Rețele de socializare

Moldova

Россиянин пытался провезти на родину более 100 литров молдавского вина

Водитель автомобиля, знающий, что перевозить алкоголь в таком количестве запрещено, заявил, что вез его в Подмосковье в подарок родственникам.

Publicat

В автомобильном пункте пропуска „Новые Юрковичи” сотрудники Брянской таможни обнаружили при досмотре микроавтобуса пластиковые бутыли с домашним вином. Мужчина, следовавший из Молдовы в Россию, заявил, что вез алкоголь в Подмосковье в подарок родственникам.
„О том, что через таможенную границу Евразийского экономического союза перемещать более пяти литров алкоголя запрещено, мужчина хорошо знал: совсем недавно он был оштрафован за подобное нарушение”, – рассказал и.о. заместителя начальника таможни Денис Дандыкин.

Он уточнил, что в отношении гражданина России было возбуждено дело об административном правонарушении по статье 16.3 (несоблюдение запретов и (или) ограничений на ввоз товаров).

Физические лица старше 18 лет могут ввозить на территорию Евразийского экономического союза три литра алкоголя без обязательного декларирования и без уплаты таможенных пошлин и налогов. Если количество алкогольных напитков и пива превышает три литра, но не превышает пять, уплачиваются таможенные платежи в размере 10 евро за 1 литр в части превышения. Более 5 литров вышеуказанной продукции ввозить запрещено.


sputnik.md


Moldova

Bărbat spulberat de o mașină: Victima traversa regulamentar strada la o trecere pentru pietoni.

A ajuns din stradă direct pe patul de spital. Un bărbat a fost rănit și transportat la Institutul de Medicină Urgentă, după ce a fost spulberat de o mașină. Cazul a avut loc în dimineața zilei de 22 septembrie, pe strada Miorița din cartierul Telecentru al capitalei.

Publicat

Potrivit datelor preliminare oferite de poliție, la volanul mașinii se afla un șofer de 49 de ani. Acesta ar fi observat în ultimul moment bărbatul, care traversa strada la o trecere pentru pietoni nedirijată. În consecință, victima a fost izbită în plin și aruncată la câțiva metri distanță.

Mai mulți trecători au sărit în ajutorul pietonului și au alertat serviciile specializate. Victima a fost transportată de urgență la spital pentru investigații medicale, iar oamenii legii continuă investigațiile pentru a stabili circumstanțele exacte în care s-a produs accidentul.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Depășire periculoasă pe traseu: Un șofer a pus în pericol viețile mai multor participanți la trafic.

Scene de groază surprinse pe traseul Cantemir–Cahul. Un șofer imprudent s-a aventurat într-o depășire periculoasă care ar fi putut provoca o tragedie. Totul s-a întâmplat pe 18 septembrie, iar imaginile, surprinse de o cameră de bord, au ajuns abia acum pe rețelele de socializare, stârnind un val de reacții.

Publicat

În secvența video se vede cum conducătorul auto încearcă să depășească un microbuz, ignorând linia continuă și regulile elementare de circulație. În acel moment, pe contrasens se apropia un alt automobil, care circula regulamentar. Din fericire, coliziunea frontală a fost evitată în ultima clipă. Pentru a nu se izbi violent de mașina care venea din față, șoferul aventurier a tras brusc de volan, a părăsit carosabilul și a ajuns cu vehiculul pe acostament.

Imaginile au devenit virale pe rețelele sociale, iar internauții cer sancțiuni dure pentru asemenea șoferi. Mulți dintre ei au comentat că astfel de comportamente nu ar trebui tolerate în trafic și au cerut autorităților să ia măsuri.

Inspectoratul Național de Securitate Publică urmează să se autosesizeze și să stabilească toate circumstanțele în care s-a produs incidentul. Oamenii legii reamintesc că depășirea pe linia continuă și în zonele cu vizibilitate redusă reprezintă una dintre cele mai grave abateri de la regulile de circulație, care poate duce la tragedii.


Poliția îndeamnă șoferii să respecte regulile de circulație și să evite manevrele riscante, amintind că o clipă de neatenție sau o decizie pripită poate curma vieți.


Citește mai departe

Moldova

Accidentele rutiere nu contenesc: Un motociclist a ajuns la spital, altul- a scăpat ca prin minune.

Doi motocicliști au fost implicați, în weekend, în accidente rutiere produse pe străzile capitalei. Unul dintre ei a ajuns la spital, iar celălalt a scăpat nevătămat, însă vehiculele au fost avariate.

Publicat

Primul impact s-a produs sâmbătă, 20 septembrie, în jurul orei 17:00, la intersecția străzii Petricani cu șoseaua Balcani. Potrivit poliției, un tânăr de 25 de ani, aflat pe motocicletă, a tamponat din spate un alt motociclist, de 34 de ani. În urma coliziunii, acesta din urmă a fost proiectat într-un automobil, condus de un șofer de 59 de ani. Tânărul de 25 de ani a avut nevoie de îngrijiri medicale și a fost transportat la spital.

Un alt accident s-a produs în seara de 21 septembrie, la intersecția dintre șoseaua Muncești și strada Cetatea Chilia. De această dată, o motocicletă și un automobil s-au ciocnit, însă nimeni nu a fost rănit. Pagubele au fost doar materiale.

Poliția a deschis anchete pentru a stabili toate circumstanțele producerii accidentelor.


Citește mai departe

topul săptămânii