Rețele de socializare

Moldova

Un șofer de autobetonieră din Turcia, internat în spitalul din Rezina în urma unui accident

Un șofer de autobetonieră din Turcia a ajuns la spitalul din Rezina în urma unui accident rutier.

Publicat

Totul a avut loc în data de 29 august, în jurul orei 18.35, pe traseul Pecişte – Pripiceni.

Preliminar la fața locului s-a stabilit faptul , că la aceeași dată în jurul orelor 18.20 șoferul cu vârsta de 49 de ani, conducând pe traseul Pecişte -Pripiceni, autocamionul de model ,,Mercedes Axor”, în timpul deplasării, făcând exces de viteză, nu a ținut cont de situația rutiera carosabil acoperit cu pietriș (prelucrat cu material de legătură), a pierdut controlul asupra volanului și a derapat de pe partea carosabila pe partea stângă a drumului iar ca urmare s-a inversat în șanțul de scurgere a apei.

Conducătorul, în urma accidentului, a fost transportat la SR Rezina.


Fiind supus testului ,,Drager concentrația vaporilor în aerul expirat a arătat 0.00mg/l.

echipa.md


Advertisement

Moldova

Jaf într-un oficiu bancar din Chișinău. Doi tineri de 18 și 19 ani, arestați

Doi tineri, de 18 și 19 ani, originari din Chișinău și Ucraina, au fost reținuți de polițiștii din sectorul Rîșcani, fiind bănuiți de comiterea unui jaf într-un oficiu bancar din capitală.

Publicat

Victima, o femeie de 61 de ani, a fost deposedată de aproximativ 51.000 de lei în timp ce se afla la bancă pentru a depune banii în contul personal.

Potrivit anchetei, suspecții ar fi acționat direct, după care au fugit de la fața locului cu un automobil. În urma acțiunilor operative, polițiștii au identificat și stopat mijlocul de transport, iar cei doi au fost reținuți. Asupra lor au fost găsiți aproximativ 27.000 de lei, restul sumei fiind, conform datelor preliminare, transferată către alte persoane. Cei doi tineri au fost plasați în arest pentru 30 de zile și riscă până la 7 ani de închisoare.


Citește mai departe

Moldova

Tânăr de 18 ani, lovit pe trecerea de pietoni, pe Calea Orheiului

Un pieton de 18 ani a ajuns la spital după ce a fost lovit de un automobil, sâmbătă seara, pe strada Calea Orheiului din Chișinău.

Publicat

Potrivit Poliției Capitalei, accidentul s-a produs în timp ce tânărul traversa regulamentar strada, pe o trecere de pietoni nedirijată.

„Un automobil de marca Toyota, condus de o femeie de 28 de ani, a tamponat pietonul”, a declarat  Svetlana Scripnic, ofițer de presă al Poliției Capitalei.


În urma impactului, victima a suferit traumatisme și a fost transportată la spital pentru îngrijiri medicale. Circumstanțele exacte ale accidentului sunt investigate de oamenii legii.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Goană cu alcool la Călărași. Un tânăr beat a fugit de poliție până la Cornova

„A pornit la drum cu curajul din pahar.” Un tânăr de 24 de ani a pus în pericol traficul, după ce a urcat beat la volanul unui Peugeot și a refuzat să oprească la semnalele polițiștilor din Călărași.

Publicat

Urmărirea a început în apropierea satului Rădeni și s-a încheiat la Cornova, unde mașina a fost blocată.

Testarea alcoolscopică a indicat 1,12 mg/l alcool în aerul expirat, o concentrație extrem de periculoasă.


Automobilul a fost ridicat la parcarea specială, iar șoferul a fost reținut pentru 72 de ore.

echipa.md


Citește mai departe

topul săptămânii