Moldova
/FOTO/ Carambol matinal, în capitală. S-au format ambuteiaje infernale după ce trei mașini s-au tamponat
Nervi și ambuteiaje în capitală, dis-de-dimineață. Și asta după ce trei automobile s-au tamponat pe bulevardul Ștefan cel Mare și Sfânt în apropiere de intersecția cu strada Ismail.
Totul a avut loc în dimineața de 24 decembrie, în jurul orei 09.00, atunci când circulația în zonă și așa este extrem de aglomerată. La scurt timp, imaginile de la fața locului pur și simplu au inundat rețelele de socializare.
În fotografii se pot observa două automobile tamponate frontal, și o a treia mașină, accidentată în partea laterală stângă. Martorii de la fața locului spun că unul dintre șoferii care s-au tamponat frontal a înțeles prea târziu că este pe calea de a provoca o coliziune, a încercat să o evite, dar a lovit și mașina din stânga sa și cea care-i venea în față.
La fața locului a intervenit și un echipaj al poliției, pentru a stabili toate circumstanțele.
Din fericire, în urma coliziunii nicio persoană nu a fost rănită, doar mașinile au fost avariate. Automobilistul care va fi găsit vinovat de producerea coliziunii va fi sancționat cu 1500 de lei și șase puncte de penalizare.

Moldova
Urmărire tensionată în Chișinău: Un vitezoman s-a baricadat în mașină alături de copilul său de 6 ani și amenința cu un cuțit
Scene tensionate noaptea trecută în Chișinău. Un șofer care circula cu viteză excesivă a încercat să fugă de polițiști, iar după ce a fost blocat în centrul capitalei s-a baricadat în mașină alături de copilul său de 6 ani și a amenințat că își va provoca leziuni cu un cuțit.
În imaginile surprinse de martori la fața locului se poate observa cum polițiștii sparg unul dintre geamuri pentru a-l imobiliza pe conducător.
Totul s-a întâmplat în jurul orei 02:20, când un echipaj de patrulare a observat pe strada Vadul lui Vodă, la intersecția cu strada Mihail Sadoveanu din sectorul Ciocana, un automobil care se deplasa cu viteză excesivă.
La semnalul polițiștilor de a opri, șoferul nu s-a conformat și a continuat deplasarea. După o scurtă urmărire, automobilul a fost oprit în Piața Marii Adunări Naționale, în centrul capitalei.
La volan se afla un bărbat de 58 de ani.
Acesta s-a încuiat în mașină, avându-l ca pasager pe fiul său de 6 ani, și a refuzat să coopereze cu forțele de ordine. Mai mult, potrivit poliției, bărbatul a amenințat că își va provoca leziuni cu un obiect asemănător unui cuțit.
La fața locului au intervenit polițiștii, pompierii și carabinierii, care au încercat să gestioneze situația fără a pune în pericol copilul.
Într-un moment decisiv, minorul a deschis portiera automobilului fiind imediat preluat de oamenii legii. În paralel, polițiștii au spart geamul din partea șoferului, reușind să imobilizeze și să încătușeze șoferul.
Acesta a fost condus ulterior la Inspectoratul de Poliție Buiucani pentru documentarea cazului.
Copilul nu a fost rănit și se află în afara oricărui pericol, beneficiind de asistență specializată.
Bărbatul urmează să fie supus unei expertize psihiatrice pentru a se stabili starea sa, iar oamenii legii continuă documentarea cazului pentru a clarifica toate circumstanțele incidentului.
Moldova
„Aranjau” importuri contra mită! Angajați vamali, brokeri și un agent economic – în vizorul CNA
„Aranjau” importuri contra mită. Ofițerii CNA și procurorii au descins într-un dosar de corupție sistemică în care sunt vizați angajați ai Serviciului Vamal, reprezentanți ai unei companii de brokeraj vamal și un agent economic.
Potrivit anchetatorilor, un broker vamal ar fi cerut și primit bani de la reprezentantul unui agent economic pentru a interveni pe lângă funcționari ai Serviciului Vamal. În schimbul sumelor oferite, brokerul ar fi promis că va influența angajați ai instituției astfel încât declarațiile vamale pentru importul unor produse să fie validate mai ușor.
Oamenii legii susțin că brokerul ar fi acționat ca intermediar între importator și funcționari din sistemul vamal, care ar fi putut facilita procedurile necesare pentru introducerea mărfurilor în țară.
În urma acțiunilor de urmărire penală, o persoană a fost reținută pentru 72 de ore și urmează să fie plasată în izolatorul CNA. Alte patru persoane, printre care și angajați ai Serviciului Vamal, sunt cercetate în stare de libertate.
Drept reacție, Serviciul Vamal a anunțat că nu tolerează corupția în rândul angajaților și cooperează cu instituțiile de drept pentru stabilirea tuturor circumstanțelor.
Acțiunile de urmărire penală continuă pentru a stabili rolul fiecărei persoane implicate.
Potrivit legii, toate persoanele vizate în acest dosar beneficiază de prezumția nevinovăției până la o decizie definitivă a instanței.
Moldova
Doi pietoni, spulberați de un automobil la Criuleni: Pentru unul dintre ei lovitura a fost mortală
Accident de coșmar în raionul Criuleni. Doi pietoni au fost spulberați de un automobil, iar pentru unul dintre ei lovitura a fost mortală.
Totul a avut loc în seara de 10 martie, în jurul orei 18.45, pe traseul Vadul lui Vodă – Coșernița, r-nul Criuleni. Potrivit datelor preliminare, oferite de către ofițerul de presă al IP Criuleni, Elena Băetrău, la volanul mașinii se afla un bărbat în vârstă de 55 de ani. În timpul deplasării, acesta ar fi spulberat în plin doi bărbați care se deplasau pe marginea carosabilului. La fața locului au intervenit imediat polițiști, dar și medici cu ambulanța, care au încercat să ofere tot ajutorul necesar victimelor.
Din nefericire, în ciuda eforturilor medicilor, unul dintre pietoni, în vârstă de 31 de ani, a decedat pe loc.
Celălalt pieton, de 33 de ani, a fost transportat la spital pentru acordarea îngrijirilor medicale.
Conducătorul auto a fost testat alcoolscopic, rezultatul demonstrând că acesta nu a consumat alcool înainte de a urca la volan. Poliția documentează cazul pentru stabilirea tuturor circumstanțelor.
-
Moldova6 zile în urmăAr fi căzut de la înălțime: Un tânăr de 25 de ani, găsit mort în curtea unui bloc din capitală.
-
Moldova6 zile în urmă/VIDEO/ Furt de proporții în chișinău: O femeie ar fi sustras peste un milion de lei din apartamentul unor cunoscuți.
-
Moldovao zi în urmăImpact devastator la Strășeni: Doi oameni au murit, iar alți doi au ajuns la spital.
-
Moldova2 zile în urmăUn șofer beat, reținut după ce a lovit cu mașina un pilon electric și a părăsit locul accidentului, la Tohatin.
-
Moldova5 zile în urmăA băgat o pasageră în spital: O femeie, rănită după ce microbuzul în care se afla a lovit din spate o mașină, la Telenești.
-
Moldova2 zile în urmăWeekend dramatic în capitală: Un tânăr a murit după ce a căzut de la etajul 8, iar altul a fost salvat de pompieri după ce s-a aruncat în gol.
-
Moldovao zi în urmăAccident la ieșirea din Bucovăț: Un șofer a avut nevoie de îngrijiri medicale după ce mașina sa a fost lovită de un camion.
-
Moldova6 zile în urmăÎnchisoare pentru un cumul de infracțiuni: Un tânăr, condamnat pentru furt, conducerea mașinii în stare de ebrietate și fals în declarații.
