Rețele de socializare

Moldova

Detalii cumplite de la Crima din Orhei. Copilul de 12 ani a fost ucis pentru o platformă XBOX

Au apărut noi detalii despre odioasa crimă care a avut loc ieri, 18 ianuarie, la Orhei, unde un minor l-a asasinat pe altul. Oamenii legii au stabilit identitatea victimei. Acesta s-a dovedit un copil în vârstă de 12 ani. Suspectul, un alt copil de 14 ani, inițial le-a spus polițiștilor că l-ar fi ucis pentru că ar fi întreținut relații sexuale cu verișoara sa, iar ulterior s-a stabilit că, de fapt, dânsul a vrut să deposedeze victima de o platformă pentru jocuri XBOX.

Publicat

Sursele Deschide.MD apropiate anchetei, sub protecția anonimatului, susțin că asasinatul ar fi avut pe parcursul zilei de ieri, iar crima a fost descoperită astăzi, după ce făptașul ar fi încercat să ascundă cadavrul, însă a fost dat pe mâna poliției de către mătușa sa.

Victima, un copil de numai 12 anișori, locuia împreună cu mama sa și era pasionat de jocurile la calculator, iar ieri acesta a fost ucis cu sânge rece de către un alt minor în vârstă de numai 14 ani, iar cadavrul acestuia a fost abandonat într-un subsol al unui bloc de locuințe nefinisat.

Medicii-legiști, care au examinat cadavrul, au stabilit că victima a fost înjunghiată de cel puțin 12 ori cu un cuțit de bucătărie.


„Astăzi, dis-de-dimineață, minorul a încercat să ascundă cadavrul și a cerut de la mai mulți oameni din zonă doi saci, inclusiv de la mătușa sa căreia i-a povestit tot ce s-a întâmplat, iar femeia a alertat poliția.În cadrul audierilor, acesta le-ar fi spus oamenilor legii că a recurs la acest gest, după ce minorul de 12 ani a întreținut relații cu verișoara sa, însă această versiune nu s-a adeverit”, susține interlocutorul nostru.

Ulterior, oamenii legii au stabilit că, motivul real al crimei a fost faptul că dânsul a vrut să deposedeze victima de o platformă pentru jocuri XBOX.

Victima i-a dat cu împrumut, mai demult, făptașului o platformă pentru jocuri XBOX, iar acesta refuza să i-o întoarcă. pe parcursul zilei suspectul a ademenit victima pentru a-i întoarce bunul, însă a ucis-o cu sânge rece și a abandonat cadavrul. Platforma a fost ridicată astăzi de către polițiști din locuința suspectului”, ne-a spus sursa.


Aceleași surse au ținut să menționeze că, atât victima, cât și făptașul, ultimul provenind dintr-o familie ai cărei membri consumă des băuturi alcoolice, anterior nu au fost în vizorul poliției.

Moldova

Accident grav la Anenii Noi: Un șofer a pierdut controlul mașinii și s-a izbit cu mașina într-un tir.

Accident grav la Anenii Noi. Un bărbat de 68 de ani a ajuns în stare inconștientă la spital, după ce mașina pe care o conducea s-a izbit violent de un camion.

Publicat

Totul s-a întâmplat în după-amiaza zilei de 22 octombrie, în apropierea localității Florești. Potrivit poliției, șoferul ar fi pierdut controlul volanului în timp ce efectua o manevră de depășire. În doar câteva clipe, mașina acestuia a ajuns pe contrasens și s-a ciocnit frontal cu un camion care venea regulamentar din direcția opusă.

Impactul a fost atât de puternic, încât bărbatul a rămas prins între fiarele contorsionate ale vehiculului. La fața locului au intervenit polițiștii, pompierii și medicii, care au reușit să-l scoată în viață. Victima a fost transportată la Spitalul Raional Anenii Noi, în stare gravă și inconștientă.

Poliția a inițiat un proces penal și urmează să stabilească toate circumstanțele cazului.



Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Șase bănuiți de contrabandă: Circa 2 milioane de țigarete ascunse printre puieți, depistate de vameși.

Contrabandă mascată cu pomi decorativi și șase bănuiți reținuți. Ofițerii Serviciului Vamal, sub conducerea PCCOCS, au deconspirat o schemă de contrabandă cu aproape 2 milioane de țigarete la postul vamal de frontieră Lipcani – Rădăuți-Prut din raionul Briceni. Produsele de tutungerie erau ascunse în două TIR-uri printre plante decorative.

Publicat

Conform materialelor anchetei, în declarațiile oficiale era indicat că vehicuelele transportă puieți decorativi. Totuși, inspectorii vamali au dispus controlul fizic detaliat al mijloacelor de transport. În urma verificărilor, în spatele puieților, au fost depistate cutii cu țigări nedeclarate autorității vamale – 59 și, respectiv, 130 de cutii, fiecare conținând câte 500 pachete de țigări de marcă autohtonă. În total, au fost ridicate 1.890.000 de țigarete.

Ulterior, au fost efectuate percheziții în Briceni și în Chișinău. Țigaretele, camioanele, telefoanele mobile, înscrisurile de ciornă și alte suporturi de informații au fost ridicate pentru examinare.

În paralel, polițiștii au descins cu percheziții la domiciliul unuia dintre suspecți, de unde au ridicat un arsenal întreg de mai multe tipuri de arme și muniții.


În cadrul investigațiilor, au fost reținuți șase cetățeni ai Republicii Moldova, originari din raionul Briceni cu vârste cuprinse între 21 și 53 de ani, bănuiți de implicare în activitatea infracțională. Conform informațiilro oferite de autoriattea vamală, printre aceștia sunt și persoane cu rol de organizare a schemei de contrabandă.

Urmează ca procurorii să formuleze învinuirile pentru tentativă de contrabandă, în vederea continuării cercetărilor penale pentru identificarea tuturor persoanelor implicate și a altor legături cu activitatea de producere și comercializare ilegală a țigărilor.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Doi soți, prinși cu un lot impunător de narcotice: Aceștia aveau magazinul lor pe Telegram unde comercializau droguri.

Împreună și la bine, și la infracțiuni. Este vorba despre un cuplu din bălți care a fost prins în flagrant cu un lot impunător de narcotice de diferite tipuri asupra lor.

Publicat

Mai exact, Ofițerii Direcției investigații, în comun cu polițiștii de patrulare și procurorii PCOCCS, au destructurat activitatea a două persoane implicate în traficul de droguri.

Pe traseul Chișinău–Bălți, în preajma oșarului Fălești, oamenii legii au stopat un automobil, condus de un bărbat de 32 de ani, având-o ca pasageră pe soția sa, de 35 de ani – ambii originari din orașul Bălți. Familia este bănuită de transportarea și punerea în circulație a substanțelor narcotice pe teritoriul municipiului Bălți și raioanele din preajmă. Aceștia aveau chiar și un magazin pe aplicația mobilă Telegram. Soții a fost opriți în timp ce reveneau dintr-o pădurice din Ialoveni de unde ar fi preluat drogurile.

În timpul perchezițiilor autorizate efectuate în automobil și la domiciliul celor doi au fost depistate și ridicate 300 de grame de droguri de tip PVP, drog cunoscut în rândurile consumatorilor și ca sare, un kilogram de mefedronă, cantități de marijuana uscată, cântare electronice de înaltă precizie, mijloace bănești în diferită valută, ustensile pentru consumul de droguri, pachete de tip zip-lock, telefoane mobile, cartele SIM și carduri bancare.


Dacă complicii ar fi reușit să realizeze pe piața neagră întreaga cantitate de substanțe interzise, aceștia ar fi pus în bugetul familiei un venit tenebru de aproximativ 1 milion și 200 de miide lei.

Prin urmare, automobilul utilizat la comiterea infracțiunii a fost ruducat și transportat la parcarea specială acesta fiind propă în cauza penală.

Bărbatul a fost arestat pentru 30 de zile, iar femeia este cercetată în stare de libertate. De menționat că soțul, nu aeste a prima sa abatere de la lege. Acesta recent și-a ispășit pedeapsa cu închisoare pentru mai multe infracțiuni, inclusiv legate de droguri.


Acum, dacă vina celor doi va fi demonstrată, conform legislației în vigoare, ei riscă pedeapsă sub formă de privațiune de liberatate pe un termen de până la 15 ani de închisoare.

Investigațiile penale continuă, timp în care cuplul beneficiază de prezumția nevinovăției, potrivit legii.


Citește mai departe

topul săptămânii