Rețele de socializare

Moldova

Alerta cu bombă de la Judecătoria Buiucani a fost falsă. Poliția îl caută pe apelant

Alertele false cu bombă, se pare, au revenit la ordinea zilei. Încă una a fost anunțată în dimineața zilei de 2 martie, după ce, cu o zi înainte, un alt anunț, fals, de asemenea, a fost făcut. De această dată, un bărbat a sunat la 112, anunțând că Judecătoria Chișinău, sediul Buiucani, ar fi minată.

Publicat

Potrivit informațiilor, poliția a fost sesizată joi, 2 martie, în jurul orei 08:50, prin intermediul serviciului unic 112, precum că Judecătoria Chișinău sediul Buiucani este minată. Apelul a fost făcut de către un bărbat. La fața locului, imediat au fost trimise serviciile specializate, care, după mai multe ore de căutări, nu au depistat niciun obiect explozibil. Activitatea instituției a fost însă data peste cap timp de câteva ore.

Amintim, pe 1 martie, în jurul orei 11:00, un bărbat a sunat la serviciul unic pentru apeluri de urgență 112, comunicând că în incinta sediilor buiucani și centru ale judecătoriei chișinău, dar și cel al Curții de Apel Chișinău s-ar afla obiecte explozive. În cele din urmă, alerta a fost falsă.

Pe caz a fost pornită o anchetă pentru idendificarea apelantului și tragerea ulterioară a acestuia la rsăpundere. Infracțiunea de comunicare mincinoasă cu bună știință despre actul de terorism se pedepșete cu amendă de până la 42 500 de lei sau cu închisoare de până la 2 ani.


echipa.md

Moldova

Accident grav în raionul Glodeni, soldat cu un adolescent rănit: Unul dintre vehicule era condus de un minor

O decizie negândită poate avea consecințe grave. Este lecția învățată de un minor de 16 ani după ce ar fi urcat la volan, deși nu are acest drept, iar vehiculul pe care-l conducea s-a pomenit în accident. Mai mult, un prieten al adolescentului, tot minor, a ajuns la spital.

Publicat

Coliziunea s-a produs în după-amiaza de 02 septembrie, în jurul orei 15.00, pe traseul Glodeni – Dușmani – Moara Domnească. La fața locului a intervenit poliția, medici cu ambulanța, dar și un echipaj de pompieri.

Potrivit datelor oferite de către ofițerul de presă al IP Glodeni, Jana Molceanov, coliziunea s-a produs între o mașină condusă de un bărbat de 34 de ani și un microbuz marfar, la volanul căruia se afla minorul de 16 ani, care nu deține permis de conducere. În timpul coliziunii, o piesă s-a desprins de la automobilul tamponat și a ricoșat într-o altă mașină condusă regulamentar de un bărbat de 43 de ani. Vehiculul a fost avariat ușor, iar șoferul nu a avut de suferit. Totuși, accidentul nu s-a soldat doar cu pagube materiale.


Un minor de 16 ani, pasager în microbuz, a suferit multiple traumatisme și a fost transportat la spital pentru îngrijiri medicale. Toți trei conducători auto implicați au fost testați alcoolscopic, rezultatele fiind negative. Poliția investighează cazul pentru stabilirea tuturor circumstanțelor.


Citește mai departe

Moldova

Accident nocturn în capitală: Un tânăr a ajuns la spital în urma impactului dintre două mașini

Accident nocturn în capitală. Două vehicule s-au tamponat în plin, iar în rezultat, un pasager în vârstă de 22 de ani a ajuns la spital. Totul a avut loc în data de 2 septembrie, în jurul orei 23.00, pe șoseaua Hîncești din cartierul Telecentru, pe o porțiune de drum aflată în reparație.

Publicat

 

Potrivit datelor oferite de către ofițerul de presă de la Poliția Capitalei, Cristina Talpă, în circumstanțe încă neclare, un șofer de 23 de ani nu s-ar fi isprăvit cu ghidajul și s-a tamponat cu un alt automobil, condus de un tânăr de 20 de ani. În urma impactului, unul dintre pasageri, în vârstă de 22 de ani a suferit mai multe leziuni corporale. Acesta a fost preluat de medicii de pe ambulanță și dus la spital.


Pe caz a fost inițiat un proces penal, în cadrul căruia vor fi stabilite circumstanțele exacte în care s-a produs coliziunea. Șoferul care va fi găsit vinovat va fi sancționat în funcție de gravitatea leziunilor suferite de victimă.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Dragostea neîmpărtășită l-a făcut să vandalizeze orașul: Un minor de 17 ani a provocat haos în centrul Orheiului

Dragostea neîmpărtășită l-a făcut să vandalizeze orașul: Un minor de 17 ani, din satul Ciocîlteni a provocat haos în centrul Orheiului.

Publicat

În noaptea de 28 august, după ora 02:00, tânărul ar fi deteriorat 28 de semne de circulație și a lăsat inscripții pe peretele stadionului, într-un scuar din parc și pe două monumente.

Vezi pe linkul de mai jos declarațiile tânărului:


La scurt timp după ce incidentul a fost semnalat poliției, oamenii legii au reușit să-l identifice pe autor. În declarațiile date, minorul a explicat că gestul său a fost impulsionat de sentimentele neîmpărtășite ale unei tinere față de el, încercând astfel să-i atragă atenția.

Autoritățile continuă cercetările pentru a documenta toate pagubele și circumstanțele faptei. În funcție de evaluarea prejudiciului și a responsabilității, minorul riscă măsuri legale specifice vârstei sale.

echipa.md


Citește mai departe

topul săptămânii