Moldova
/FOTO/ Accident de groază, la Căușeni: Un tânăr de 26 de ani a ars în propria mașină
Astăzi, în jurul orei 1:45, poliția din Căușeni a fost sesizată despre producerea unui accident rutier în localitatea Grigorievca.

La fața locului s-au deplasat polițiștii, care au stabilit că un bărbat până la moment neidentificat, conducând automobilul de model ,,Chevrolet” pe direcția spre mun. Chișinău nu s-a isprăvit cu conducerea mijlocului de transport, a derapat de pe traseu tamponându-se violent într-un copac.
Urmare a impactului, autoturismul a luat foc, fiind necesară intervenția angajaților IGSU care au descarcerat bărbatul, ulterior fiind transportat la Spitalul Raional Căușeni in stare inconștientă, pentru acordarea ajutorului medical specializat.
Ulterior, șoferul a fost identificat, acesta s-a dovedit a fi un tânăr de 26 ani originar din Ștefan Vodă, iar în urma traumatismelor și arsurilor primite a decedat pe parcursul nopții la spital.
Cazul este înregistrat și documentat de către polițiști pentru stabilirea identității persoanei și a tuturor circumstanțelor producerii accidentului.
Moldova
Clipe de groază pentru trei copii: Au fost evacuați dintr-un apartament cuprins de fum și flăcări.
Trei copii au fost la un pas de tragedie, după ce locuința în care se aflau a fost cuprinsă de flăcări. Incendiul a izbucnit în amiaza zilei de 13 iunie, într-un apartament de la etajul nouă, de pe bulevardul Cuza Vodă, din capitală.

Fumul gros a fost observat de vecini, care au alertat de urgență pompierii. Cinci echipaje ale IGSU au intervenit în forță și au evacuat la timp trei minori – doi băieți de 10 ani și o fetiță de 9 ani, care se aflau singuri în apartament în momentul izbucnirii focului. Din fericire, copiii nu au avut de suferit.
Flăcările au fost stinse în mai puțin de 30 de minute, însă mai multe bunuri de pe balconul apartamentului au fost distruse. Deocamdată nu se cunoaște cauza exactă a incendiului. Circumstanțele sunt investigate de specialiști.
Moldova
S-au izbit cu mașina în stâlp: O femeie de 77 de ani a fost rănită și transportată de urgență la spital.
Accident grav la Strășeni! Un bărbat de 81 de ani a pierdut controlul volanului, iar mașina a ieșit de pe carosabil și s-a izbit puternic într-un pilon de pe marginea drumului.

Impactul s-a produs în amiaza de 13 iunie, pe traseul Chișinău-Călărași. În autoturism se afla și o pasageră – o femeie de 77 de ani – care a fost rănită și preluată de ambulanță, fiind dusă la spital pentru îngrijiri medicale. Șoferul a scăpat nevătămat ca prin minune.
La fața locului au intervenit echipaje de poliție care au demarat o anchetă. Deocamdată nu se știe dacă accidentul a fost provocat de o defecțiune tehnică, o manevră greșită sau o problemă de sănătate a conducătorului auto.
Autoritățile examinează toate ipotezele și urmează să stabilească exact cum s-a produs accidentul.
Moldova
Contrabandă cu piese auto din Marea Britanie și UE. Peste 2 milioane de lei ridicați în urma perchezițiilor
O rețea de contrabandă cu piese auto second-hand, provenite din Marea Britanie și Uniunea Europeană, a fost destructurată de Poliția de Frontieră în colaborare cu procurorii PCCOCS.

În cadrul unei operațiuni de amploare, oamenii legii au efectuat 17 percheziții în Chișinău și într-o localitate din apropiere, ridicând sume impresionante de bani — peste 66.000 de euro, aproape 40.000 de dolari, peste 130.000 de lei moldovenești și 200 de lire sterline — însumând peste două milioane de lei.
Cei patru bănuiți, cu vârste între 32 și 45 de ani, sunt originari din Chișinău. Unul dintre ei este șofer de autocar pe ruta Italia–Moldova. Potrivit anchetatorilor, piesele auto erau introduse ilegal în țară și dezmembrate intenționat pentru a evita tragerea la răspundere.
Investigațiile continuă, iar persoanele vizate beneficiază de prezumția nevinovăției. Autoritățile anunță intensificarea controalelor la frontieră și încurajează populația să raporteze orice activitate suspectă.
-
Moldova5 zile în urmă
Accident fatal în Italia: O moldoveancă și iubitul ei român au murit striviți de o dubă.
-
Moldova3 zile în urmă
Accidentul cu 4 răniți la intrarea în Orhei, surprins video: Momentul când un șofer intră pe contrasens, lovește un Volkswagen și apoi alte două mașini
-
Moldova5 zile în urmă
/VIDEO/ Evaziune fiscală de milioane, descoperită de PCCOCS: Spălare de bani, salarii „în plic” și fără bonuri fiscale de 13 milioane de lei.
-
Moldova6 zile în urmă
Un șofer a ieșit pe contrasens și a provocat un carambol, la Orhei: patru persoane- la spital
-
Moldova4 zile în urmă
/VIDEO/ Scene ca-n filme, la Criuleni: Un tânăr- jefuit, urcat cu forța într-o mașină și agresat de o gașcă.
-
Moldova6 zile în urmă
/VIDEO/ Speluncă de droguri, la Cricova: Consum ilegal de substanțe, sub acoperișul unui bărbat de 48 de ani.
-
Moldova2 zile în urmă
Dosarul morții la salon, în judecată: Două cadre medicale, acuzate că au practicat ilegal medicina.
-
Moldova4 zile în urmă
Tragedie la Botanica: Un bărbat de 70 de ani a murit după ce a căzut de la înălțime.