Moldova
16 hipotermii și degerături, dar și peste 100 de răniți în accidente: Peste 3000 de cetățeni au chemat ambulanța, timp de o săptămână
În perioada 20-26 decembrie curent, Departamentul Dispecerizare al IMSP CNAMUP a recepționat 14335 solicitări pentru acordarea primului ajutor medical. După efectuarea examenului medical primar și acordarea asistenței medicale urgente 5424 pacienți, printre care 1228 minori au fost transportați la spital.
În perioada de referință din numărul total de intervenții, ambulanța a fost chemată pentru 3020 cetățeni cu urgențe cardiovasculare, 3000 pacienții cu maladii respiratorii, 1760 oameni cu patologii neurologice și pentru 1352 persoane cu diverse traumatisme.
Totodată, ambulanța a fost solicitată la 108 persoane, printre care și la 16 copii care s-au ales cu traumatisme de diferite grade, după accidentele rutiere produse pe traseele țării. Ulterior, 94 pacienți au avut nevoie de transportare asistată la spital pentru investigații și tratament în condiții de staționar.
Menționăm că în ultima săptămână mai multe persoane au avut de suferit în urma expunerii prelungite la temperaturile scăzute. Ajutorul Serviciului de Asistență Medicală Urgentă Prespitalicească a fost solicitat pentru 13 pacienți cu hipotermie și trei pacienți cu degerături, care au beneficiat de intervenția promptă a echipelor AMU.
Cazurile de hipotermie de gr. I și II au fost înregistrate în mai multe raioane din nordul țării (Bălți; Edineț; Florești și Soroca); centrul țării (Călărași; Cimișlia; Criuleni; Hîncești; Orhei; Nisporeni și Strășeni) și municipiul Chișinău, acestea fiind preluate și deservite operativ de către echipele de pe ambulanță. Ulterior, în dependență de stare, pacienții au fost transportați la spital.
Moldova
Speluncă de droguri descoperită în Cimișlia: aparate artizanale și substanțe suspecte, ridicate de poliție
Un apartament din Cimișlia s-a dovedit a fi un loc de consum pentru droguri, după ce polițiștii au intervenit în baza unei informații operative.
În locuința unui bărbat de 41 de ani, oamenii legii au descoperit mai multe dispozitive artizanale folosite la consumul de substanțe narcotice, precum și o pungă cu masă vegetală uscată, asemănătoare marijuanei.
Toate obiectele au fost ridicate și trimise pentru expertiză judiciară. Proprietarul apartamentului este cercetat, iar legea prevede o pedeapsă cu închisoarea între 2 și 6 ani pentru astfel de fapte.
Poliția continuă investigațiile pentru a stabili circumstanțele complete și a identifica alte persoane care ar fi putut frecventa locul.
Moldova
Razii antidrog la Botanica: două apartamente transformate în narco-bordeluri
Două percheziții desfășurate pe 26 noiembrie în sectorul Botanica au scos la iveală scene șocante: locuințe folosite pentru consum și depozitare de droguri, improvizate cu zeci de dispozitive artizanale și pachețele cu substanțe interzise.
Într-un apartament de pe strada Hristo Botev, cinci persoane cu vârste între 24 și 33 de ani au fost surprinse consumând PVP. În încăpere au fost găsite aparate artizanale pentru inhalare și pachete cu substanță cristalină albă. Proprietarul locuinței, un bărbat de 33 de ani, a fost reținut pentru 72 de ore.
În aceeași zi, într-un apartament de pe bulevardul Cuza Vodă, au fost descoperite plicuri cu droguri, numeroase dispozitive de consum, dar și bani și acte de identitate aparținând altor persoane. Proprietarul de 39 de ani este cercetat penal în stare de libertate.
Toate substanțele și obiectele ridicate au fost trimise la expertiză, iar ancheta continuă pentru identificarea întregii rețele implicate în trafic și distribuție.
Moldova
Urmărire cu final mortal, la Criuleni. Un șofer a decedat după ce s-a izbit cu mașina într-o stație de așteptare
Un bărbat de 33 de ani din raionul Rîbnița a murit în această dimineață, după ce, încercând să scape de urmărirea poliției, s-a lovit cu mașina într-o stație de așteptare a transportului public, lângă satul Cruglic.
Mașina, un Volkswagen, a fost observată inițial în localitatea Ivancea, raionul Orhei. Polițiștii i-au cerut șoferului actele și i-au propus să fie testat cu alcooltestul, însă acesta a pornit motorul și a plecat, ignorând indicațiile oamenilor legii.
Pe traseu, șoferul a fost urmărit de polițiști, dar nu a oprit, conducând cu viteză mare. Pe un carosabil umed, în apropiere de Cruglic, acesta a pierdut controlul volanului și s-a izbit direct în stație. Mașina a luat foc, iar bărbatul a fost găsit fără viață.
Polițiștii au încercat să-i acorde ajutor până la sosirea ambulanței, dar medicii nu au mai putut face nimic.
-
Moldova4 zile în urmăTragedie la o stână din Mihăileni: O femeie a murit după ce a fost bătută cu bestialitate chiar de concubinul ei.
-
Moldova12 ore în urmăUrmărire cu final mortal, la Criuleni. Un șofer a decedat după ce s-a izbit cu mașina într-o stație de așteptare
-
Moldova7 zile în urmăAproximativ 5 TONE de bomboane cu aditiv interzis, oprite la frontieră: ANSA blochează un lot periculos pentru consumatori
-
Moldova7 zile în urmăAuromobil al MAI, incendiat chiar în fața sectorului de poliție, ziua în amiaza mare, la Călărași
-
Moldova2 zile în urmăDescoperire macabră, la Miclești: Un tânăr de 28 de ani, găsit parțial carbonizat într-o anexă.
-
Moldova4 zile în urmăBătaie calmată cu focuri de armă Chișinău. Individul care a atacat polițiștii a dat bir cu fugiții, alții patru – încătușați
-
Moldova7 zile în urmăAccident cu doi răniți pe traseul Chișinău–Hîncești: manevră riscantă, impact lateral și intervenție medicală de urgență
-
Moldova4 zile în urmăTânără fără permis, moartă pe loc într-un accident violent pe traseul Ungheni–Sculeni
