Condițiile igienice precare de la tabăra de odihnă „Medic-2” din Ucraina ar fi provocat intoxicarea copiilor în masă. Deocamdată, nu se știe dacă printre copii erau cetățeni moldoveni
Cauza otrăvirii copiilor și adulților din tabără de odihnă din Sergheevca, Ucraina, care aparține Universității de Medicină ar fi intoxicarea în masă cu bacteriile care provoacă dizenterie, anunță Ministerul Sănătății din Ucraina.În total, 54 de copii și 3 adulți au fost internați în spitalul regional și raional din Belgorod-Dnestrovsk. În produsele alimentare s-ar fi găsit bacteria Shigella disenterya, care provoacă dizenterie.
De asemenea, testele de laborator au arătat că opt copii bolnavi au acest agent patogen. Potrivit Centrului de Laborator Regional Odesa, persoanele afectate provin din regiunile ucrainene Kiev, Cernigov și Harkov.
Pe 11 și 13 iulie copii și adulții au fost internați în spitalul regional și raional din Belgorod-Dnestrovsk, fiind suspectați de intoxicație. La internare copiii au fost diagnosticați cu gastroenterocolită acută.
Specialiștii din sănătate publică au efectuat o anchetă pentru depistarea cauzei otrăvirii în masă. Aceștia au selectat mai mult de 100 de mostre pentru studii de laborator, inclusiv a produselor alimentare, mostre de pe suprafețele echipamentelor cu care s-au pregătit bucatele, cât și materiale de la personalul medical și bolnav.
„Rezultatele testelor de laborator în produse gătite (de vită, orez fiert cu legume), materii prime (macrou congelat, pui congelate), dar și pe veselă, tacâmuri și mesele de bucătărie, au fost depistate bacteria Shigella disenterya. Acest agent patogen a fost găsit și la 8 copii bolnavi”, se arată în comunicatul Ministerului Sănătății din Ucraina.
De asemenea, ancheta a depistat o serie de încălcări grave ale profilurilor sanitare și epidemiologice. În special, lipsa de control al temperaturii în frogidere, lipsa de dezinfectante pentru spălarea mâinilor, încălcarea regulilor de spălare a veselei, dar și lipsa examenului medical al personalului taberei.
Vineri, Universitatea de Stat de Medicină și Farmacie „Nicolae Testemițanu” din Republica Moldova informa că nu este responsabilă de activitatea acestei instituții. „Deși, tabăra aparține instituției noastre, din anul 2008 aceasta a fost dată în locațiune și este gestionată de către autoritățile locale din Ucraina”, potrivit comunicatului universității.
Potrivit Agenţiei Naţionale pentru Sănătate Publică încă se precizează dacă printre acești copii ar fi cetățeni ai Republicii Moldova.
Moldova
/VIDEO/ Motocicletă furată, în capitală: Trei tineri din Cahul, printre care și un minor, cercetați pe caz.
O motocicletă în valoare de circa 60 de mii de lei a fost furată din curtea unui bloc din capitală, iar trei tineri din Cahul, doi de 20 de ani și un minor de 16 ani, au ajuns pe mâna poliției.
Potrivit oamenilor legii, furtul a avut loc pe timp de noapte, în sectorul Buiucani. Bănuiții ar fi deteriorat sistemul de pornire al motocicletei parcate, după care au plecat cu aceasta într-o direcție necunoscută.
În urma măsurilor operative desfășurate de polițiștii sectorului Buiucani, în comun cu angajații Direcției de Poliție Chișinău, suspecții au fost identificați și reținuți la scurt timp.
Ulterior, în cadrul perchezițiilor autorizate efectuate la domiciliile acestora din Cahul, oamenii legii au depistat și au ridicat motocicleta sustrasă.
Cei doi tineri de 20 de ani au fost reținuți pentru 72 de ore, iar minorul este cercetat în stare de libertate. Dacă vor fi găsiți vinovați, suspecții riscă pedeapsă cu închisoare de până la 7 ani.
Cercetările pe marginea acestui caz continuă.
Moldova
Nicanor Ciochină a fost reținut: Fostul primar de la Boldurești este vizat într-o nouă cauză penală.
Fostul primar de la Boldurești Nicanor Ciochină, învinuit că a lovit mortal cu mașina un adolescent de 14 ani, a fost reținut în seara de 29 ianuarie, într-o nouă cauză penală. Potrivit poliției, acesta ar fi agresat și bătut un bărbat acum șase ani, pe când era primar în localitate. Acum acesta este cercetat penal pentru fapte de tortură și tratament inuman.
Ciochină a fost reținut imediat de cum s-a pus pe pauză ședința din dosarul în care e învinuit că a tamponat mortal cu mașina un adolescent.
Poliția anunță că fostul edil de la Boldurești a fost reținut pentru 72 de ore, după ce în anul 2020 ar fi bătut și înjurat un bărbat, care avea dificultăți de deplasare.
Menționăm că în data de 29 ianuarie, procurorii au cerut 9 ani de pușcărie pentru Nicanor Ciochină, acuzat că ar fi lovit mortal un copil la Boldurești. Pe lângă aceasta, acuzatorii au solicitat ca fostul primar să nu poată șofa 9 ani și să achite 31.000 de lei prejudiciu statului.
În privința presupusului său complice, Ion Andronache, procurorii cer 3 ani de închisoare într-un penitenciar deschis.
Amintim că Nicanor Ciochină este învinuit că în februarie 2024 ar fi lovit mortal cu mașina un băiat din localitate și ar fi fugit de la locul faptei. Ulterior, ar fi încercat să ascundă urmele accidentului, înscenând o altă coliziune cu implicarea mașinii avariate.
Un medic stomatolog, considerat complice, l-ar fi ajutat să găsească o mașină identică celei implicate în accident și să monteze plăcuța cu numărul de înmatriculare pe o altă mașină. Ciochină susține că este nevinovat și că totul ar avea o motivație politică.
Moldova
/VIDEO/ Percheziții la Chișinău: Peste 100 de mașini, ridicate într-un dosar de contrabandă.
Peste 100 de mașini au fost ridicate în urma a patru percheziții efectuate pe 15 ianuarie, în municipiul Chișinău, într-un dosar de contrabandă instrumentat de Serviciul Vamal, sub conducerea PCCOCS.
Anchetatorii susțin că un grup format din cetățeni ai Republicii Moldova și ai României, în complicitate cu reprezentanți ai unui agent economic, ar fi introdus din Uniunea Europeană vehicule aparent legal, care ulterior erau dezmembrate și comercializate, cu încălcarea legislației vamale, pentru a evita achitarea taxelor.
Valoarea bunurilor vizate depășește 400 de mii de lei. În urma perchezițiilor au fost ridicate documente, tehnică de calcul și peste 100 de vehicule, atât funcționale, cât și parțial dezmembrate.
Doi bănuiți, cu vârste între 34 și 45 de ani, sunt cercetați penal în stare de libertate, iar investigațiile continuă.



