Rețele de socializare

Moldova

/FOTO/ Un tânăr moldovean, cercetat pentru curierat de acte falsificate

Un tânăr moldovean este cercetat pentru curierat de acte falsificate, iar alt conațional documentat repetat pentru conducerea mijlocului de transport fără permis. Incidentele au fost înregistrate de către polițiștii de frontieră din cadrul Direcției regionale SUD.

Publicat

În după-amiaza zilei de ieri, 14 aprilie curent, pentru efectuarea formalităților de control, în punctul de trecere a frontierei Cahul s-a prezentat un locuitor al raionul Hîncești, în vârstă de 35 de ani. Acesta se afla la volanul unui microbuz de model Mercedes Sprinter, ce efectua cursa Moldova – Spania. Din documentele prezentate, bărbatul era angajat ca șofer la o firmă de transport.

În timpul verificărilor, șoferul a fost întrebat dacă deține și alte documente, cel din urmă a comunicat că ar avea un plic în care presupune că ar fi acte. La deschiderea plicului, polițiștii de frontieră au depistat un certificat de competență profesională a conducătorului auto, eliberat pe numele unui moldovean.

Cercetarea minuțioasă a documentului cu tehnica specială s-a constatat că acesta prezentă indici de falsificare. La audieri, șoferul a adăugat că plicul l-ar fi preluat de la oficiul firmei din Chișinău, pentru a-l transmite altei persoane când va ajunge la destinație. Tânărul a asigurat despre faptul că nu cunoștea despre cele depistate, având doar rolul de curier. În continuare, polițiștii de frontieră cercetează cazul sub aspectul săvârșirii infracțiunii privind deținerea și folosirea actelor oficiale false, art. 361 al. (1) Cod Penal al RM.


În cel de-al doilea caz, în localitatea Giurgiulești, ofițerii Secției Echipe Mobile au stopat pentru verificări un autoturism de model Opel Astra, cu numere de înmatriculare britanice. Mijlocul de transport era condus de către un tânăr în vârstă de 22 de ani, locuitor al satului Slobozia Mare, raionul Cahul. În autoturism se mai aflau încă doi locuitori ai satului Giurgiulești care din spusele lor se duceau la o stație PECO din localitate.

La solicitarea polițiștilor de frontieră către șoferul autoturismului de a se legitima, cu prezentarea la control a tuturor actelor necesare, acesta nu a putut prezenta permisul de conducere, comunicând că l-ar fi uitat la domiciliu. Însă, ca urmare a verificării în baza de date ASP, s-a stabilit că tânărul nu deține permis de conducere. Suplimentar, acesta a prezentat un act de posesie asupra mijlocului de transport, declarând că autoturismul l-a procurat recent în Marea Britanie.

Totodată, cercetările ulterioare au scos la iveală că tânărul nu este la prima sa abatere de acest gen. Anterior, acesta a fost documentat de către inspectorii de patrulare ai INSP Cahul, pentru încălcarea regulamentului circulației rutiere.


În rezultat, conducătorul auto a fost înlăturat de la conducerea mijlocului de transport, la volan urcând unul dintre pasageri. După stabilirea circumstanțelor, cazul va fi direcționat către Inspectoratul de Poliție Cahul, pentru luarea măsurilor legale ce se impun.


Moldova

Scandal de proporții la liceul „Gheorghe Asachi” din Chișinău: Conducerea instituției și un agent economic, reținuți pentru corupție.

Scandal de proporții la o instituție de învățământ în capitală. Directorul Liceului Teoretic „Gheorghe Asachi” din Chișinău și reprezentantul unui agent economic au fost reținuți de ofițerii Centrului Național Anticorupție și procurori. Al treilea suspect – adjunctul instituției – este cercetat în stare de libertate.

Publicat

Conform materialelor anchetei, două persoane cu funcții de conducere din cadrul liceului, împreună cu factori de decizie ai unor agenți economici, sunt bănuite de presupuse fapte de delapidare, corupere pasivă și trafic de influență.

Funcționarii ar fi organizat delapidarea mijloacelor bănești aflate la balanța instituției de învățământ, prin angajări fictive. Totodată, aceștia ar fi pretins și primit sistematic sume de bani de la agenți economici — echivalente cu aproximativ 10% din valoarea contractelor de achiziții publice.

Mai mult, oamenii legii informează că există și bănuieli precum că angajații instituției de învățămînt ar fi colectat bani de la părinții elevilor, fără temei legal, sub diverse pretexte.


În cadrul operațiunii, oamenii legii au efectuat percheziții la domiciliile și birourile persoanelor vizate, precum și la sediile unor agenți economici implicați în activitatea infracțională. De la fața locului, au fost ridicate documente contabile, contracte de achiziție, sume de bani, proveniența cărora urmează a fi stabilită și alte materiale relevante pentru cauză, iar directorul liceului și reprezentantul unui agent economic din municipiul Chișinău au fost reținuți pentru 72 de ore.

În prezent, ofițerii anticorupție, sub conducerea procesuală a Procuraturii municipiului Chișinău, desfășoară acțiuni de urmărire penală în vederea stabilirii și documentării tuturor persoanelor implicate și atragerii acestora la răspundere penală conform legislației în vigoare.Timp în care, bănuiții beneficiază de prezumția nevinovăției până la pronunțarea unei decizii definitive și irevocabile de judecată.



Citește mai departe

Moldova

O femeie, lovită mortal de un microbuz de rută, în raionul Ungheni. Victima ar fi traversat drumul prin spatele altui vehicul.

O clipă de imprudență s-a transformat într-o tragedie cumplită în raionul Ungheni. O femeie de 42 de ani a murit, după ce a fost lovită de un microbuz în localitatea Sinești.

Publicat

Potrivit informațiilor preliminare ale poliției, tragedia s-a produs în seara de 29 octombrie, pe strada centrală din sat.

Femeia coborâse dintr-un microbuz de pe ruta Ungheni–Sinești și ar fi traversat strada prin spatele vehiculului, fără să se asigure. În acel moment, a fost tamponată de un alt microbuz, la fel de rută, condus de un bărbat de 57 de ani.

În urma impactului, victima a suferit răni grave și a decedat până la sosirea echipei medicale. Șoferul a fost testat cu aparatul Drager, iar rezultatul a arătat că nu consumase alcool.


Pe caz a fost pornită o cauză penală pentru încălcarea regulilor de circulație, soldată cu decesul unei persoane. Oamenii legii urmează să stabilească toate circumstanțele producerii tragediei.


Citește mai departe

Moldova

Ceartă între rude, sfârșită cu moarte: Un bărbat din Cantemir: condamnat la 15 ani de inchisoare pentru omorul unchiului său.

Un bărbat de 34 de ani din raionul Cantemir a fost condamnat la 15 ani de închisoare pentru omorul unchiului său. Sentința a fost pronunțată de Judecătoria Cahul, sediul Cantemir, după aproape doi ani de anchetă și procese.

Publicat

Potrivit Procuraturii, tragedia s-a produs în luna iulie 2023, la domiciliul inculpatului. După ce ar fi consumat alcool, între cei doi s-ar fi iscat o ceartă care a degenerat rapid în violență. În timpul conflictului, bărbatul și-ar fi lovit unchiul în mod repetat cu un scaun, provocându-i răni fatale.

Anchetatorii au stabilit că victima nu a mai avut nicio șansă de supraviețuire, decesul survenind la scurt timp după agresiune.

În cadrul audierilor, inculpatul a negat vina, susținând că nu și-ar fi omorât ruda. Totuși, probele acumulate în dosar au demonstrat contrariul, iar instanța l-a condamnat la 15 ani de închisoare. Sentința poate fi contestată cu apel.


Citește mai departe

topul săptămânii