Moldova
Antreprenor amenințat cu moartea. trei indivizi estorcau de la el o datorie inventată de 4.000 de euro
Au încercat să șantajeze un businessman. Trei chișinăuieni cu vârstele 23, 33 și respectiv 55 de ani au fost reținuți de forțele de ordine pentru încercarea de a estorca 4.000 euro de la un antreprenor din domeniul deservirii auto.
Potrivit anchetei, bănuiții ar fi inventat victimei o datorie de 3.000 euro, după care aceasta „s-a transformat” în 4.000 euro.
SECVENȚE AUDIO ÎNREGISTRATE:
„- Deja cinci luni au trecut și tu mă „hrănești” cu promisiuni.
– Pe tine nu te deranjează faptul că eu nu am furat nimic de la tine, iar tu mă învinuiești?
– Eu, crede-mă, oricum am să găsesc bani.
– Găsește! În ce constă problema? De unde s-au luat 4.000, poți să-mi explici?
– Tu-mi datorezi bani?
– 4.000 de Euro? De ce-mi inventezi datorii?”
Indivizii l-ar fi determinat pe omul de afaceri să semneze o recipisă în acest sens, obligându-l să ofere banii în termen de două săptămâni, în caz contrar, acesta ar fi trebuit să achite penalități de 500 de euro pentru fiecare zi de întârziere.
SECVENȚE AUDIO ÎNREGISTRATE:
„- Am spus de la bun început, hai să vorbim normal, dar tu ce ai făcut? Tu ai început amenințările, m-ai impus să scriu o recipisă. Ai depus cerere pe numele meu la poliție cu acele recipise.
– Eu nu te-am impus. Tu ai luat și ai scris.
– Nu, tu m-ai impus să o scriu!”
Ca să-l convingă pe antreprenor să le dea banii, suspecții l-ar fi amenințat cu moartea sa și maltratarea rudelor sale.
SECVENȚE AUDIO ÎNREGISTRATE:
„- În această situație pot doar eu să te ameninț.
– Păi tu și ai amenințat deja.
– Crede-mă, eu încă nu am amenințat.
– Păi cum să nu!
– Eu nu te-am atins mult timp. Vezi să nu încep iar să te ating”.
În cele din urmă, victima, a anunțat autoritățile, iar în ziua de 9 septembrie oamenii legii l-au reținut pe cel mai tânăr dintre bănuiți, la o stație PECO din sectorul Botanica, în timp ce primea de la victimă suma de 30.000 lei. Mai târziu au fost reținuți și ceilalți doi bănuiți.
Investigațiile continuă.
Moldova
Doi moldoveni, reținuți la frontiera română. Unul era căutat pentru tentativă de omor, altul – pentru abuzarea unui minor
Doi moldoveni, reținuți la frontiera română. Unul era căutat pentru tentativă de omor, altul – pentru abuzarea unui minor.
Unul dintre cazuri a avut loc la Punctul de Trecere a Frontierei Albiţa. Polițiștii români de frontieră au depistat printre pasagerii unui autocar un bărbat de 31 de ani cu cetățenie Republica Moldova, căutat de către autorităţile moldovene pentru săvârşirea infracţiunii de act sexual cu un minor. Bărbatul a fost predat unei echipe operative din cadrul Serviciului de Investigaţii Criminale al Inspectoratului de Poliție Județean Vaslui în vederea luării măsurilor legale ce se impun.
În cel de-al doilea caz, un bărbat de 34 de ani din Republica Moldova, căutat de autorități pentru tentativă de omor, a fost depistat și reținut la Punctul de Trecere a Frontierei Stânca.
Bărbatul călătorea ca pasager într-un autocar înmatriculat în Republica Moldova. În timpul controlului, polițiștii de frontieră au constatat că pe numele lui fusese emisă o alertă de „arestare” de către autoritățile moldovenești, acesta fiind cercetat într-un dosar penal pentru tentativă de omor.
Persoana a fost predată unei echipe operative a IPJ Botoșani pentru continuarea procedurilor legale.
Moldova
Pastile interzise, livrate prin poștă: trei suspecți vizați într-un dosar de contrabandă
Ofițerii Vămii și procurorii PCCOCS au descoperit peste 280 de pastile cu efect psihoactiv introduse ilegal în țară prin colete poștale.
Potrivit anchetatorilor, la postul vamal Poșta s-a prezentat un cetățean român de 35 de ani pentru a ridica un colet comandat online. În timpul controlului, ofițerii vamali au depistat în interior 100 de pastile interzise. Descoperirea a dus la extinderea investigațiilor.
Ulterior, în baza probelor acumulate, au fost efectuate percheziții la două adrese din municipiul Chișinău, unde locuiesc doi cetățeni moldoveni de 47 și 53 de ani, presupus implicați în schemă. La domiciliile acestora au fost găsite alte 187 de pastile ce urmează a fi supuse expertizării, precum și telefoane mobile și înscrisuri de ciornă considerate relevante pentru dosar.
În urma acțiunilor procesuale, cetățeanul român a fost reținut pentru 72 de ore, iar ceilalți doi suspecți sunt cercetați în stare de libertate. PCCOCS anunță că investigațiile continuă pentru stabilirea întregii rețele și a sursei substanțelor.
Oamenii legii reamintesc că punerea în circulație a drogurilor sau substanțelor psihoactive interzise este ilegală și se pedepsește conform legislației în vigoare. Suspecții beneficiază de prezumția nevinovăției până la pronunțarea unei hotărâri judecătorești definitive.
Moldova
Doi copii intoxicați cu monoxid de carbon la Fălești. Coloană pe gaz conectată la butelie, instalată în baie
Doi copii de 2 și 6 ani din satul Șoltoaia, Fălești, au ajuns la spital după ce s-au intoxicat cu monoxid de carbon emanat de la o coloană pe gaz propan-butan folosită pentru încălzirea apei.
Incidentul a avut loc pe 8 decembrie, la ora 20:45, în timp ce mama îi spăla în baie. În încăpere nu exista ventilare, iar geamul era închis, ceea ce a favorizat acumularea gazelor. Copiii au fost preluați de un echipaj medical și transportați la spitalul raional.
Menționăm că o persoană a murit, iar alte două au fost spitalizate în ultimele 72 de ore în raioanele Rîșcani, Anenii Noi și Criuleni, în urma unor incendii și intoxicații cu fum.
Un bărbat de 60 de ani din Malinovscoe a fost găsit carbonizat într-o locuință cuprinsă de flăcări. La Floreni, un bărbat de 73 de ani a fost evacuat dintr-un apartament incendiat și transportat la spital cu intoxicație cu fum.
La Izbiște, o femeie de 86 de ani a ajuns la spital după ce s-a intoxicat cu monoxid de carbon provenit de la o sobă defectă.
-
Moldova6 zile în urmăAngajat IGSU, lovit de un șofer beat și drogat pe un traseu din raionul Rîșcani
-
Moldova2 zile în urmăIncident grav la frontiera Lopatnic. Un polițist de frontieră și-a tras din întâmplare un glonț din arma din dotare
-
Moldova22 de ore în urmăȘoferul care a fugit după tragedia de la Mihăileni, prins după 20 de zile. O tânără a murit, alta a supraviețuit
-
Moldova2 zile în urmăBărbat din raionul Anenii Noi, reținut pentru uciderea mamei sale de 81 de ani
-
Moldova7 zile în urmăEchipă de ambulanță atacată cu pistolul în timpul unei intervenții la Ungheni: paramedicii au salvat pacienta sub amenințarea armei
-
Moldova5 zile în urmă/ÎN CĂUTARE/ Căutată cu disperare de rude: Tânăra care apare în imagini a plecat de acasă și nu s-a mai întors.
-
Moldova6 zile în urmăHoți „performanți” prinși la Botanica: instalau camere ascunse și intrau în apartamente cu „culegerea de chei”
-
Moldova5 zile în urmăAu omorât un consătean, apoi au dat foc cadavrului. Un minor și un tânăr de 26 de ani, reținuți
