Moldova
Doi moldoveni au fost găsiți vinovați într un dosar legat de răpire, viol și agresiune sexuală de un tribunal din Londra
Doi moldoveni stabiliți în Marea Britanie, în orașul Northampton, au fost găsiți vinovați de răpire, viol și agresiune sexuală, după trei incidente separate care au avut loc la sfârșitul anului trecut, 2019, anunță Poliția din Northampton.
Este vorba despre Trofim Midoni, în vârstă de 21 de ani și Valeriu Frunza, în vârstă de 24 de ani, ambii stabiliți în Anglia, ce au fost găsiți vinovați în săvârșirea mai multor infracțiuni în urma unui proces ce a durat opt zile la Curtea Regală din Northampton.
Conform mărturiilor, primul incident a fost cel în care bărbații ar fi bătut și agresat sexual o femeie în mașina lor . A doua femeie ar fi fost agresată sexual și bătută în mașina bărbaților, apoi femeia ar fi fost abandonată pe un câmp. Apoi, bărbații ar fi răpit o femeie după care ar fi violat-o.
Femeile ar fi relatat despre cele întâmplate poliției locale, iar o anchetă în acest sens a fost lansată imediat.
Cetățenii Midoni și Frunza au fost reținuți în scurt timp.
După ce au participat la tribunal pentru a depune mărturii, ambii bărbați au fost găsiți vinovați în legătură cu faptele comise.
Cetățenii moldoveni vor fi condamnați la 20 noiembrie, la Curtea Regală din Northampton.
Moldova
Accident periculos, la Cupccini: Două mașini, făcute zob în urma impactului.
Bucăți de caroserie împrăștiate pe șosea, două vehicule aruncate pe acostament și trafic îngreunat pe traseul M5, direcția Edineț–Cupcini, după un accident rutier între o mașină și un microbuz.
Coliziunea s-a produs în dimineața zilei de 2 iunie, pe un segment de drum intens circulat din nordul țării. Din motive care urmează să fie stabilite, cele două mijloace de transport s-au ciocnit violent.
În urma accidentului, ambele vehicule au fost serios avariate. Mașina și microbuzul au ajuns pe marginea drumului, iar circulația a fost afectată până la intervenția echipajelor.
Din fericire, nicio persoană nu a fost rănită, coliziunea soldându-se doar cu pagube materiale.
La fața locului au intervenit polițiștii, care au securizat zona și au documentat cazul. Oamenii legii urmează să stabilească exact cum s-a produs coliziunea și cine se face responsabil de producerea acesteia.
Moldova
Impact violent în Italia: Patru moldoveni au fost duși la spital, după ce două mașini s-au tamponat, la Padova.
Patru cetățeni ai Republicii Moldova au ajuns la spital în urma unui grav accident rutier produs în Italia, iar o altă persoană se află în stare critică. Impactul violent dintre două automobile a avut loc în după-amiaza zilei de 31 mai, în provincia Padova.
Potrivit presei italiene, accidentul s-a produs într-o intersecție din localitatea Grantorto. În urma coliziunii, unul dintre automobile s-a răsturnat pe carosabil. La fața locului au intervenit pompierii, carabinierii și mai multe echipaje medicale, iar circulația în zonă a fost blocată timp de peste două ore.
La volanul uneia dintre mașini se afla un moldovean în vârstă de 25 de ani. Acesta a fost testat alcoolscopic, rezultatul fiind negativ. Bărbatul a scăpat nevătămat și nu a avut nevoie de îngrijiri medicale.
În automobil se aflau și trei pasagere din Republica Moldova – două tinere de 25 și 20 de ani, precum și o adolescentă de 17 ani. Toate au fost transportate la spital cu diverse traumatisme, însă medicii au precizat că viețile lor nu sunt în pericol.
În celălalt autoturism se aflau trei cetățeni bosniaci. Un tânăr de 23 de ani a suferit răni grave și a fost internat în stare critică la un spital din Padova. Medicii spun că starea acestuia rămâne extrem de gravă.
Autoritățile italiene au deschis o anchetă pentru a stabili circumstanțele exacte în care s-a produs accidentul. Cele două automobile implicate au fost indisponibilizate și urmează să fie supuse expertizelor tehnice.
Moldova
Val de încălcări în trafic: Mii de șoferi, trași pe dreapta și sancționați, în weekend.
Vitezomani, șoferi băuți și conducători auto care au ignorat regulile de circulație. Acesta este bilanțul alarmant al controalelor desfășurate de inspectorii de patrulare în weekend. În doar două zile, 88 de șoferi au fost înlăturați de la volan după ce au fost prinși în stare de ebrietate.
Potrivit Inspectoratului Național de Securitate Publică, polițiștii au documentat în total peste 4.820 de încălcări ale Regulamentului circulației rutiere. Cele mai multe au fost pentru depășirea limitei legale de viteză. Circa 1.940 de șoferi au apăsat prea tare pedala de accelerație, punând în pericol atât propria viață, cât și pe cea a celorlalți participanți la trafic.
Alți 978 de conducători auto au ignorat indicatoarele de prioritate și semnalele semafoarelor, în timp ce 844 au fost sancționați pentru oprire sau staționare neregulamentară. Totodată, 551 de șoferi au fost amendați pentru că nu purtau centura de siguranță sau foloseau telefonul mobil în timpul conducerii.
Pe lista abaterilor se regăsesc și 238 de vehicule care circulau fără revizia tehnică anuală sau fără asigurarea obligatorie auto. De asemenea, 73 de șoferi au fost sancționați pentru neacordarea priorității pietonilor ori cicliștilor, iar 78 pentru încălcarea regulilor privind dreptul de a conduce vehicule.
În aceeași perioadă, polițiștii au intervenit în 3.163 de cazuri semnalate prin intermediul Serviciului Unic de Urgență 112.
-
Moldova5 zile în urmă/VIDEO/ Un motociclist se zbate între viață și moarte după un accident grav la Vatra.
-
Moldova5 zile în urmăTragedie de nedescris, la Briceni: Un adolescent de 15 ani a fost găsit fără viață, după ce s-ar fi împușcat.
-
Moldova5 zile în urmă„Premieră” dramatică în Moldova: Trupul Ludmilei Vartic, examinat prin tomografie computerizată.
-
Moldova5 zile în urmăAccident mortal la Fălești: Doi bărbați au decedat pe loc, după ce s-au izbit cu motocicleta într-o mașină.
-
Moldova5 zile în urmă/VIDEO/ Descinderi de amploare în nordul țării într-un dosar de defrișări ilegale: Șapte persoane reținute.
-
Moldova5 zile în urmă/VIDEO/ Traficanți de droguri condamnați: Patru bărbați au primit pedepse de până la 12 ani de detenție pentru trafic de narcotice.
-
Moldova6 zile în urmăTragedie pe traseu: Două persoane au murit, iar un copil de 4 ani a fost rănit într-un accident la Baccealia.
-
Moldova6 zile în urmă/VIDEO/ Schemă financiară, deconspirată: Percheziții într-un dosar de spălare de bani de peste 10 milioane de lei.
