Moldova
Accidentul cu Duster-ul IGP, la Comrat. Motociclistul în mormânt, polițistul în concediu
La o lună de la tragicul accident provocat de un Duster al poliție naționale la Comrat, soldat cu decesul unui motociclist și rănirea altuia, ancheta de serviciu pornită pe numele polițistului care ar fi provocat coliziunea, a fost suspendată, iar ultimul a plecat în concediu după câteva zile de la producerea tragediei.

Asta chiar dacă bikerii au protestat la IGP și li s-a promis o anchetă cinstită iar vinovații vor fi pedepsiți.
„Este un caz nu ordinar și societatea așteaptă atât reacția organelor de poliție cât și a procuraturii. Societatea așteaptă informație veridică, cu siguranță persoanele care au fost stabilite vinovate, vor fi pedepsiți”, aceasta le-a spus Gheorghe Balan, șeful-interimar al IGP, bikerilor care au organizat o acțiune de protest în fața IGP-ului prin care au cerut să facă lumină în cazul tânărului motociclist care a murit după ce s-a ciocnit cu o mașină de poliție.
Șeful interimar al IGP, Ghoerghe Balan, le-a mai spus manifestanților că ancheta se va desfășura corect, însă, la mai bine de o lună de când s-a produs tragedia, aflăm că ancheta deserviciu a fost suspendată, iar procurorii nu au primit toate datele de la poliție cu privire la acest caz.
Mariana Bețivu, ofițerul de presă al IGP, ne-a comunicat că ancheta de serviciu în cazul echipajului de poliție care a fost implicat în accidentul din localitatea Chirsova, din noaptea de 14 iulie curent, a fost suspendată, din motiv că polițistul care se afla la volanul Duster-ului a plecat în concediu.
Bețivu ne-a spus că acesta a plecat în concediu din data de 18 iulie, adică exact la patru zile de la producerea accidentului, iar potrivit legislației în vigoare, ancheta de serviciu nu poate avea loc atât timp cât persoana vizată este în concediu.
Totodată, în timp ce MAI-ul și-a suspendat propria anchetă de serviciu, procurorii au inițiat o cauză penală în baza articolului 264 alin. 3) litera b) „Încălcarea regulilor de securitate a circulaţiei sau de exploatare a mijloacelor de transport de către persoana care conduce mijlocul de transport”, în care polițistul are la această oră statut de bănuit.
Solicitat telefonic, Rulsan Caraivan, șeful Procuraturii Comrat, a declarat pentru Deschide.MD că angajatul IP Comrat, care se afla la volanul Duster-ului a fost interogat în calitate de bănuit, iar procurorii au la dispoziției trei luni pentru a-l pune pe acesta sub învinuire.
„Noi acum efectuăm toate acțiunile de urmărire penală, au fost interogați patru baikeri, dar și polițistul care se afla la volanul automobilului. Acesta a făcut declarații și a fost recunoscut în calitate de bănuit, dar nu pot să vă comunic dacă-și recunoaște vina, din motiv că ține de secretul anchetei. Așteptăm rezultatele expertizelor care au fost numite în cadrul dosarului penal”, susține Caraivan.
Întrebat dacă polițistul a fost suspendat din funcție, Caraivan ne-a spus că atât timp cât este bănuit, această decizie o poate lua doar conducerea IGP.
„Suspendarea din funcție poate fi numai după punerea sub învinuire, acum el este în calitate de bănuit. El nu poate fi suspendat din funcție la propunerea procurorilor, dar IGP îl poate suspenda din funcție în perioada anchetei, numai dacă așa hotărăște conducerea IGP”, a precizat șeful Procuraturii Comrat.
Totodată, Caraivan a mai adăugat că până acum nu a primit de la IGP rezultatele anchetei de serviciu pornită pe numele polițistului, dar și că informația despre faptul că motocicliștii implicați în accident ar fi lovit în automobile s-a dovedit a fi una falsă.
„Am primit informațiile despre faptul dacă automobilul era dotat cu GPS, despre apelurile de la 112, dar nu am primit niciun rezultat al anchetei de serviciu. Cu referire informația că unul din motocicliști a lovit în oglinda unui automobil, s-a stabilit că nu era unul dintre cei care se aflau în acest grup”, a mai spus Caraivan.
Procurorii au pornit cauza penală polițistului, acestuia fiind bănuit de încălcarea regulilor de securitate a circulaţiei, acțiuni care s-au soldat cu decesul unei persoane. Dacă vinovăția acestuia va fi demonstrată în instanță, ultimul riscă să se aleagă cu închisoare de la 3 la 7 ani și cu anularea dreptului de a conduce mijloace de transport. Caraivan ne-a spus că, pe polițistul nu a fost reținut și este cercetat penal în stare de libertate, iar procurorii au la dispoziție trei luni, conform Codului de procedură penală, pentru a-l pune sub învinuire și a expedia materialul probatoriu în instanța de judecată.
Amintim că, în noaptea de 14 iulie,în apropiere de localitatea Chirsova, municipiul Comrat, un tânăr de 28 de ani a decedat, iar altul de 33 de ani a ajuns la spital, după ce motocicletele cu care se deplasau s-au izbit într-un Duster al poliției care a intrat pe contrasens.
A doua zi după accident, printr-un comunicat de presă, IGP a informat despre faptul că prin intermediul numărului unic 112, Inspectoratul de poliție Comrat a fost sesizat de către o persoană, despre faptul că în satul Svetlâi, Comrat, cinci motociclete se deplasează cu viteză excesivă, iar conducătorii acestora lovesc cu pumnii în automobile.
„Imediat la faţa locului s-a deplasat un echipaj al poliție. Totodată, un polițist de la IP Comrat,din cadrul grupului operativ, a primit informație de la 112, precum că în apropierea satului Chirsova din partea municipiul Comrat s-a produs un accident. Astfel, deplasându-se la fața locului cu mașina de serviciu de marca Dacia Duster, cu girofarul pornit, a lovit lateral cu partea stângă a automobilului, motocicleta de marca Yamaha, condusă de un bărbat de 33 de ani, locuitor al raionului Cahul. Acesta se deplasa în întâmpinare cu viteză excesivă. Ulterior, o altă motocicletă de marca Honda, condusă de un motociclist în vârstă de 28 de ani, s-a izbit în Duster-ul, care staționa pe carosabil”, se arată în comunicat.
Ulterior, la câteva zile după accident, mai mulți baikeri s-au adunat în fața IGP în semn de protest.
Moldova
Scandal de corupție la Hîncești: Polițist și medic, cercetați pentru eliberarea ilegală de adeverințe medicale necesare reînnoirii permiselor auto.
Scandal de corupție, la Hîncești. Oamenii legii au descoperit o schemă de falsificare a adeverințelor medicale necesare pentru reînnoirea permiselor de conducere. Ancheta vizează un angajat al Inspectoratului de Poliție din raion și un medic de la Spitalul Raional.

Potrivit anchetatorilor, cei doi ar fi eliberat documente medicale fără ca șoferii să fie examinați, contrar legii. Unele cazuri au avut loc chiar atunci când beneficiarii erau în afara țării. Investigațiile preliminare au arătat că medicul ar fi primit bani pentru aceste acte false în zeci de situații.
În urma perchezițiilor efectuate, oamenii legii au ridicat adeverințe medicale, telefoane care conțineau dovezi ale activităților ilegale, precum și două arme și muniții păstrate fără acte de medicul implicat.
Cercetările continuă pentru a stabili întregul cerc de persoane implicate. Până la finalizarea procesului, bănuiții beneficiază de prezumția de nevinovăție, conform legii.
Moldova
/ÎN CĂUTARE/ Dispărut de aproape o lună: Bărbatul care apare în imagini este căutat cu disperare de rude.
A urcat a volan, a pornit mașina și a dispărut. Un bărbat s-a adresat la poliție comunicând că fratele său a dispărut de aproape o lună. Este vorba despre un bărbat în vârstă de 43 de ani, din localitatea Mărinești, raionul Sîngerei.

Rudele acestuia au comunicat că, în ziua de 26 deptembrie acesta a plecat într-o direcție necunoscută la volanul unui automobil de culoare argintie și până în prezent nu a revenit acasă. Potrivit poliției, vehiculul cu numǎrul de înmatriculare NYD 998 nu a fost fixatǎ pânǎ la moment în trafic.
Astfel, bărbatul care apare în imagini are înălțimea de 1,75 metri, corpolență slabă și ochi căprui. Oamenii legii și rudele acestuia vin cu îndemnul către cetățeni ca în cazul în care recunosc persoana care apare în imagini și dețin informații despre locul aflării acestuia să contacteze numărul de telefon 067 224 099 sau să apeleze Serviciul unic de urgență 112. Orice detaliu contează.
Moldova
Intervenție SMURD de urgență: Un moldovean rănit într-un accident rutier a fost transportat de la Iași la Chișinău.
Zbor medical de urgență! În după-amiaza zilei de 20 octombrie, un echipaj aero-medical SMURD din Iași a efectuat o misiune transfrontalieră pentru a transporta un pacient politraumatizat, cetățean al Republicii Moldova, în vârstă de 45 de ani.

Victima unui accident rutier, pacientul a fost preluat din Iași și transportat cu elicopterul SMURD până în Chișinău. Pe întreaga durată a zborului, echipa medicală a monitorizat și menținut stabil starea acestuia, asigurând condiții optime de siguranță.
Elicopterul a aterizat pe stadionul Dinamo, de unde pacientul a fost preluat imediat de o echipă medicală și transportat la Institutul de Medicină Urgentă pentru tratament de specialitate.
De menționat, Serviciul Mobil de Urgență, Reanimare și Descarcerare din România intervine și în Republica Moldova încă din anul 2014, în baza unui acord bilateral. De la începutul anului 2025, aceasta este a doua misiune aeromedicală SMURD realizată pentru cetățenii Republicii Moldova.
-
Moldova14 ore în urmă
Scandal de corupție la Hîncești: Polițist și medic, cercetați pentru eliberarea ilegală de adeverințe medicale necesare reînnoirii permiselor auto.
-
Moldova2 zile în urmă
Ceartă sângeroasă între frați: Un tânăr de 23 de ani ar fi fost înjunghiat cu un cuțit de fratele său geamăn.
-
Moldova2 zile în urmă
Sfârșit nefast pentru un motociclist: Un tânăr de 19 ani a murit după ce a ajuns cu motocicleta într-un gard, la Călărași
-
Moldova2 zile în urmă
Percheziții și un nou suspect: Un fost angajat al Agenției Servicii Publice, reținut de CNA.
-
Moldova2 zile în urmă
Tragedie pe un drum din Bălți: O femeie de 81 de ani a fost izbită mortal de o mașină.
-
Moldova16 ore în urmă
Șapte ani în închisoare: Bărbatul care a atacat angajatul unui local de fast-food, condamnat pentru tâlhărie.
-
Moldova14 ore în urmă
/ÎN CĂUTARE/ Dispărut de aproape o lună: Bărbatul care apare în imagini este căutat cu disperare de rude.
-
Moldova2 zile în urmă
/VIDEO/ Escrocherii de milioane: Patru suspecți, reținuți pentru înșelăciune online.