Rețele de socializare

Moldova

Un locuitor al Capitalei a fost amendat cu 3.500 de lei pentru gestionarea neconformă a unui sistem de supraveghere video

Centrul Naţional pentru Protecţia Datelor cu Caracter Personal al Republicii Moldova (CNPDCP) a examinat un caz ce ține de prelucrarea datelor cu caracter personal prin intermediul sistemului de supraveghere video, gestionat de către o persoană fizică din Chișinău.

Publicat

Sistemul de supraveghere video era constituit din 3 dispozitive video instalate: în curtea comună cu unghiul de captare spre poarta de acces, pe un pilon din interiorul ogrăzii și, respectiv, pe un perete din exterior al locuinței. În rezultatul investigațiilor efectuate, CNPDCP a constatat următoarele:

1.Raza de acțiune ale acestor dispozitive video s-a determinat a fi una excesivă, în vizorul cărora intrau potențialii trecători, locuitorii aceleiași curți comune, precum și căile de acces spre alte apartamente, fără consimțământul acestora;

2.Persoana fizică vizată nu a informat subiecții de date cu caracter personal (vecinii, vizitatorii, potențialii trecători) despre faptul prelucrării datelor cu caracter personal ale acestora prin intermediul mijloacelor de supraveghere video, mai exact – lipseau afișele de informare despre acest fapt (identitatea operatorului, scopul prelucrării datelor, precum și alte informații suplimentare)


3.Persoana fizică vizată a prelucrat date cu caracter personal prin sistemul video gestionat fără a fi notificat la CNPDCP.

Pe acest caz, CNPDCP a emis un proces verbal cu privire la contravenție, care ulterior a fost transmis instanței de judecată.

Prin hotărârea definitivă a instanței de judecată, persoana fizică vizată a fost găsită vinovată, și, respectiv, i-a fost aplicată o sancțiune contravențională sub formă de amendă în mărime de 3500 lei.


CNPDCP atenționează că, persoanele fizice care au instalat sau au intenția de a instala dispozitive de supraveghere video în blocuri locative sau case de locuit, la fel se constituie în calitate de operator de date cu caracter personal și sînt obligați să respecte legislația din domeniul protecției datelor cu caracter personal în ceea ce privește înregistrarea în calitate de operator de date cu caracter personal și notificarea sistemelor de evidență ce conțin date cu caracter personal la CNPDCP, precum și neadmiterea înregistrării spațiului excesiv scopului declarat (spațiul public, spațiul ce vizează alți subiecți de date, cum ar fi: persoanele care locuiesc în vecinătate, spații de joacă pentru copii, etc).

Totuși, CNPDCP subliniază că, sistemele de supraveghere video, care captează imagini din spațiul privat al operatorilor de date cu caracter personal, în scopuri personale sau familiale, sunt exceptate de la prevederile Legii privind protecția datelor cu caracter personal și nu necesită a fi notificate la CNPDCP.

CNPDCP solicită entităților care practică activitate de comercializare a dispozitivelor de supraveghere video să își atenționeze preventiv cumpărătorii despre obligativitatea respectării Legii privind protecția datelor cu caracter personal.


publika.md

Moldova

Peste 20 kg de droguri, în valoare de 14 milioane de lei, descoperite în rezervorul unei mașini la Chișinău

Ofițerii Direcției Antidrog a INI, împreună cu procurorii de la Oficiul Botanica, au reținut un cetățean ucrainean de 63 de ani, implicat în traficul de droguri sintetice de mare risc.

Publicat

Bărbatul ar fi acționat pentru o organizație criminală internațională, transportând droguri din UE spre Republica Moldova prin contrabandă, folosind un automobil Chevrolet modificat special pentru ascunzișuri.

După ce a intrat în țară pe la Sculeni, mașina a fost monitorizată până la Chișinău, unde a fost oprită și percheziționată. În rezervorul de gaz adaptat au fost găsite peste 20 kg de droguri – PVP, mefedronă, MDMA, cocaină și Ecstasy – împărțite în 21 de pachete. Valoarea totală a capturii depășește 14 milioane de lei.


Suspectul a fost reținut pentru 72 de ore, iar procurorii cer plasarea lui în arest preventiv. Pe numele său au fost deschise două dosare pentru contrabandă și trafic de droguri, infracțiuni pedepsite cu până la 15 ani de închisoare. Ancheta continuă.


Citește mai departe

Moldova

Crimă pentru bani la Horodiște: trei suspecți, inclusiv un minor, arestați în cazul omorului unui bărbat de 60 de ani

Trei persoane au fost reținute și plasate în arest preventiv în cazul omorului brutal al unui bărbat de 60 de ani din satul Horodiște, raionul Rezina, crimă comisă în septembrie 2025.

Publicat

Victima, care locuia singură, a fost găsită de un vecin cu mâinile legate la spate și cu multiple leziuni provocate prin lovituri repetate.

Potrivit anchetei, motivul crimei ar fi fost banii bărbatului, care dispăruseră din locuință. Ofițerii INI, împreună cu polițiștii din Rezina și Orhei și echipele BPDS „Fulger”, au identificat trei suspecți: organizatorul – un bărbat de 41 de ani cu antecedente penale, găsit la reținere și cu substanțe ce par a fi droguri; un minor de 17 ani, indicat drept autorul faptei și care colaborează cu ancheta; și un bărbat de 23 de ani, implicat în agresiune.


La solicitarea Procuraturii Orhei – oficiul Rezina, cei trei au fost plasați în arest preventiv pentru 30 de zile. Ancheta continuă, iar suspecții beneficiază de prezumția de nevinovăție.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Caz șocant la Slobozia: Un copil de 3 ani a căzut într-o fântână

Un băiețel de numai trei ani din Slobozia a fost salvat ca prin minune după ce a căzut într-o fântână.

Publicat

Tatăl l-a găsit inconștient și a sărit după el, iar vecinii i-au scos pe amândoi la suprafață.

Copilul a intrat în moarte clinică și avea hipotermie de gradul doi, însă medicii au reușit să-l readucă la viață.

Acum se află în reanimare, iar starea lui este stabilă.

echipa.md


Citește mai departe

topul săptămânii