Moldova
/FOTO/ Braconaj piscicol, tăieri de arbori și incendierea gunoiului: Mai multe persoane, amendate de Inspectorii de Mediu
Braconaj piscicol tăieri de arbori și incendierea gunoiului: Mai multe persoane, amendate de Inspectorii de Mediu
În unul din cazuri, în timpul raziilor în microraionul Soroca Nouă, funcționarii Inspecției pentru Protecția Mediului Soroca, au observat un nor de fum în regiunea depozitului de deșeuri municipale. În cadrul inspectării s-a constatat că din motive necunoscute s-a produs incendierea deșeurilor la gunoiște.
A fost informată Primăria Soroca, Direcția Gospodăriei locativ-comunale, Secția de amenajare și înverzire a municipală, care au luat măsurile necesare, au alertat Direcția Situații Excepționale Soroca, pompierii s-au luptat cu focul ore înșir.
Inspectorii de mediu, pentru nerespectarea modului stabilit de păstrare a deșeurilor municipale, care a creat pericolul poluării mediului, a încheiat în privința Direcției Gospodăriei locativ-comunale Soroca, care gestionează o parte din depozitul de deșeuri municipale, proces-verbal în temeiul art. 154 alin. (2) Cod contravențional cu aplicarea amenzii în mărime de 180 u.c.
La depozitul de deșeuri municipale a fost instalat un rezervor de apă cu capacitatea de 70 tone, pentru utilizarea urgentă în caz de izbucnire a unui potențial focar de ardere a deșeurilor.
Alte două cazuri au avut loc în raionul Dubăsari. Acolo, inspecția pentru Protecția Mediului, în comun cu Inspectoratul de poliție Dubăsari, au efectuat acțiuni în vederea contracarării braconajului piscicol în perioada de prohibiție. Au fost verificate mai multe personae ce practicau pescuitul sportiv, amator și de agreement, în rezultatul căruia au fost depistate șapte personae, care s-au ales cu procese-verbale contravenționale.
Au fost aplicate amenzi în sumă de 3900 lei, ridicate în calitate de corp delict plase monofilament, (unealtă interzisă pentru pescuit) 6 plase /360 m/ și racile fără stăpân. Pentru încălcarea regulilor de protecție a fondului piscicol și a regulilor de pescuit, în temeiul art. 114 alin. (1) Cod Contravențional, au fost sancționați cu amenzi de la 9 – 12 u.c. fiecare . Toate sculele ridicate conform prevederilor Legii nr. 149 din 08.06.2006, privind fondul piscicol, pescuitul și piscicultura vor fi transportate și predate pentru păstrare la depozitul Inspectoratului pentru Protecția Mediului.
De către inspectorii de mediu au fost depistate și două cazuri de tăieri ilicite, vătămare arborilor în spațiile verzi ce aparțin APL Pîrîta și APL Doroțcaia. Ambele cazuri fiind documentate, persoanele vinovate au fost identificate și urmează să fie atrase la răspundere în conformitate cu legislația de mediu.
Moldova
/VIDEO/ Escroci plasați în arest: Șase bărbați, inclusiv cetățeni străini, ar fi înșelat victimele de peste un milion de lei.
O nouă schemă de escrocherie a fost destructurată în capitală, după o serie de investigații desfășurate de polițiști și procurori din mai multe sectoare ale municipiului Chișinău.
Oamenii legii au documentat activitatea mai multor grupări infracționale, implicate în înșelăciuni prin telefon, care au provocat un prejudiciu estimat la peste un milion de lei.
Potrivit anchetei, suspecții își contactau victimele, pretinzând că sunt angajați ai unor instituții bancare, ai poliției sau ai operatorilor de telecomunicații. Sub pretextul unor presupuse tentative de fraudă asupra conturilor bancare, aceștia convingeau victimele să își retragă economiile și să le transmită unor persoane „de încredere” sau să divulge datele confidențiale ale cardurilor.
În urma acțiunilor desfășurate, polițiștii au reținut șase bărbați cu vârste cuprinse între 19 și 33 de ani, inclusiv cetățeni străini. În timpul perchezițiilor, asupra acestora au fost depistate carduri bancare, telefoane mobile, înscrisuri cu date de acces, dar și sume de bani a căror proveniență urmează să fie stabilită.
Suspecții au fost plasați în arest preventiv pentru 30 de zile. Dacă vor fi găsiți vinovați, aceștia riscă pedepse cu închisoarea de până la 8 ani.
Investigațiile continuă pentru identificarea tuturor persoanelor implicate și stabilirea întregii arii a prejudiciului. Poliția reiterează apelul către cetățeni să nu ofere date personale sau bancare prin telefon și să verifice întotdeauna identitatea celor care solicită astfel de informații.
Moldova
A abuzat sexual doi copii: Un bărbat din sudul țării va petrece următorii 21 de ani în închisoare.
Sentință dură pronunțată de magistrații din sudul țării. Un bărbat de 45 de ani a fost condamnat la 21 de ani de detenție, după ce a fost găsit vinovat de abuzarea sexuală a doi minori, viol și răspândire de pornografie infantilă. Deși dovezile administrate de procurori sunt covârșitoare, inculpatul, care are antecedente penale, își susține în continuare nevinovăția.
Potrivit actului de acuzare, ororile au început după ce inculpatul a adăpostit o tânără de 16 ani care nu avea o locuință, însă gestul aparent binevoitor s-a transformat într-un coșmar. Timp de două luni, adolescenta a fost agresată constant, iar în februarie 2025 ar fi fost violată. Mai mult, bărbatul a fotografiat victima fără haine și a folosit imaginile pentru a o șantaja, ulterior distribuindu-le pe o rețea de socializare.
Șirul abuzurilor nu s-a oprit aici. În luna mai a aceluiași an, individul a sechestrat timp de două zile un băiat de 12 ani, fratele fostei sale partenere, asupra căruia a comis acțiuni cu caracter sexual. Copilul a fost eliberat doar după intervenția forțelor de ordine, după ce bărbatul refuzase să îl predea mamei și surorii sale.
Magistrații au decis ca acesta să își execute pedeapsa de 21 de ani într-un penitenciar de tip închis. Sentința nu este definitivă și poate fi atacată cu apel.
Moldova
/VIDEO/ Șofer teribilist, sancționat: Un tânăr de 20 de ani s-a filmat conducând cu aproape 200 km/h pe bulevardul Dacia.
Un tânăr de 20 de ani a fost sancționat de polițiști, după ce s-a filmat în timp ce conducea cu aproximativ 200 de kilometri pe oră și manifesta un comportament agresiv în trafic, pe bulevardul Dacia din capitală.
Cazul a ajuns în atenția oamenilor legii după ce, în mediul online, au apărut imagini video în care șoferul ignoră prevederile Regulamentului circulației rutiere și pune în pericol siguranța celorlalți participanți la trafic. În urma apariției secvențelor, poliția s-a autosesizat și a demarat verificări.
În cadrul măsurilor întreprinse, polițiștii de patrulare au reușit să identifice individul aflat la volan. Este vorba despre un tânăr de 20 de ani, originar din Ungheni.
Din imaginile apărute online se vede cum acesta se filmează în timp ce conduce cu viteză excesivă, mișcând volanul dintr-o parte în alta, în timp ce pe scaunul din dreapta se afla și un pasager.
Pentru încălcările comise, tânărul a fost sancționat contravențional pentru comportament agresiv în trafic, crearea unei situații de accident, dar și pentru conducerea unui vehicul fără a deține permis de conducere.
Poliția reamintește că abaterile de la regulile de circulație pot avea consecințe grave și pot pune în pericol viața tuturor participanților la trafic, îndemnând șoferii să manifeste responsabilitate la volan.
-
Moldova3 zile în urmăMoldovean ucis în Italia: Bărbatul a fost bătut mortal, în urma unui conflict. Suspectul, cetățean român, a fost reținut.
-
Moldova3 zile în urmă11 răniți în două accidente rutiere: În una dintre coliziuni a fost implicat și un șofer în stare de ebrietate.
-
Moldovao zi în urmă/VIDEO/Peste 650 de permise auto, anulate: Candidații au fost surprinși încercând să fraudeze examenul teoretic.
-
Moldova6 zile în urmă/VIDEO/ I-a lăsat fără milioane de lei: Un chișinăuian este bănuit de escrocherie de proporții legate de așa zise investiții.
-
Moldova6 zile în urmă/VIDEO/ Ar fi adus cocaină prin contrabandă: Un lider străin și doi complici din Chișinău, prinși în flagrant.
-
Moldova3 zile în urmăAccident teribil la Soroca: Un șofer a murit pe loc, iar o femeie a ajuns în stare gravă la spital.
-
Moldova3 zile în urmăTragedie fără margini în satul Svetlîi: O fată de 15 ani a murit, după ce motocicleta pe care se afla s-a tamponat cu o mașină.
-
Moldova6 zile în urmăImpact matinal în capitală: O șoferiță a ajuns la spital, după ce a intrat în coliziune cu un alt automobil.
