Rețele de socializare

Moldova

Cadavrul unui bărbat de 65 de ani, retras dintr-un iaz din comuna Bubuici

Descoperire macabră, în comuna Bubuieci. Cadavrul unui bărbat de 65 de ani a fost găsit în apele unui iaz.

Publicat

Conform informației primite de la ofițerul de presă al Poliției Capitalei Natalia Stati, victima a plecat de acasă în data de 16 octombrie aproximativ la ora 13.00 fără ca să anunțe rudele unde urma să se deplaseze. Iar din ziua aceea nu s-a mai întors.

Astfel, după șase zile de dispariție, bărbatul a fost găsit de poliție înecat în iazul din comuna Bubuieci. Medicul legist venit la fața locului a constatat că pe corpul decedatului nu sunt careva semne de moarte violentă. Din discuțiile cu locuitorii din apropierea iazului s-a aflat că înainte de tragedie bărbatul a fost văzut în stare de ebrietate. Cu atât mai mult, i-a fost propus sa fie condus acasă, însă acesta a refuzat.

Anterior bărbatul a mai plecat de la domiciliu.


echipa.md

Moldova

/VIDEO/ Minori certați cu legea: Tinerii au fost reținuți de poliție fiind bănuiți de trafic de narcotice.

Doi minori de 17 ani au fost prinși de polițiști în timp ce ar fi implicați în traficul de droguri, în sectorul Centru al capitalei.

Publicat

Acțiunea a fost desfășurată de polițiști, în comun cu angajații Batalionului de Patrulare și Reacționare Operativă. În timpul intervenției, asupra unuia dintre suspecți a fost depistat un rucsac în care se aflau pachețele cu PVP, cunoscută drept „sare”, cu o greutate de peste 500 de grame — o cantitate considerabilă, destinată, potrivit anchetatorilor, distribuirii.

Ulterior, oamenii legii au reușit să identifice și să rețină și al doilea minor, bănuit că ar face parte din aceeași activitate infracțională. În urma perchezițiilor efectuate la domiciliul unuia dintre aceștia, au fost ridicate un cântar de precizie și alte obiecte utilizate, de regulă, în procesul de porționare și distribuire a substanțelor interzise.

Pe acest caz a fost inițiată o cauză penală, iar polițiștii continuă investigațiile pentru a stabili toate circumstanțele, dar și pentru a identifica eventuali complici.


Potrivit legii, persoanele vizate beneficiază de prezumția nevinovăției până la pronunțarea unei decizii definitive de către instanța de judecată.


Citește mai departe

Moldova

Tot mai mulți minori fug de acasă: peste 650 de cazuri doar în 2026.

Fenomenul copiilor care pleacă voluntar de acasă sau din centrele de plasament continuă să îngrijoreze autoritățile. Potrivit datelor prezentate de poliție, de la începutul anului au fost înregistrate 653 de astfel de cazuri, fiind implicați 350 de minori.

Publicat

Deși toți copiii au fost identificați și reîntorși în siguranță în familii sau instituții de plasament, problema persistă, iar autoritățile atrag atenția asupra caracterului repetitiv al acestor situații. În unele cazuri, minorii părăsesc domiciliul de mai multe ori și manifestă reticență în a reveni în mediul din care au plecat.

Datele pentru anul precedent confirmă amploarea fenomenului. În 2025, Poliția a înregistrat 2.024 de cazuri de plecare voluntară, cu implicarea a 870 de copii. Dintre aceștia, 656 au fost cazuri unice, însă 214 minori au fugit de acasă de cel puțin două ori.

În colaborare cu alte instituții abilitate, oamenii legii analizează cauzele care îi determină pe minori să recurgă la astfel de gesturi și dezvoltă mecanisme de prevenire și intervenție.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Femeie atacată în scara unui bloc: Victima ar fi fost jefuită și agresată de un bărbat din Glodeni.

Un bărbat de 30 de ani a fost reținut după ce ar fi atacat o femeie într-o scară de bloc din capitală și i-ar fi furat telefonul și geanta. Prejudiciul cauzat este estimat la peste 40 de mii de lei.

Publicat

Potrivit informațiilor oferite de poliție, jaful s-a produs într-un bloc locativ din sectorul Botanica, unde o femeie de 30 de ani ar fi fost atacată în timp ce se afla în scara imobilului. Suspectul, originar din raionul Glodeni, ar fi intrat în bloc prin acces liber, iar ulterior ar fi recurs la forță fizică pentru a-i smulge victimei telefonul mobil și geanta.

În geantă se aflau acte personale și carduri bancare, iar valoarea totală a bunurilor sustrase depășește 40.000 de lei.

După comiterea faptei, oamenii legii au desfășurat mai multe măsuri speciale de investigație, în urma cărora suspectul a fost identificat și reținut. Totodată, bunurile sustrase au fost recuperate și urmează să fie restituite proprietarei.


Bărbatul a fost plasat în arest preventiv pentru 30 de zile, iar pe numele său a fost inițiat un dosar penal pentru jaf. Conform legislației în vigoare, acesta riscă o pedeapsă cu închisoarea de până la șapte ani.


Citește mai departe

topul săptămânii