Rețele de socializare

Moldova

Doi angajați ai IP Ialoveni reținuți de SPIA și PCCOCS. Ar fi cerut 2.000 de euro ca să soluționeze o plângere

Ofițerii SPIA și procurorii PCCOCS anunță reținerea a doi polițiști din Ialoveni, după ce unul din ei ar fi primit 2.000 euro de la o persoană, pentru ca „să o ajute” în privința soluționării unei plângeri pe numele acesteia.

Publicat

Mai exact, persoana pe care cei doi prezumtiv se oferiseră „să o ajute” a fost reclamată pentru că ar fi sustras de la cineva prin înșelăciune suma de 40.000 lei. Totuși, aceasta pretindea că doar împrumutase banii și nu intenționa să evite întoarcerea lor.

Urmare a măsurilor speciale de investigații, unul din cei doi polițiști prezumtiv ofertanți a fost reținut cu sprijinul angajaților Brigada de Poliție cu Destinație Specială ,,Fulger”” chiar în momentul în care primea suma de 2.000 euro. Banii, însă, erau transmiși sub controlul ofițerilor SPIA, sub conducerea procurorilor PCCOCS, fapt care a scutit persoana reclamată de răspundere penală pentru transmiterea acestei sume polițistului.

Totodată, SPIA îndeamnă cetățenii să evite participarea la infracţiuni de corupere. În cazul în care cunosc sau se pretinde a fi implicaţi în acţiuni de corupţie, să apeleze linia anticorupţie 1520.



Moldova

/VIDEO/ Moldova, paralizată de viscol. Drumuri blocate, mii de oameni fără curent și zboruri anulate.

Republica Moldova se confruntă cu un nou episod sever de iarnă. Sub Cod Portocaliu de ninsoare și vânt puternic, viscolul a creat probleme multiple în mai multe regiuni ale țării: drumuri blocate, vehicule înzăpezite, arbori doborâți și mii de consumatori rămași fără energie electrică. Autoritățile avertizează că situația rămâne problematică și în dinamică, iar datele statistice suferă modificări de la o oră la alta.

Publicat

Potrivit datelor preliminare ale Inspectoratului General pentru Situații de Urgență, un microbuz cu cinci pasageri și alte câteva autoturisme au rămas blocate în zăpadă, în apropiere de localitatea Câșlița-Prut. Salvatorii au intervenit pentru deblocarea vehiculelor, iar persoanele aflate în ele au fost scoase în siguranță.

Un alt incident s-a produs în localitatea Hagimus, raionul Căușeni, unde un arbore doborât de rafalele puternice de vânt a căzut peste carosabil, blocând temporar circulația. Echipele de intervenție au fost nevoite să intervină pentru a înlătura obstacolul și a restabili traficul.


În total, aproximativ 400 de angajați ai IGSU au fost mobilizați în teren, cu peste 140 de autospeciale pregătite să intervină în orice moment. Autoritățile îndeamnă populația să evite deplasările neesențiale și să apeleze Serviciul 112 doar în situații de urgență.

Situația este complicată și la frontieră. Conform informațiilor oferite de Serviciul Vamal, circulația camioanelor a fost restricționată temporar în sudul țării, pe sectoarele Balaban–Giurgiulești și Cahul–Giurgiulești. De asemenea, în punctele vamale Cahul–Oancea și Giurgiulești–Galați, accesul camioanelor pe sensul de intrare în Republica Moldova a fost sistat temporar pentru a preveni blocajele și situațiile de risc.


Probleme sunt și în sectorul energetic. Potrivit datelor comunicate de distribuitorul oficial de energie, doar la primele ore ale dimineții de 18 februarie în zona centru-sud au fost înregistrate peste 2.400 de deconectări de la rețeaua electrică, cel mai mult fiind afectate localitățile din sudul țării. Aproximativ 15–20 de echipe de intervenție lucrează în regim continuu pentru remedierea defecțiunilor.

Într-un mesaj public, Ministerul Energiei avertizează populația să evite apropierea de cabluri electrice căzute la pământ sau atârnate de piloni, întrucât acestea pot fi sub tensiune și prezintă pericol de electrocutare.

Ninsorile abundente și viscolul au afectat și traficul aerian. Unele curse au fost anulate sau întârziate pe Aeroportul Internațional Chișinău din cauza condițiilor meteorologice severe. Zborul spre București a fost anulat din cauza vremii nefavorabile din capitala României, iar cursa spre Istanbul a fost suspendată de compania aeriană în contextul codului portocaliu emis în Republica Moldova.


Meteorologii anunță că, pe parcursul întregii zile de 18 februarie, sunt prognozate ninsori abundente, lapoviță și intensificări ale vântului, în condițiile în care sunt valabile Cod Galben și Cod Portocaliu. Carosabilul poate deveni extrem de alunecos, vizibilitatea poate scădea considerabil, iar traficul se poate desfășura cu dificultate majoră.


Citește mai departe

Moldova

Prinși la pescuit ilegal: Doi bărbați, amendați după ce au fost depistați pescuind ilicit în apele râului Prut.

Doi bărbați au fost sancționați după ce au fost surprinși pescuind ilegal în apele râului Prut. Totul s-a întâmplat în zona de frontieră, pe direcția localităților Slobozia Mare – Tulucești din raionul Cahul.

Publicat

Potrivit oamenilor legii, în ultima săptămână, angajații Sectorului Poliției de Frontieră Brînza au documentat două cazuri de pescuit ilegal, depistate pe timp de noapte, în timpul misiunilor de supraveghere.

Polițiștii au observat două persoane care desfășurau activități de pescuit în condiții suspecte și au intervenit pentru verificări. În urma legitimării, s-a stabilit că este vorba despre doi localnici, în vârstă de 27 și 38 de ani. Aceștia nu au putut justifica prezența în zona de frontieră pe timp de noapte și nu au informat în prealabil subdiviziunea competentă, așa cum prevede legislația.

Mai mult, asupra lor au fost depistate unelte de pescuit interzise, precum și aproximativ 10 kilograme de pește de diferite specii.


Pentru încălcările comise, cei doi au fost sancționați Contravențional, fiecare primind o amendă de 500 de lei. Cazul a fost transmis către Inspectoratul pentru Protecția Mediului Cahul pentru documentare suplimentară și aplicarea măsurilor legale, iar peștele și uneltele interzise au fost ridicate.

Poliția de Frontieră reiterează că respectarea regulilor în zona de frontieră contribuie nu doar la evitarea sancțiunilor, ci și la protejarea resurselor naturale și la menținerea securității.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Intervenție promptă a polițiștilor pentru siguranța unui bărbat cu dizabilități locomotorii, în sudul țării.

Gest de responsabilitate și implicare din partea polițiștilor de patrulare din sudul țării. În timpul monitorizării traseului național, în localitatea Mihailovca, raionul Cimișlia, echipajul Direcției patrulare Sud din cadrul Inspectoratul Național de Securitate Publică a observat o persoană cu probleme locomotorii, aflată în scaun cu rotile, care întâmpina dificultăți la traversarea trecerii la nivel cu calea ferată.

Publicat

Situația prezenta un risc real pentru siguranța acesteia, în condițiile în care zona este intens circulată. Polițiștii au intervenit imediat și au oferit sprijin persoanei pentru a traversa în siguranță, prevenind astfel producerea unui posibil incident.

Reprezentanții Poliției subliniază că, dincolo de atribuțiile de serviciu, grija față de oameni și intervenția promptă în situații de risc rămân priorități constante, iar siguranța comunității este pe primul loc.


Citește mai departe

topul săptămânii