Rețele de socializare

Moldova

Ultima oră: Doi dintre cei trei minori evadați au fost reținuți

2 dintre deținuții evadați din Penitenciar au fost reținuți în preajma localității Buciușca din raionul Rezina.

Publicat

Informația a fost confirmată de reprezentanții IGP. Potrivit sursei, la moment sunt întreprinse măsuri pentru localizarea și reținerea și celui de-al treilea.
Amintim că mașina pe care ar fi furat-o din raionul Criuleni și cu care se deplasau fugarii a fost găsită în noaptea de 05 mai, după ora 23.00, pe teritoriul raionului Orhei.

Vehiculul era abandonat, având roțile sparte. Potrivit ofițerului de presă de la IP Orhei, Elena Băetrău, cel mai probabil, minorii, știind de faptul că mașina este în căutare s-ar fi speriat și au decis să o abandoneze, spărgându-I toate roțile.

Ulterior, cei trei ar fi răpit un alt autoturism din ograda unui locuitor al raionului Orhei. este de menționat că cei trei fugari sunt căutați de autorități și la această oră, iar pe întreg teritoriul țării au fost organizate mai multe filtre. Amintim că în noaptea de 4 mai, deținuții ar fi deteriorat gratiile de la fereastra din baie, au escaladat edificiile de pază ale penitenciarului și au reușit să fugă. Primul minor, pe nume Cătălin Calughin are 17 ani și este originar din raionul Ungheni.


Acesta era condamnat la 2 ani și șapte luni pentru furt. Cel de-al doilea individ, pe nume Ion Globa, la fel de 17 ani, originar din satul Peresecina, raionul Orhei fusese condamnat pentru aceeași infracțiune la un an și 4 luni.

Iar al treilea minor, care în câteva zile urmează să împlinească vârsta majoratului pe nume, Turcu Gheorghe,este din Raionul Anenii Noi și își ispășea cei 10 ani de pușcărie, condamnat la 10 ani pentru pentru tâlhărie, furt și viol. În acest context, persoanele dețin informații despre cel de-al treilea adolescent sunt rugate să anunțe a numerele de telefon 112 sau 078 777 450.

echipa.md


Moldova

Reținut cu droguri de peste 100.000 de lei: Percheziții la un bărbat de 38 de ani din Chișinău

O nouă zi – un nou reținut pentru droguri în Capitală. Polițiștii de la Buiucani, în colaborare cu procurorii, documentează un bărbat de 38 de ani, după ce în locuința acestuia au fost descoperite mai multe tipuri de substanțe narcotice.

Publicat

În urma măsurilor speciale de investigație, oamenii legii au efectuat percheziții la domiciliul suspectului. Acolo au găsit 14 tuburi cu ulei de cannabis, pachețele cu marijuana, un tub cu substanță vegetală verde, ciuperci halucinogene și diverse dispozitive pentru consumul de droguri. Valoarea totală a capturii depășește 100.000 de lei.

Toate bunurile ridicate au fost transmise la expertiză, iar bărbatul a fost reținut pentru 72 de ore. Dacă vinovăția îi va fi demonstrată, riscă până la 15 ani de închisoare.


Investigațiile continuă pentru stabilirea tuturor circumstanțelor și a provenienței drogurilor. Acțiunea de reținere a avut loc cu suportul BPDS „Fulger”.


Citește mai departe

Moldova

Accident cu doi răniți pe traseul Chișinău–Hîncești: manevră riscantă, impact lateral și intervenție medicală de urgență

Două persoane au ajuns la spital în urma unui accident rutier produs joi seara, 20 noiembrie, pe traseul Chișinău–Hîncești, în apropiere de localitatea Bardar. Coliziunea s-a produs în jurul orei 16:30 și a implicat două automobile.

Publicat

Potrivit poliției, șoferul unui Skoda Octavia, un bărbat de 44 de ani, ar fi inițiat o manevră de întoarcere fără a acorda prioritate unui automobil Dacia Dokker, condus de un bărbat de 32 de ani. Cele două vehicule s-au ciocnit violent, impactul având loc în partea laterală a Skodei.

În urma coliziunii, șoferul Daciei și pasagerul său, un bărbat de 54 de ani, au suferit traumatisme și au fost transportați de urgență la spital pentru îngrijiri medicale.

Poliția a precizat că niciunul dintre conducători nu se afla în stare de ebrietate la momentul impactului. Oamenii legii continuă investigațiile pentru a stabili toate circumstanțele producerii accidentului.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Aproximativ 5 TONE de bomboane cu aditiv interzis, oprite la frontieră: ANSA blochează un lot periculos pentru consumatori

Inspectorii ANSA au reținut la frontieră un lot uriaș de 5000 kg de bomboane care conțineau dioxid de titan (E171) – un aditiv alimentar interzis în Republica Moldova pentru riscurile pe care le prezintă asupra sănătății. Importatorul intenționa să distribuie produsele în mai multe magazine din țară, însă controalele riguroase au împiedicat comercializarea acestora.

Publicat

Lotul urmează să fie nimicit sau returnat producătorului, întrucât E171 este considerat periculos pentru consum. Folosit în trecut pentru a obține culoarea albă în dulciuri, produse de patiserie, deserturi și suplimente alimentare, aditivul a fost interzis de Autoritatea Europeană pentru Siguranța Alimentară încă din 2022, pe baza unor dovezi științifice care indică posibile efecte toxice.

Republica Moldova a adoptat aceleași reguli din martie 2024, interzicând utilizarea dioxidului de titan în produsele alimentare. ANSA reamintește că respectarea standardelor de siguranță rămâne o prioritate, iar importurile neconforme reprezintă un risc major pentru sănătatea populației.

echipa.md


Citește mai departe

topul săptămânii