Rețele de socializare

Moldova

Crimă șocantă în raionul Anenii Noi: trei persoane ar fi fost ucise și date hrană porcilor

Un bărbat de 59 de ani dintr-o localitate a raionului Anenii Noi și concubina acestuia au fost reținuți de oamenii legii, fiind bănuiți de comiterea unor crime deosebit de grave.

Publicat

Potrivit unor surse apropiate anchetei, citate de Stiri.MD, cel puțin trei persoane ar fi fost ucise, iar ulterior cadavrele ar fi fost distruse, fiind oferite drept hrană animalelor din gospodăria suspectului.

Reținerea a avut loc ieri, în satul Bereozchi, după mai multe zile de căutări. Surse apropiate anchetei susțin că bărbatul administra o fermă și angaja persoane social-vulnerabile. Din motive care urmează a fi stabilite, cel puțin trei dintre acestea ar fi fost omorâte.

În timpul perchezițiilor efectuate la domiciliul suspectului, polițiștii au depistat haine ce ar aparține uneia dintre victime, aruncate într-o fântână din curtea gospodăriei.


Autoritățile nu confirmă deocamdată oficial detaliile privind modul comiterii crimei, menționând că este vorba despre un dosar extrem de complex, aflat în faza activă de urmărire penală.

Bărbatul are antecedente penale, fiind anterior condamnat pentru huliganism, violare de domiciliu și furturi. Inițial, cauza penală a fost pornită pe faptul dispariției unei persoane, însă în urma măsurilor speciale de investigație, anchetatorii au stabilit ca versiune de bază comiterea omorului.

Suspectul și concubina acestuia au fost plasați în custodia organelor de drept, iar pe caz continuă acțiunile procesuale. Oamenii legii anunță că vor reveni cu informații suplimentare pe măsura avansării anchetei.


Moldova

/VIDEO/ Gata cu salariile „în plic”: Factori de decizie ai unei companii comerciale, bănuiți de evaziune fiscală și spălare de bani.

Ofițerii Inspectoratului Național de Investigații, în comun cu procurorii PCCOCS, au efectuat mai multe percheziții într-un dosar penal ce vizează suspiciuni de evaziune fiscală și spălare de bani.

Publicat

Potrivit anchetei, inițiată în luna februarie, factori de decizie ai unei companii comerciale sunt bănuiți că, în perioada 2024 – prezent, ar fi pus în aplicare o schemă de diminuare a obligațiilor fiscale. Aceștia ar fi retras bani sub formă de dividende, iar ulterior i-ar fi utilizat pentru achitarea neoficială a salariilor unor angajați.

Perchezițiile au fost desfășurate la sediul societății comerciale, la două șantiere de construcție, la domiciliile persoanelor vizate, precum și asupra unui automobil și a unei persoane.

În urma descinderilor, oamenii legii au ridicat sume de bani presupuse a proveni din activități infracționale, dispozitive de stocare a datelor, documente contabile, registre cu înscrisuri de ciornă și alte probe relevante pentru cauza penală.


De asemenea, în timpul verificărilor efectuate la cele două șantiere de construcție au fost depistați mai mulți muncitori care, potrivit informațiilor preliminare, nu figurau ca angajați oficial ai companiei.

Acțiunile de urmărire penală continuă pentru stabilirea tuturor circumstanțelor cazului, identificarea persoanelor implicate și acumularea probelor necesare în cadrul investigației.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Promisiuni, apoi coșmar: Femeia suspectată că a exploatat șapte tinere, extrădată din Grecia și arestată la Chișinău.

Femeia acuzată că ar fi exploatat sexual șapte tinere din Moldova a fost extrădată din Grecia și adusă la Chișinău, unde a fost plasată în arest preventiv. Suspecta, originară din raionul Hâncești, este vizată într-un dosar de trafic de persoane instrumentat de procurorii PCCOCS.

Publicat

Potrivit oamenilor legii, aceasta ar fi acționat împreună cu fratele său, iar timp de mai mulți ani ar fi racolat tinerele sub pretextul unor locuri de muncă bine plătite în restaurante și hoteluri peste hotare. În realitate, odată ajunse în Grecia, victimele rămâneau fără acte și erau puse în situația de a achita datorii inventate de peste 5.000 de euro.

Ancheta arată că, în locul posturilor de muncă promise, tinerele ar fi fost exploatate sexual. Mai mult, acestea erau obligate să plătească săptămânal sume consistente pentru „protecție” și chirie, astfel încât rămâneau fără niciun ban.

Cazul a ieșit la iveală după ce autoritățile din Moldova, în colaborare cu cele din Grecia, au documentat activitatea grupării. Cei doi frați au fost reținuți în iulie 2025, în Atena, în urma unor percheziții desfășurate atât în locuințele acestora, cât și în locațiile unde ar fi avut loc exploatarea victimelor.


Între timp, fratele suspectei a fost condamnat în Grecia și urmează să-și ispășească o pedeapsă cumulativă de 64 de ani de închisoare, inclusiv pentru organizarea migrației ilegale, după ce a fost prins în flagrant transportând persoane din Turcia spre Grecia.

În paralel, anchetatorii au aplicat sechestre pe bunuri obținute din activitatea ilegală: un apartament din Atena, evaluat la peste 1.300.000 de lei, dar și două terenuri agricole din raionul Anenii Noi, în valoare de aproximativ 400.000 de lei.

După extrădare, femeia a fost plasată în Penitenciarul nr. 13 din Chișinău, iar investigațiile continuă. Procurorii încearcă acum să stabilească dacă în schemă au fost implicate și alte persoane.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Versiuni care se bat cap în cap: Martorii accidentului de la Mărinești susțin că mașina poliției ar fi provocat impactul.

Răsturnare de situație în cazul accidentului din Mărinești, raionul Sîngerei. După ce inițial poliția anunța că un motociclist beat și fără permis ar fi intrat într-o autospecială aflată în misiune, martorii vin acum cu o altă versiune a celor întâmplate.

Publicat

Mai mulți tineri care spun că au fost la fața locului susțin că, de fapt, mașina poliției s-ar face vinovată de producerea impactului. Potrivit acestora, imediat după coliziune, poziția autospecialei ar fi fost modificată, iar cardul de memorie al registratorului video ar fi fost scos.

Totodată, martorii afirmă că motociclistul nu deținea permis de conducere – informație care coincide cu datele prezentate anterior de poliție, însă toate aceste declarații urmează să fie verificate de anchetatori.

Între timp, pe 22 iunie, în spațiul public au apărut mai multe secvențe video surprinse de persoane aflate la fața locului. Imaginile au stârnit reacții și au ridicat semne de întrebare privind modul în care s-a produs, de fapt, accidentul.


Amintim că, potrivit versiunii oficiale inițiale, un tânăr de 18 ani, aflat sub influența alcoolului și fără permis, conducea o motocicletă neînmatriculată și ar fi intrat într-o mașină de poliție care se deplasa la o intervenție, cu girofarul și semnalele sonore în funcțiune.
După impact, situația ar fi degenerat, iar un grup de persoane ar fi vandalizat autospeciala poliției. Pe caz au fost inițiate mai multe proceduri – atât pentru accident, cât și pentru acte de huliganism.
Ancheta continuă.

@musari_sg

nui nimic dreptate fac tot ce vreu eii so pus inaintea la motocicleta si peurma o scos flǎsca ca sa stearga filmarea si masina o dato in urma cum ar fii ca motociclistu ii vinovat


♬ sonido original – Crepas Gusi 🩷⭐

Citește mai departe

topul săptămânii