Moldova
Șoferul care a comis accidentul de pe Viaduct, care a lăsat o tânără fără picioare, va compărea pe banca acuzaților
Gheorghe Begu, șoferul automobilului care se face vinovat de producerea accidentului de pe Viaduct, în urma căruia Marcela Paladi, o tânără de 25 de ani, a rămas fără picioare, va compărea pe banca acuzațiilor.
Dosarul în care Gheorghe Begu este cercetat pentru „încălcarea regulilor de securitate a circulației sau de exploatare a mijloacelor de transport de către persoana care conduce mijlocul de transport” a fost repartizat spre examinare la Judecătoria Chișinău, conform informațiilor publicate pe portalul instanței.
_tmp_1-23036293-12-1-100320… by OnisimMilenKa
Amintim că accidentul în care tânăra de 25 de ani a rămas fără picioare s-a produs în noaptea de 5 februarie, pe Viaductul din capitală. Acolo, mașina tinerei de 25 de ani a fost lovită din spate de un alt automobil.
Tânăra ieșise din automobilul ei, și s-a apropiat de portbagaj pentru a căuta și a instala triunghiul de avarie pe șosea, moment în care a fost tamponată de un alt automobil, fiind practic strivită între două vehicule.
Familia victimei vine cu un apel către oamenii ce nu pot rămâne indiferenți și îi roagă să doneze pentru a putea acoperi cheltuielile necesare pentru reabilitarea tinerei. Donațiile pot fi făcute pe conturile bancare afișate pe ecran.
EUR
Marcela Moleșteanu
Nr. Card: 5188 9402 8819 0549
BIC: MOLDMD2X334
IBAN: MD33ML000002259A34608081
USD
Marcela Moleșteanu
Nr. Card: 4028 1202 5574 4878
BIC: MOLDMD2X334
IBAN: MD21ML000002259A34608103
MDL
Marcela Moleșteanu
Nr. Card: 4028 1202 6852 2477
BIC: MOLDMD2X334
IBAN: MD75ML000002259A34608101
Lire Sterline
HCBC
L Paladi
40-28-06
54682491
PAYPAL: palladimarcela@gmail.com
REVOLUT: @marcellamp
Moldova
Copilul de 3 ani, tamponat acum o lună la Comrat, a fost externat. Medicii dezvăluie care este starea lui
Copilul de 3 ani, tamponat pe un trotuar din Comrat, a fost externat.
Informația a fost confirmată pentru Realitatea de către serviciul de presă a Institutului Mamei și Copilului.
Purtătorul de cuvânt al instituției, Maxim Cazacu, a precizat că minorul nu se mai află în spital de pe 21 noiembrie. Potrivit lui, starea copilului este satisfăcătoare.
Pe 4 noiembrie, o șoferiță a încurcat frâna și accelerația în timp ce parca pe o stradă din Comrat. Drept urmare, femeia a tamponat cu vehiculul de marcă Hyundai o femeie și copilul ei de 3 ani, care se deplasau regulamentar pe trotuar.
Urmare a accidentului, copilul a fost transportat de urgență la Spitalul Raional Comrat, fiind internat la terapie intensivă. Ulterior, doctorii au decis că este necesar transferul lui la Institutul Mamei și Copilului din Capitală.
Moldova
900 de dosare penale pentru droguri în Moldova, doar în 2025. Ministra de Interne: situația e gravă
Ministra Afacerilor Interne, Daniela Misail-Nichitin, recunoaște că traficul de droguri rămâne o problemă gravă în Republica Moldova.
Mai mult, oficialul a dezvăluit numărul de cauze penale înregistrate de la începutul acestui an. Declarațiile au fost făcute înainte de ședința Guvernului din 26 noiembrie, scrie Realitatea.MD.
„Traficul de droguri încă este o provocare pentru Republica Moldova. Da, într-adevăr noi avem peste 900 de cauze penale înregistrate de la începutul anului 2025”, a precizat ministra de Interne.
Amintim că Ministerul de Interne și Poliția au propus modificări legislative pentru a combate consumul și traficul de droguri. Proiectul prevede controale mai stricte, pedepse mai dure și o listă extinsă de substanțe interzise, inclusiv etnobotanice și noi droguri. Noile reguli sunt aliniate la standardele europene și vor permite intervenții mai rapide ale autorităților.
Moldova
Grup de falsificatori de acte românești, prins între Chișinău și Strășeni: percheziții masive în două state
Ofițerii Direcției investigații infracțiuni economice și cei de urmărire penală ai INI, în comun cu procurorii PCCOCS, au desfășurat percheziții la doi bănuiți din Chișinău și Strășeni, cercetați penal pentru falsificarea cărților de identitate și permiselor de conducere românești.
În scopul cercetării acestora și a altor membri ai grupului infracțional organizat, procurorii din cadrul Procuraturii pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale (PCCOCS) au făcut echipă comună cu Direcția de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism, sub egida agenției europene Eurojust.
Astfel, oamenii legii au desfășurat percheziții în mai multe localități în ambele state pentru consolidarea probatoriului acumulat până acum. Rezultatele perchezițiilor, desfășurate în Moldova cu sprijinul mascaților din cadrul BPDS „Fulger”, urmează să fie supuse examinării, pentru continuarea investigațiilor penale.
Din probatoriul administrat de oamenii legii din ambele state a rezultat faptul că șapte suspecți – cetățeni ai României și Moldovei – au format un grup criminal organizat, în scop de profit din falsificarea de documente, în special acte de identitate și permise de conducere, în care s-a atestat în mod nereal că sunt emise de autorități din România.
Investigațiile penale continuă, inclusiv în dosarul separat cercetat de către procurorii PCCOCS, timp în care persoanele beneficiază de prezumția nevinovăției, potrivit legii.
-
Moldova7 zile în urmăGrav accident, soldat cu moartea unei tinere de 23 de ani, la Rîșcani. Alta a ajuns la spital, iar șoferul – de negăsit
-
Moldova3 zile în urmăTragedie la o stână din Mihăileni: O femeie a murit după ce a fost bătută cu bestialitate chiar de concubinul ei.
-
Moldova7 zile în urmăCrimă șocantă la Nisporeni: O adolescentă de 19 ani și mama ei, omorâte cu bestialitate de către o rudă
-
Moldova6 zile în urmăAproximativ 5 TONE de bomboane cu aditiv interzis, oprite la frontieră: ANSA blochează un lot periculos pentru consumatori
-
Moldova6 zile în urmăAuromobil al MAI, incendiat chiar în fața sectorului de poliție, ziua în amiaza mare, la Călărași
-
Moldova7 zile în urmăSpeluncă de droguri descoperită la Botanica: un apartament plin cu consumatori, dispozitive și pachețele cu „sare”
-
Moldova2 zile în urmăDescoperire macabră, la Miclești: Un tânăr de 28 de ani, găsit parțial carbonizat într-o anexă.
-
Moldova3 zile în urmăBătaie calmată cu focuri de armă Chișinău. Individul care a atacat polițiștii a dat bir cu fugiții, alții patru – încătușați
