Rețele de socializare

Moldova

Tânăra ucisă și arsă într-o pădure din Rezina ar fi vie. Rudele susțin că aceasta ar fi traficată și dusă peste hotare, cu acte false.

Tânăra găsită arsă într-o pădure din Rezina ar fi vie, iar rudele susțin că aceasta ar fi traficată și dusă peste hotare, cu acte false.

Publicat

Declarațiile au fost făcute în cadrul unei emisiuni de la un post privat de televiziune, unde atât rudele, cât și experții, au analizat toate amănuntele acestei crime, transmite Știri.md.

Totul s-ar fi întâmplat pe 8 octombrie, când tânăra de 19 ani a plecat într-o direcție necunoscută, însoțită de fosta concubină a noului său iubit.

Abia pe 14 octombrie, oamenii legii au descoperit locul crimei într-o pădure din apropierea satului Echimăuți.


În cadrul emisiunii, mama fetei omorâte a declarat că nu crede că fata este moartă, deoarece a primit doar câțiva saci cu scrum și un singur os, iar din documentările acesteia și ale rudelor, este imposibil să arzi un cadavru și să nu rămână mai multe oase întregi.

Totodată, presupusa ucigașă și-a recunoscut vina, însă mătușile victimei susțin că ucigașa s-ar fi ocupat mai mult timp cu traficul fetelor peste hotare și că acum ar încerca să ascundă faptul că fata este vie.

De remarcat faptul că atât rudele, cât și experții prezenți la emisiune, au ajuns la concluzia că tânărul din cauza căruia s-ar fi produs această crimă se încurcă în declarații și cunoaște mai multe lucruri decât spune oficial.


Experții emisiunii au declarat că polițiștii au investigat superficial locul crimei și nu au adunat nicio probă concludentă de la locul crimei.

Acum, rudele așteaptă rezultatele ADN pentru a vedea dacă într-adevăr a fost omorâtă fata de doar 19 ani.

Amintim că fata originară din Ungheni a fost dată în căutare, însă la o săptămână au fost găsite rămășițele ei.


Fosta concubină a tânărului, o femeia de 27 de ani, a venit la ei și sub pretextul că vrea ceva să discute cu fata a chemat-o la o plimbare.

Ulterior, în timpul discuției cu tânăra de 19 ani, femeia de 27 de ani, privind relația acesteia cu fostul său concubin, fiind sub influența alcoolului şi a gelozie și-a dus victima într-o fâșie forestieră din apropierea satului Echimăuți.


Într-o discuție cu oamenii legii, femeia a recunoscut că în seara zilei de 8 octombrie ea a maltratat tânăra după care a strangulat-o și i-a dat foc.

Iar pentru a se asigura că aceasta arde, timp de câteva ore a urmărit cum fata arde.

Dacă i se va dovedi vina, femeia riscă să-și petreacă după gratii următorii 25 de ani.

Moldova

Incendiu în capitală: foc în bucătăria unui restaurant de pe strada Trandafirilor

Un incendiu a izbucnit în municipiul Chișinău, pe strada Trandafirilor 13, în bucătăria unui restaurant situat într-un bloc de locuințe din sectorul Botanica.

Publicat

Potrivit informațiilor preliminare, focul a afectat bunurile materiale dintr-o încăpere auxiliară a localului, cu o suprafață de aproximativ 6 metri pătrați.

La fața locului au intervenit cinci echipaje de pompieri. Din fericire, victime nu au fost înregistrate. Cauza incendiului a fost stabilită ca fiind un scurtcircuit produs la coșul de evacuare a fumului.


Incidentul a fost intens discutat pe rețelele sociale, unde locatarii din zonă susțin că pizzeria ar activa de mai mulți ani în bloc, în pofida nemulțumirilor acestora. Circumstanțele complete ale cazului urmează să fie clarificate.


Citește mai departe

Moldova

Pericol pe șosea între Gura Camencii și Soroca: carosabilul s-a transformat într-un patinoar

Conducătorii auto avertizează că drumul dintre Gura Camencii și Soroca este extrem de alunecos și pune în pericol circulația.

Publicat

Potrivit șoferilor, material antiderapant a fost împrăștiat doar până la sensul giratoriu din Gura Camencii, iar mai departe carosabilul este „ca gheața”.

Prin urmare, în zonă s-au format ambuteiaje, iar unele vehicule au derapat și au ajuns pe acostament, avariate!


Autoritățile sunt îndemnate să intervină, iar șoferii – să circule cu mare prudență.


Citește mai departe

Moldova

Anchetă de amploare în România: moldoveni vizați într-o rețea de obținere frauduloasă a cetățeniei

Procurorii Parchetului General din România au efectuat joi, 18 decembrie, aproximativ 40 de percheziții într-un dosar ce vizează obținerea cetățeniei române pe baza unor acte falsificate, iar printre beneficiari se numără și cetățeni ai Republicii Moldova, potrivit Antena3 CNN.

Publicat

Ancheta scoate la iveală o rețea bine organizată, în care ar fi implicați avocați din Baroul București, funcționari publici și intermediari.

Potrivit procurorilor, gruparea ar fi activat din 2022 și ar fi folosit documente de stare civilă false pentru a demonstra, în mod fictiv, descendența din foști cetățeni români.


Doar în primele 11 luni ale acestui an ar fi fost depuse peste 900 de cereri suspecte, iar o parte dintre beneficiari au obținut pașapoarte românești și statut de cetățeni ai Uniunii Europene. Ancheta este în desfășurare.

echipa.md


Citește mai departe

topul săptămânii