Rețele de socializare

Moldova

Contrabandă cu haine și încălțăminte de peste 1.000.000 de lei. Marfa a fost introdusă prin Aeroport

Publicat

Ofițerii Departamentului antifraudă și conformare al Serviciului Vamal anunță investigarea unui caz de contrabandă cu încălțăminte și articole de îmbrăcăminte în valoare de peste un milion de lei.

Potrivit materialelor cauzei, un grup de persoane au introdus în Republica Moldova, prin Aeroportul Internațional Chișinău, un lot de încălțăminte și articole de îmbrăcăminte în asortiment din China, în valoare de 1 268 560 lei. Conform actelor de însoțire, marfa era destinată unui agent economic din Ucraina și potrivit informațiilor din Sistemul Informațional al Serviciului Vamal, marfa a părăsit teritoriul Republicii Moldova prin postul vamal Otaci.

Acționând în baza informației operative, Serviciul Vamal a interpelat autoritățile vamale din Ucraina și în răspuns a fost indicat că, marfa nu a fost introdusă în Ucraina.


În continuare, pe caz au fost întreprinse un șir de măsuri speciale de investigații, în vederea identificării întregului cerc de persoane implicat în infracțiunea documentată. Astfel, la data de 27 noiembrie curent, au fost puse în aplicare 23 mandate de percheziție, atât în mun. Chișinău cât și în afară, iar în rezultat au fost ridicate telefoane și înscrisuri de ciornă.

La moment în dosar sunt vizate 8 persoane cu vârstele cuprinse între 22-56 ani, cetățeni ai Republicii Moldova și cetățeni străini, printre care și un funcționar din cadrul postului vamal Otaci.

Acțiunile procesual-penale continuă, iar persoanele sunt cercetate cu garantarea prezumției nevinovăției, potrivit legii.


Urmare a avansării investigațiilor pe dosar, autoritatea de investigație va face publice informații de impact social major, cu asigurarea drepturilor părților.


Moldova

Crimă cu sânge rece, la Ocnița: Un tânăr de 30 de ani, înjunghiat mortal în propria locuință.

O ceartă între doi amici de pahar s-a transformat într-o crimă, în satul Paustova, raionul Ocnița. În noaptea de 13 spre 14 iunie, poliția a fost alertată că un bărbat a fost găsit fără suflare în propria casă.

Publicat

Ajunși la fața locului, polițiștii au găsit trupul neînsuflețit al unui bărbat de 30 de ani. Acesta avea o plagă în zona pieptului, provocată de un obiect ascuțit.
Potrivit informațiilor preliminare, în acea seară, victima ar fi consumat băuturi alcoolice împreună cu un bărbat de 32 de ani, din același raion. La un moment dat, între cei doi ar fi izbucnit un conflict spontan, care a degenerat într-o altercație violentă. În timpul disputei, suspectul l-ar fi înjunghiat pe bărbat în piept, lovitura fiindu-i fatală. Potrivit ofițerului de presă al IP Ocnița, Svetlana Talpă, suspectul a fost reținut pentru 72 de ore.

Cadavrul victimei a fost transportat la Centrul de Medicină Legală pentru stabilirea exactă a cauzei morții. Cercetările continuă pentru a fi clarificate toate circumstanțele în care s-a produs crima. Dacă va fi găsit vinovat, bănuitul riscă până la 20 de ani de închisoare sau detenție pe viață.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Denunțat de o viitoare polițistă: Un bărbat ar fi cerut 1.000 de euro ca să „rezolve” un permis auto.

Un bărbat din Chișinău a ajuns pe mâna ofițerilor SPIA și a procurorilor PCCOCS, după ce ar fi încercat să facă bani din trafic de influență. A fost denunțat chiar de o viitoare polițistă, căreia i-ar fi promis că o poate ajuta să obțină mai ușor permisul de conducere de categoria B, în schimbul sumei de 1.000 de euro.

Publicat

Potrivit anchetatorilor, bărbatul ar fi pretins că are relații la Secția de înmatriculare a vehiculelor din Chișinău și că îi poate convinge pe angajații de acolo să intervină în favoarea ei în timpul examenului auto.

Tranzacția s-a făcut în lei, echivalentul sumei fiind de 19.400 de lei. Individul nu a mai apucat, însă, să cheltuie nimic. A fost prins în flagrant, în momentul în care primea banii, iar asupra lui a fost găsită toată suma.

Pe numele acestuia a fost deschis un dosar penal pentru trafic de influență. Dacă va fi găsit vinovat, riscă până la 6 ani de închisoare sau o amendă de până la 150.000 de lei.



Citește mai departe

Moldova

Intervenție contracronometru: Patru tinere din Republica Moldova, salvate în toiul nopții din Masivul Ceahlău.

Intervenție dificilă pentru salvamontiștii din Neamț, România, în Masivul Ceahlău. Patru tinere din Republica Moldova, aflate pe un traseu turistic din zona superioară a masivului, au cerut ajutor după ce una dintre ele a suferit un traumatism sever la un picior și nu a mai putut continua deplasarea.

Publicat

Totul s-a întâmplat în seara de 14 iunie, în zona Cascadei Duruitoarea, o porțiune cunoscută pentru dificultatea terenului. Salvatorii au ajuns la grup și au demarat o operațiune complexă de extragere, în condiții de teren abrupt și accidentat.
Șase salvatori montani, inclusiv cei care asigurau permanența în Baza Salvamont Durău, au fost implicați în misiune. După aproximativ șase ore de efort susținut, toate cele patru tinere au fost coborâte în siguranță și predate unui echipaj medical.
Victima cu traumatism a fost transportată pentru investigații suplimentare, iar celelalte trei tinere au primit îngrijiri medicale la fața locului.
Salvamont Neamț atrage din nou atenția turiștilor asupra riscurilor montane și recomandă prudență, echipament adecvat și informare temeinică înaintea parcurgerii traseelor alpine.



Citește mai departe

topul săptămânii