Rețele de socializare

Moldova

Copii minori, fără supravegherea părintească, depistați în preajma PTF Sculeni

Doi copii minori lăsați fără supravegherea maturilor au fost depistați în apropiere de punctul de trecere Sculeni. Ieri, în jurul orei 21:15, o patrulă a Poliției de Frontieră a observat copii pe marginea carosabilului, la doar 10 metri de bariera de intrare în punctul de trecere.

Publicat

n discuție cu minorii s-a aflat că sunt din satul Vorniceni, raionul Strășeni, cu vârste de 11 și, respectiv 3 ani. Copii au spus că așteptau unul din părinți, tatăl, care este șofer de camion. La fel, acesta ar fi plecat în România pentru a-și parca camionul, urmând să revină pentru a prelua copii.

În aceste circumstanțe, polițiștii de frontieră au condus copii minori la sediul Sectorului PF Sculeni, unde le-au asigurat hrană și apă. În același timp a fost sesizat Inspectoratul de Poliție Strășeni. Peste două ore tatăl copiilor s-a apropiat la sediul Sectorului pentru a prelua copii.

Cercetările continuă pe faptul de neglijență a părintelui față de copii, totodată, tatăl fiind atenționat să nu lase fără supraveghere minorii că altfel riscă să fie decăzut din drepturile părintești.


Cazul dat nu este unicul, în care polițiștii de frontieră depistează în proxima hotarului copii minori, fără supravegherea maturilor, fapt ce ne face să batem alarma pentru a nu permite în continuare astfel de situații. Mai mult că suntem în perioada estivală, iar copii, locuitori ai satelor de frontieră, nu ezită să meargă la scăldat în râul Prut sau râul Nistru, și de multe ori o fac fără a fi supravegheați și se supun diferitor riscuri.

Să fim mai responsabili!


Moldova

Reținut după aproape 30 de ani: Un bărbat, trimis în judecată pentru omor cu deosebită cruzime comis în 1996.

După aproape trei decenii de căutări, procurorii din Hîncești au finalizat urmărirea penală și au trimis în judecată un bărbat acuzat de omor cu deosebită cruzime, comis în noaptea de 7 septembrie 1996, într-un club de noapte din centrul țării.

Publicat

Făptașul ar fi agresat o adolescentă de 16 ani care i-a respins avansurile, aplicându-i mai întâi lovituri cu palma, iar mai apoi a continuat să o lovească brutal cu pumnii și picioarele.
Fata a încercat să fugă, dar a fost prinsă și bătută până a suferit leziuni incompatibile cu viața.
Pentru a scăpa de răspundere, suspectul și-a falsificat identitatea cu ajutorul unor complici neidentificați, obținând acte false — certificat de naștere, buletin și pașaport — și a părăsit țara.
Metodele moderne de investigare au condus la identificarea și reținerea lui abia acum, la aproape 30 de ani de la comiterea faptei.
Inculpatul riscă o pedeapsă de până la 20 de ani de închisoare sau detențiune pe viață.


Citește mai departe

Moldova

Accident matinal la Sîngera: O mașină s-a răsturnat, trei persoane au ajuns la spital.

Dimineață cu ghinion în localitatea Sângera din municipiul Chișinău. O mașină s-a răsturnat, iar trei persoane au suferit multiple traumatisme și au ajuns pe patul de spital în urma unei coliziuni violente. Accidentul s-a produs în dimineața zilei de 3 iulie, în jurul orei 07:38.

Publicat

Potrivit primelor informații, unul dintre șoferi nu ar fi ținut cont de situația rutieră și s-a tamponat violent cu un alt automobil, care circula regulamentar. Impactul a fost atât de mare, încât una dintre mașini s-a întors cu roțile în sus, pe carosabil.

Trei persoane au fost rănite — șoferul din vehiculul răsturnat și doi pasageri din cealaltă mașină. Toți au fost transportați de urgență la Institutul de Medicină Urgentă, pentru investigații și îngrijiri medicale.

Zona a fost securizată de polițiști, care au deschis o anchetă și urmează să stabilească cine se face vinovat de producerea accidentului. Traficul în zonă a fost îngreunat pentru câteva zeci de minute.


Citește mai departe

Moldova

Jaf armat planificat din închisoare: Trei indivizi, condamnați după o tentativă de tâlhărie la Căușeni.

Un plan de tâlhărie ca-n filme, pus la cale din spatele gratiilor, a fost dat peste cap de poliție chiar înainte să fie dus la capăt. Trei indivizi au fost condamnați, după ce au încercat să jefuiască un cuplu de pensionari din raionul Căușeni, sperând să găsească în casa acestora 100.000 de lei.

Publicat

Planul a fost coordonat de doi deținuți recidiviști încarcerați la Penitenciarul nr. 13 din Chișinău. Unul dintre ei, fost zilier al familiei, executa o pedeapsă pentru viol, având și alte condamnări anterioare pentru furt și răpirea unui vehicul. Cei doi au folosit un telefon mobil introdus ilegal în celulă pentru a organiza atacul împreună cu trei complici aflați în libertate – dintre care doi sunt frați gemeni.

Lovitura trebuia să aibă loc într-o noapte din septembrie 2024. Suspecții, mascați, înarmați cu cuțite și echipați cu lanterne, au pătruns în locuința victimelor. Doar că, în loc să dea peste bani, au dat peste polițiști: oamenii legii, care le monitorizau fiecare pas, i-au reținut în flagrant.

Judecătoria Chișinău a decis: cei doi coordonatori din penitenciar au primit câte 6 ani și 6 luni de închisoare, iar unul dintre frații gemeni a fost condamnat la 3 ani cu suspendare.


Procurorii PCCOCS consideră pedepsele prea blânde, având în vedere gravitatea faptei – tentativă de tâlhărie în grup, cu arme albe și cagule – și au anunțat că vor contesta decizia la Curtea de Apel Centru.

Între timp, procesul celor doi complici care nu și-au recunoscut vina continuă. Potrivit Codului Penal, pentru tâlhărie, legea prevede până la 10 ani de detenție.


Citește mai departe

topul săptămânii