Rețele de socializare

Moldova

/ VIDEO/ Cazul taximetristului înjunghiat la Hulboaca. Doi tineri au fost reținuți pentru tentativă de omor și tâlhărie

Un minor în vârstă de 16 ani și un tânăr de 20 de ani, domiciliați în s.Hulboaca mun. Chișinău, au fost reținuți de ofițerii de investigație a Inspectoratului de Poliție a sec. Râșcani din cadrul Direcției de Poliție a mun. Chișinău, pentru comiterea unui atac tâlhăresc și tentativă de omor asupra unui taximetrist în s. Hulboaca.

Publicat

Reamintim că în noaptea de 05 iunie, un taximetrist a fost înjunghiat în jurul orei 02.00 la intrarea în satul Hulboaca din comuna Grătiești  .

Victima bărbat în vârstă de 34 de ani care activează ca taximetrist, a comunicat forțelor de ordine sosite la fața locului că în noaptea de 05 iunie curent, a primit o comandă în s. Hulboaca mun. Chișinău.

Ajuns la locul indicat, în automobil au urcat doi indivizi care l-au amenințat cu un cuțit iar ulterior i-au aplicat mai multe plăgi de cuțit pe susprafața corpului. Bărbatul a reușit să pornească automobilul iar suspecții au fugit într-o direcție necunoscută.


În acest context, au fost inițiate două cauze penale pentru tentativă de omor și tâlhărie.

Urmare a măsurilor speciale de investigație și urmărire penală întreprinse de polițiști, suspecții au fost localizați și încătușați, aceștia fiind escortați la inspectorat pentru audieri. În cadrul acțiunilor procesual penale suspecții și-au recunoscut vinovăția, comunicând că în momentul comiterii infracțiunii erau în stare de ebrietate. Este de menționat că aceștia nu sunt la prima abatere fiind judecați pentru furt și Circulația ilegală a drogurilor.

Suspecții au fost plasați în arest pentru 30 de zile, iar conform legislației în vigoare aceștia pentru faptele comise riscă închisoare pe un termen de până la 20 de ani.


Moldova

Doi moldoveni, reținuți la frontiera română. Unul era căutat pentru tentativă de omor, altul – pentru abuzarea unui minor

Doi moldoveni, reținuți la frontiera română. Unul era căutat pentru tentativă de omor, altul – pentru abuzarea unui minor.

Publicat

Unul dintre cazuri a avut loc la Punctul de Trecere a Frontierei Albiţa. Polițiștii români de frontieră au depistat printre pasagerii unui autocar un bărbat de 31 de ani cu cetățenie Republica Moldova, căutat de către autorităţile moldovene pentru săvârşirea infracţiunii de act sexual cu un minor. Bărbatul a fost predat unei echipe operative din cadrul Serviciului de Investigaţii Criminale al Inspectoratului de Poliție Județean Vaslui în vederea luării măsurilor legale ce se impun.

În cel de-al doilea caz, un bărbat de 34 de ani din Republica Moldova, căutat de autorități pentru tentativă de omor, a fost depistat și reținut la Punctul de Trecere a Frontierei Stânca.

Bărbatul călătorea ca pasager într-un autocar înmatriculat în Republica Moldova. În timpul controlului, polițiștii de frontieră au constatat că pe numele lui fusese emisă o alertă de „arestare” de către autoritățile moldovenești, acesta fiind cercetat într-un dosar penal pentru tentativă de omor.


Persoana a fost predată unei echipe operative a IPJ Botoșani pentru continuarea procedurilor legale.


echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Pastile interzise, livrate prin poștă: trei suspecți vizați într-un dosar de contrabandă

Ofițerii Vămii și procurorii PCCOCS au descoperit peste 280 de pastile cu efect psihoactiv introduse ilegal în țară prin colete poștale.

Publicat

Potrivit anchetatorilor, la postul vamal Poșta s-a prezentat un cetățean român de 35 de ani pentru a ridica un colet comandat online. În timpul controlului, ofițerii vamali au depistat în interior 100 de pastile interzise. Descoperirea a dus la extinderea investigațiilor.

Ulterior, în baza probelor acumulate, au fost efectuate percheziții la două adrese din municipiul Chișinău, unde locuiesc doi cetățeni moldoveni de 47 și 53 de ani, presupus implicați în schemă. La domiciliile acestora au fost găsite alte 187 de pastile ce urmează a fi supuse expertizării, precum și telefoane mobile și înscrisuri de ciornă considerate relevante pentru dosar.


În urma acțiunilor procesuale, cetățeanul român a fost reținut pentru 72 de ore, iar ceilalți doi suspecți sunt cercetați în stare de libertate. PCCOCS anunță că investigațiile continuă pentru stabilirea întregii rețele și a sursei substanțelor.

Oamenii legii reamintesc că punerea în circulație a drogurilor sau substanțelor psihoactive interzise este ilegală și se pedepsește conform legislației în vigoare. Suspecții beneficiază de prezumția nevinovăției până la pronunțarea unei hotărâri judecătorești definitive.


Citește mai departe

Moldova

Doi copii intoxicați cu monoxid de carbon la Fălești. Coloană pe gaz conectată la butelie, instalată în baie

Doi copii de 2 și 6 ani din satul Șoltoaia, Fălești, au ajuns la spital după ce s-au intoxicat cu monoxid de carbon emanat de la o coloană pe gaz propan-butan folosită pentru încălzirea apei.

Publicat

Incidentul a avut loc pe 8 decembrie, la ora 20:45, în timp ce mama îi spăla în baie. În încăpere nu exista ventilare, iar geamul era închis, ceea ce a favorizat acumularea gazelor. Copiii au fost preluați de un echipaj medical și transportați la spitalul raional.

Menționăm că o persoană a murit, iar alte două au fost spitalizate în ultimele 72 de ore în raioanele Rîșcani, Anenii Noi și Criuleni, în urma unor incendii și intoxicații cu fum.

Un bărbat de 60 de ani din Malinovscoe a fost găsit carbonizat într-o locuință cuprinsă de flăcări. La Floreni, un bărbat de 73 de ani a fost evacuat dintr-un apartament incendiat și transportat la spital cu intoxicație cu fum.


La Izbiște, o femeie de 86 de ani a ajuns la spital după ce s-a intoxicat cu monoxid de carbon provenit de la o sobă defectă.

echipa.md


Citește mai departe

topul săptămânii