Rețele de socializare

Moldova

/FOTO/184 ha de vegetație arsă au fost lichidate de pompieri în ultimele 24 de ore

184 ha de de vegetație uscată au fost lichidate de pompieri în ultimele 24 de ore. De intervenția pompierilor a fost nevoie în localități din raioanele Ialoveni, Hîncești, Călărași, dar și municipiul Chișinău.

Publicat

Peste 60 ha de iarbă aprinsă au fost stinse de angajații IGSU în localitatea Dobrogea municipiul Chișinău, iar alte 40 de ha au fost compromise la Bălțata, Ialoveni.

În localitatea Rasvet, raionul Călărași pompierii au stins 17 ha de vegetație arsă care risca să se extindă spre suprafețe mai mari, iar la Țipala, Ialoveni salvatorii au avut misiunea să intervină pentru a localiza arderea unei suprafețe de 10 ha de iarbă. Focarele de vegetație se răspândeau cu repeziciune întrucât condițiile de vânt puternic favorizau arderea.

În total, pe parcursul ultimelor 24 de ora angajații IGSU au intervenit în 39 situații pentru lichidarea arderii ierbii cuprinse de foc.


Tot din cauza condițiilor meteo înregistrate și anume rafale de vânt, în seara zilei de 14 ianuarie au rămas parțial deconectate de la energia electrică 33 de localități din 10 raioane. Către dimineața zilei de 15 ianuarie parțial fără curent electric mai rămân 12 localități din 4 raioane.

La Lucrările de restabilire a energiei electrice sunt antrenate mai multe echipe specializate a furnizorului de curent. Intervenția salvatorilor a fost necesară și pentru defrișarea arborilor în raioanele Drochia, Dondușeni, Nisporeni, Călărași, Anenii Noi și Hâncești.

Mai mult, în capitală pompierii au avut misiunea să intervină pe strada Nicolae Costin nr.6/1 pentru a înlătura o placă metalică de pe un bloc de locuit care risca să cadă în gol.


În continuare situația este monitorizată de de angajații IGSU.


Moldova

/VIDEO/ Dădeau „lovitura” în locuințe: Cinci tineri, bănuiți de comiterea furturilor din case, la Hîncești.

O grupare infracțională specializată în furturi din locuințe a fost destructurată de oamenii legii din Hîncești, în urma unei anchete care vizează mai multe sustrageri de bunuri și bani în proporții deosebit de mari.

Publicat

Potrivit informațiilor, polițiștii și procurorii au documentat activitatea unei grupări organizate, formată din cinci membri cu vârste cuprinse între 16 și 25 de ani. Aceștia ar fi acționat pe teritoriul raionului, având un mod de operare bine pus la punct, prin care vizau locuințe din care sustrăgeau mijloace financiare și bunuri de valoare.

În cadrul acțiunilor de urmărire penală, oamenii legii au desfășurat mai multe percheziții la domiciliile suspecților. În urma acestora, au fost ridicate obiecte relevante pentru anchetă, inclusiv bunuri susceptibile a proveni din furturi, dar și sume de bani, a căror proveniență urmează a fi stabilită.

Doi dintre membrii grupării, în vârstă de 20 și 25 de ani, au fost reținuți, iar în privința celorlalți sunt continuate investigațiile. Ancheta are drept scop nu doar stabilirea întregii activități infracționale, dar și identificarea tuturor episoadelor în care aceștia ar fi fost implicați.


Autoritățile examinează și posibilitatea ca gruparea să fie responsabilă de mai multe cazuri similare comise anterior, în condițiile în care prejudiciul total ar putea fi unul considerabil.

Acțiunile procesual-penale continuă, iar în funcție de rezultatele investigațiilor, persoanele vizate urmează să fie trase la răspundere conform legii. Pentru astfel de infracțiuni, legislația prevede pedepse cu închisoarea de la 2 la 6 ani.

Totodată, oamenii legii reamintesc cetățenilor importanța asigurării locuințelor și sesizării imediate a oricăror activități suspecte, pentru prevenirea unor astfel de fapte.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Rețea de acte false, destructurată: Un suspect, filmat în timp ce înmânează un act fals unei „cliente”.

O grupare criminală specializată în falsificarea actelor oficiale a fost destructurată de oamenii legii, după mai multe luni de investigații. Membrii acesteia sunt bănuiți că ar fi produs și comercializat documente false, inclusiv cărți de identitate și permise de conducere pretins emise de autoritățile din Republica Moldova și România.

Publicat

Potrivit anchetatorilor, schema era bine organizată, cu roluri clar stabilite pentru fiecare membru, de la confecționarea documentelor până la transmiterea și vânzarea acestora către clienți. Activitatea ar fi fost desfășurată atât pe teritoriul țării, cât și peste hotare.

În timpul investigațiilor, unul dintre suspecți a fost documentat și filmat în momentul în care ar fi primit bani de la o clientă, după care i-ar fi înmânat un act fals.

Oamenii legii au identificat mai multe persoane din nordul și centrul țării, suspectate că ar face parte din rețea. Pentru acumularea probatoriului, au fost efectuate percheziții la domiciliile acestora și în mijloacele de transport folosite.


În urma descinderilor, au fost ridicate telefoane mobile, documente falsificate sau pregătite pentru falsificare, dar și sume de bani care ar proveni din activitatea ilegală.

Investigațiile continuă pentru stabilirea întregii rețele și a tuturor persoanelor implicate, inclusiv a eventualilor complici din afara țării.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Minor vizat într-un dosar de droguri: Narcotice de peste 80.000 de lei au fost scoase din circuit.

Droguri în valoare de peste 80.000 de lei au fost scoase din circuit de polițiștii din sectorul Rîșcani al capitalei, în urma unei operațiuni antidrog în care este vizat un minor de 17 ani, suspectat că ar fi livrat substanțe interzise prin intermediul unei rețele online.

Publicat

Potrivit poliției, în cadrul acțiunilor de investigație, asupra adolescentului au fost depistate și ridicate pachețele cu marijuana și hașiș, pregătite pentru distribuire. Oamenii legii susțin că acestea urmau să fie plasate pe piața neagră prin metoda „ascunzișurilor”, folosită frecvent în comerțul ilegal de droguri.

Ancheta preliminară arată că minorul ar fi acționat în calitate de curier pentru un magazin online de droguri, administrat prin aplicația Telegram. Schema ar fi presupus primirea, porționarea și plasarea substanțelor în diferite locații, de unde erau ridicate ulterior de cumpărători.

Minorul este cercetat penal, iar polițiștii continuă investigațiile pentru a identifica persoanele care ar sta în spatele rețelei, dar și modul exact de organizare a activității infracționale.


În paralel, poliția capitalei anunță că, în ultima săptămână oamenii legii au reținut șase persoane, iar substanțe interzise în valoare de peste jumătate de milion de lei au fost scoase din circuit.

În cadrul acestor acțiuni au fost ridicate droguri de tip PVP, marijuana, hașiș și mefedronă, dar și diverse dispozitive utilizate pentru consum. Totodată, echipele Batalionului de Patrulare și Reacționare Operativă au surprins în flagrant 20 de persoane care dețineau substanțe interzise, fiind întocmite 28 de procese-verbale.


Poliția afirmă că acțiunile de documentare și destructurare a rețelelor de distribuție a drogurilor vor continua.


Citește mai departe

topul săptămânii