Moldova
Șantaja o minoră cu poze intime, o urmărea și o obliga să-și facă fotografii nud. Tânăr de 22 de ani, uspectat de săvârșirea unor acțiuni cu caracter sexual în mediul online
Ofițerii Direcției investigații infracțiuni informatice a Inspectoratului Național de Investigații în comun cu procurorii PCCOCS au documentat un utilizator al reţelei „Internet” care prin intermediul produselor software specializate, a obținut accesul la conținutul datelor din telefonul mobil al unei minore fără cunoașterea acesteia și a descărcat pe dispozitivele electronice personale imaginile foto cu conținut intim ale acesteia.
În perioada lunilor noiembrie-decembrie 2021, oamenii legii au stabilit că suspectul, un tânăr de 22 de ani din mun. Chișinău, a contactat cu victima minoră prin intermediul aplicației de mesagerie instantanee. Acesta făcea presiuni asupra minorei, amenințând-o cu distribuirea imaginilor grafice cu conținut intim ale acestei în mediul online. Ulterior, suspectul a impus victima să instaleze în telefonul personal o aplicație software, care îi permitea suspectului să-i urmărească acțiunile și să o localizeze geografic, astfel deținând controlul asupra acesteia.
În cadrul efectuării percheziției la domiciliul suspectului, polițiștii au ridicat blocuri de sistem, laptopuri, HDD, dispozitive USB flash și telefoane mobile.
Totodată, în urma examinării dispozitivelor ridicate, au fost stabilite mai multe materiale foto și video pe care sunt reprezentați copii implicați în activități sexuale, precum și mai multe conversații cu utilizatori din rețeaua Internet, cu privire la distribuirea imaginilor foto cu conținut intim ale acestor.
Astfel, a fost documentată şi stopată activitatea suspectului de săvârșire împotriva minorei a acțiunilor cu caracter sexual în mediul online și distribuirea în rețeaua internet a materialelor cu caracter intim ale acesteia. Victimei i-a fost acordată asistență psihologică de către specialiștii Centrul International „La Strada”.
Dacă va fi găsit vinovat, suspectul riscă închisoare pe un termen de la 2 până la 6 ani, pentru săvîrșirea infracțiunilor de Ademenire a minorului în scopuri sexuale, Încălcare a inviolabilității vieții personaleși Pornografie infantilă.
La moment, polițiștii continuă activitatea de documentare a altor suspecți care comit abuzuri sexuale online asupra copiilor.
Totodată, Direcția reiterează privind recomandările ce țin de siguranța online a copiilor:
Recomandări pentru părinți/educatori privind măsurile de educare și de autoinstruire:
Fiți cel mai bun prieten al copilului din mediul online.
Comunicați deschis și continuu cu copilul și explicați-i măsurile de siguranță online.
Comunicați cu copilul privind experiența online.
Urmăriți toate conturile copilului din rețelele de socializare; Atenţie, însă, ca acest proces să nu fie transformat în control represiv, deoarece astfel copilul va fi determinat să se ascundă. „Împrieteniţi-vă” pe reţelele sociale, apreciaţi-i postările, iar dacă vedeţi ceva ce vă îngrijorează vorbiţi-i atent, între patru ochi.
Explicați-i copilului riscurile privind partajarea imaginilor personale pe Internet și utilizarea camerelor web.
Asiguraţi-vă că copilul respectă limitele de vârstă pentru înregistrarea profilurilor pe web site-urile din Internet.
Explicați copilului că utilizatorii din Internet se pot prezenta sau afișa în profil date false.
Interesați-vă cine sunt prietenii virtuali, cu cine și unde copilul merge.
Explicați copilului să nu spună numele, adresa sau alte date personale străinilor.
Recomandări pentru copii privind navigarea în Internet:
Nu spunețidatele privind nume, telefon, adresa sau alte informații personale străinilor.
Apreciați critic informațiile oferite în Internet de persoane necunoscute, deoarece utilizatorii publică sau comunică multe informații false.
Nu adăugați în „lista de prieteni” persoane necunoscute.
Recomandări tehnice:
Configurați setările de confidențialitate, în special în rețelele de socializare.
Folosiți parole puternice și unice pentru fiecare acount, modificați-le periodic. Pentru aceasta, se recomandă de utilizat o aplicație manager de parole.
După finisarea utilizării acountului personal, deconectați-vă din acesta. Nu este suficientă doar închiderea browserului sau a aplicației în care v-ați autentificat.
Nu introduceți date pe web site-uri nesecurizate (care încep cu http://) și utilizați doar site-urile securizate (https:// – unde litera „s” semnifică cuvîntul „securizat”).
Nu deschideți e-mailuri sau fișiere recepționate de la persoane pe care nu le cunoașteți. Acestea pot conține viruși care preiau controlul asupra computerului.
Moldova
Percheziții de amploare în capitală: Zece persoane, bănuite de construcția ilegală a unui local într-o zonă istorică.
Percheziții de amploare în capitală într-un dosar ce vizează construcția ilegală a unui local într-o zonă istorică a Chișinăului. Zece persoane, printre care și un funcționar public din cadrul Ministerului Culturii, au statut de bănuit.
Mai exact, ofițerii CNA și procurorii desfășoară acțiuni de urmărire penală într-o cauză ce ține de edificarea unui local pe strada Eugen Doga, într-o zonă protejată a orașului. Perchezițiile au fost efectuate la mai multe persoane responsabile de executarea lucrărilor de construcție, care ar fi fost realizate cu abateri grave de la documentația de proiect.
Anchetatorii susțin că imobilul ar fi fost extins ilegal pe teren public, iar recepția finală a construcției ar fi fost făcută în lipsa actelor permisive, deși lucrările fuseseră anterior sistate în baza unui act de control emis de Inspectoratul Național pentru Supraveghere Tehnică.
În prezent, 10 persoane sunt vizate în calitate de bănuiți. Printre aceștia se numără șeful Agenției de Inspectare a Monumentelor din cadrul Ministerului Culturii, beneficiarul localului, reprezentantul unui agent economic, dar și mai mulți responsabili de lucrările tehnice. Faptele sunt investigate sub aspectul comiterii infracțiunii de „executare necalitativă a construcțiilor”, prevăzută de Codul penal.
Acțiunile au loc sub conducerea procesuală a Procuraturii municipiului Chișinău, iar persoanele vizate urmează a fi audiate la sediul CNA. Ancheta este în desfășurare.
Moldova
Încă o tragedie pe trasee: O șoferiță a murit după ce s-a tamponat frontal cu un camion, la Anenii Noi.
Încă o tragedie pe drumurile din țară. O femeie de 61 de ani și-a pierdut viața, după ce a intrat pe contrasens și s-a lovit frontal cu un camion. Accidentul fatal s-a produs în data de 14 ianuarie, în apropiere de orașul Anenii Noi.
Potrivit poliției, șoferița a intrat din motive care urmează a fi stabilite, pe contrasens și s-a tamponat frontal cu un camion, la volanul căruia se afla un bărbat de 35 de ani.
În urma impactului, femeia a decedat pe loc.
Poliția urmează să stabilească toate circumstanțele, dar și cauza exactă a producerii accidentului.


Moldova
Accident tragic la Cimișlia: Un copil de opt luni și un bărbat au murit, iar trei persoane au fost rănite.
Accident înfiorător la Cimișlia: Un bebeluș de doar opt luni și un bărbat au murit, după ce două mașini s-au tamponat violent.
Potrivit poliției, coliziunea tragică s-a produs în după-amiaza zilei de 14 ianuarie, în apropiere de orașul Cimișlia. Preliminar s-a stabilit că o mașină condusă de un bărbat de 27 de ani, care avea cu el trei pasageri, a efectuat manevra de virare la stânga, moment în care un alt șofer, în vârstă de 36 de ani, a ieșit la depășire și a lovit lateral automobilul.
Impactul a fost fatal pentru șoferul de 27 de ani și un copil de doar opt luni, care se afla în mașina acestuia. Victimele au decedat pe loc, iar medicii interveniți la fața locului nu au putut decât să constate decesul acestora. Totodată, alte două persoane din același automobil, dar și cel de-al doilea conducător auto au suferit multiple traumatisme și au fost transportați de urgență la spital pentru îngrijiri medicale.
Poliția investighează circumstanțele în care s-a produs accidentul tragic.




-
Moldovao zi în urmă/VIDEO/ Bătut și dus cu forța în pădure: Trei tineri au fost reținuți pentru o răpire ca în filme, la Criuleni.
-
Moldova2 zile în urmăUn șofer ar fi ieșit la depășire și s-ar fi tamponat frontal cu o altă mașină, în raionul Sîngerei. Trei persoane, la spital.
-
Moldova3 zile în urmă/VIDEO/ A rămas fără permis de conducere: Șoferul care a intrat cu mașina pe aleea din sectorul Ciocana, sancționat.
-
Moldova3 zile în urmăAccident grav la Budești: Șoferul unei mașini de asistență medicală primară – transportat la spital.
-
Moldovao zi în urmăIncendiu devastator, la Florești: Cadavrul carbonizat al unui bărbat, găsit într-o odaie a unei case cuprinse de foc.
-
Moldova2 zile în urmă/VIDEO/ Poți fugi, dar nu te poți ascunde: Individul care a vandalizat un pasaj pietonal din capitală, prins de poliție.
-
Moldovao zi în urmăCercetați pentru braconaj: Doi bărbați din Ialoveni păstrau acasă arme ilegale și carne de vânat.
-
Moldova10 ore în urmăAccident tragic la Cimișlia: Un copil de opt luni și un bărbat au murit, iar trei persoane au fost rănite.
