Moldova
un bărbat a fost condamnat la aproape 5 ani de pușcărie pentru contrabandă cu narghilea. Marfă de jumătate de milion de lei, confiscată
Urmare a unui dosar penal trimis în judecată, Procuratura pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale (PCCOCS) anunță o sentință de condamnare în cazul tentativei de contrabandă cu tutun de narghilea, de aproape 0,5 tone, transportat într-un autocar al cursei Chișinău-București.
Cazul a avut loc în septembrie 2022, iar de curând Judecătoria Hâncești a pronunțat sentința de condamnare. Atunci, după miez de noapte, la postul vamal Leușeni, deși șoferul autocarului a negat că ar avea marfă spre declarare inspectorilor Serviciuluil Vamal, inspectorii i-au găsit aproape cinci sute de pachete de tutun de narghilea, a câte 1 kg fiecare. Potrivit estimărilor, marfa valorează aproape jumătate de milion de lei.
Tutunul de narghilea nedeclarat nu a fost de găsit în spațiul autocarului destinat bagajelor, ci în alte spații de depozitare ale autocarului:
– aripa din față, cu acces modificat, disponibil dintr-un spațiu apropiat dormitorului șoferilor;
– aripa din spate, cu intrare modificată;
– la ușa de mijloc a autocarului, sub câteva sticle de apă.
Astfel, întreaga cantitate de tutun de narghilea a fost supus confiscării, la solicitarea procurorilor PCCOCS. De asemenea, urmează să fie confiscat și autocarul folosit la tentativa de contrabandă, iar șoferul a fost condamnat la patru ani și opt luni închisoare, cu suspendarea executării ei, dacă timp de patru va respecta condițiile legale.
Urmărirea penală continuă și în privința altor persoane, timp în care toți ce vizați beneficiază de prezumția nevinovăției, potrivit legii.
Moldova
Focuri de arme la Căpriana! Ținta – un inspector al Gărzii Naționale
Un incident grav a avut loc astăzi în zona Căpriana, unde un inspector al Gărzii Naționale de Mediu susține că un coleg de-al său a fost atacat cu arma în timpul unei misiuni de control.
Echipa se afla în teren pentru a documenta noi cazuri de tăieri ilegale de arbori, într-o zonă cunoscută pentru exploatări forestiere ilegale.
Potrivit instituției, inspectorii au depistat mai multe cioate scoase din pământ și depozitate temporar, semn că lemnul urma să fie transportat ilegal din pădure. În acest context, ar fi avut loc atacul armat, fapt care ridică semne serioase de întrebare privind siguranța angajaților statului în timpul controalelor de mediu.
Cazul urmează să fie investigat de autoritățile competente.
Moldova
Accident grav pe traseul R3, la Bardar: două persoane, rănite
Un accident rutier grav s-a produs în seara de 15 decembrie, pe traseul R3, în zona localității Bardar, raionul Ialoveni.
Potrivit poliției, un șofer de 20 de ani, aflat la volanul unui Mercedes Sprinter, nu a adaptat viteza, a frânat brusc, a pierdut controlul mașinii și a intrat pe contrasens.
Autovehiculul s-a ciocnit frontal cu un Volkswagen, condus de un bărbat de 31 de ani, după care a lovit și un alt Mercedes.
În urma impactului, șoferul Volkswagenului și pasagerul său, în vârstă de 27 de ani, au fost transportați la spital pentru îngrijiri medicale. Poliția investighează circumstanțele producerii accidentului.
Moldova
Jaf într-un oficiu bancar din Chișinău. Doi tineri de 18 și 19 ani, arestați
Doi tineri, de 18 și 19 ani, originari din Chișinău și Ucraina, au fost reținuți de polițiștii din sectorul Rîșcani, fiind bănuiți de comiterea unui jaf într-un oficiu bancar din capitală.
Victima, o femeie de 61 de ani, a fost deposedată de aproximativ 51.000 de lei în timp ce se afla la bancă pentru a depune banii în contul personal.
Potrivit anchetei, suspecții ar fi acționat direct, după care au fugit de la fața locului cu un automobil. În urma acțiunilor operative, polițiștii au identificat și stopat mijlocul de transport, iar cei doi au fost reținuți. Asupra lor au fost găsiți aproximativ 27.000 de lei, restul sumei fiind, conform datelor preliminare, transferată către alte persoane. Cei doi tineri au fost plasați în arest pentru 30 de zile și riscă până la 7 ani de închisoare.
-
Moldova4 zile în urmăBărbat ucis cu o țeavă, la Ungheni. Suspectul, în vârstă de 34 de ani, găsit mort în podul casei
-
Moldova7 zile în urmăȘoferul care a fugit după tragedia de la Mihăileni, prins după 20 de zile. O tânără a murit, alta a supraviețuit
-
Moldova7 zile în urmăDoi moldoveni, reținuți la frontiera română. Unul era căutat pentru tentativă de omor, altul – pentru abuzarea unui minor
-
Moldova7 zile în urmăAccident violent cu o ambulanță la Moscovei. Șoferul vinovat a fugit și este căutat
-
Moldova4 zile în urmăAccident mortal la Florești. O femeie a murit pe loc, iar soțul ei s-a stins pe patul de spital
-
Moldova6 zile în urmăAccident grav, la Fundul Galbenei: Un camion s-a răsturnat, iar șoferul a fost transportat la spital.
-
Moldova4 zile în urmăGoană cu alcool la Călărași. Un tânăr beat a fugit de poliție până la Cornova
-
Moldova22 de ore în urmăJaf într-un oficiu bancar din Chișinău. Doi tineri de 18 și 19 ani, arestați
