Rețele de socializare

Moldova

/FOTO/ Taximetriștii din Bălți, verificați de poliție. Recomandările oamenilor legii

În perioada 8-15 noiembrie 2021au fost intensificate activitățile de prevenție în domeniul transportului rutier în regim taxi, în baza dispoziției emise de către Inspectoratul General al Poliției.

Publicat

Astfel transportatorii sunt verificați referitor la respectarea normelor privind circulația pe drumurile publice.

Transportarea pasagerilor se efectuează legal contra-cost, iar automobilul obligatoriu trebuie să corespundă tehnic, fără careva dotări suplimentare nepermise de lege.

Poliţia reamintește că atât persoanele care circulă cu taxi, cât și celor care efectuează transport de persoane în regim taxi, au drepturi și obligații.
Clientul trebuie:
– să solicite, să preia și să păstreze bonul ;
– la coborârea din taxi, să plătească serviciile prestate de taximetrist, în limita sumei din bonul fiscal.
– să anunțe imediat poliția în cazul când a suportat prejudicii din cauza taximetristului.


Taximetristul este obligat:
– să aibă un comportament civilizat și preventiv în relația cu clientul, respectând conduita de bună practică;
– să elibereze bonuri fiscale la finalul cursei, pe baza cărora va încasa contravaloarea prestației efectuate;
– să transporte clientul la destinație pe traseul optim sau pe traseul solicitat şi să nu execute activitate de transport în regim de taxi fără a avea aparatul de taxat.

Acest gen de acţiuni vor fi organizate în mod sistematic, pentru asigurarea siguranţei pasagerilor şi menţinerea legalității în domeniu.


Advertisement

Moldova

/VIDEO/ Dramă în cuplu: Bărbat reținut pentru furt din locuința concubinei.

Un bărbat în vârstă de 30 de ani, originar din raionul Taraclia, a fost reținut de poliția din Chișinău, fiind suspectat că a sustras bunuri din apartamentul concubinei sale, situat în sectorul Botanica.

Publicat

Potrivit oamenilor legii, femeia a sesizat dispariția unui telefon mobil și a unui laptop, iar în urma investigațiilor s-a stabilit că suspectul este nimeni altul decât iubitul femeii. Acesta ar fi profitat de lipsa acesteia și a intrat în locuință fără permisiune. Bunurile furate, evaluate la peste 23.000 de lei, au fost ulterior vândute într-o casă de amanet din capitală.
Polițiștii urmează să recupereze obiectele și să le restituie proprietarei. Bărbatul a fost reținut pentru 72 de ore, iar pe numele său a fost deschis un dosar penal pentru furt.
Acesta riscă o pedeapsă cu închisoarea de până la 4 ani. Ancheta continuă, iar forțele de ordine verifică dacă individul este implicat și în alte infracțiuni similare.
Poliția face apel la cetățeni să fie vigilenți și să anunțe imediat autoritățile în cazul în care sunt victime ale unor astfel de infracțiuni.


Citește mai departe

Moldova

Biciclist lovit în trafic, la Bălți: Bărbatul a fost transportat la spital după impact.

Un moment de neatenție l-a trimis direct pe patul de spital pe un biciclist din municipiul Bălți. Bărbatul, în vârstă de 47 de ani, a fost rănit după ce a fost lovit de o mașină într-o intersecție aglomerată, în după-amiaza zilei de 16 iunie.

Publicat

Potrivit poliției, biciclistul a încercat să vireze la stânga fără să acorde prioritate unui autoturism care circula regulamentar din sens opus, pe culoarea verde a semaforului. Șoferul, un tânăr de 33 de ani din raionul Fălești, nu a reușit să evite impactul.

Coliziunea a fost surprinsă de camerele de bord ale unor șoferi. Imaginile arată cum biciclistul traversează înaintea unui alt automobil și este lovit puternic de mașina condusă de șoferul de 33 de ani.

Ambii participanți au fost testați pentru alcool, rezultatele fiind negative.


Poliția continuă ancheta pentru a stabili toate circumstanțele accidentului.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Prinși cu droguri de milioane: Doi bărbați, reținuți cu 24 kg de narcotice, aduse din Ucraina.

O captură impresionantă de droguri, evaluată la aproximativ 10 milioane de lei, a fost făcută de oamenii legii în apropiere de Chișinău. Ofițerii antidrog și procurorii PCCOCS, au oprit pe traseu un automobil care circula dinspre Taraclia spre capitală.

Publicat

În mașină se aflau doi bărbați, în vârstă de 25 și 34 de ani, ambii din raionul Dubăsari. Cel de 34 de ani avea antecedente penale, fiind condamnat anterior la peste 4 ani de închisoare pentru trafic de droguri.

În urma perchezițiilor, au fost descoperite 24 kg de droguri, împărțite în șapte pachete cu praf cristalizat, asemănător cu mefedrona, și cinci pachete cu masă vegetală, similară marijuanei. În plus, polițiștii au ridicat cântare electronice, pachete zip-lock și telefoane mobile folosite la comiterea infracțiunii.

Drogurile, ar fi fost aduse ilegal din Ucraina și urmau să fie distribuite clienților din Moldova prin aplicația Telegram, printr-un sistem de ascunzișuri bine organizat.


La 14 iunie, cei doi suspecți au fost plasați în arest preventiv pentru 30 de zile, iar ancheta continuă pentru documentarea completă a grupării și destructurarea rețelei.
Autoritățile reamintesc că persoanele reținute beneficiază de prezumția de nevinovăție până la o decizie definitivă a instanței, iar probele au fost anexate la dosar pentru următorul proces judiciar.


Citește mai departe

topul săptămânii