Moldova
Intoxicația în masă de la Sergheevca: Care este cauza anunțată de autoritățile ucrainene
Condițiile igienice precare de la tabăra de odihnă „Medic-2” din Ucraina ar fi provocat intoxicarea copiilor în masă. Deocamdată, nu se știe dacă printre copii erau cetățeni moldoveni
Cauza otrăvirii copiilor și adulților din tabără de odihnă din Sergheevca, Ucraina, care aparține Universității de Medicină ar fi intoxicarea în masă cu bacteriile care provoacă dizenterie, anunță Ministerul Sănătății din Ucraina.În total, 54 de copii și 3 adulți au fost internați în spitalul regional și raional din Belgorod-Dnestrovsk. În produsele alimentare s-ar fi găsit bacteria Shigella disenterya, care provoacă dizenterie.
De asemenea, testele de laborator au arătat că opt copii bolnavi au acest agent patogen. Potrivit Centrului de Laborator Regional Odesa, persoanele afectate provin din regiunile ucrainene Kiev, Cernigov și Harkov.
Pe 11 și 13 iulie copii și adulții au fost internați în spitalul regional și raional din Belgorod-Dnestrovsk, fiind suspectați de intoxicație. La internare copiii au fost diagnosticați cu gastroenterocolită acută.
Specialiștii din sănătate publică au efectuat o anchetă pentru depistarea cauzei otrăvirii în masă. Aceștia au selectat mai mult de 100 de mostre pentru studii de laborator, inclusiv a produselor alimentare, mostre de pe suprafețele echipamentelor cu care s-au pregătit bucatele, cât și materiale de la personalul medical și bolnav.
„Rezultatele testelor de laborator în produse gătite (de vită, orez fiert cu legume), materii prime (macrou congelat, pui congelate), dar și pe veselă, tacâmuri și mesele de bucătărie, au fost depistate bacteria Shigella disenterya. Acest agent patogen a fost găsit și la 8 copii bolnavi”, se arată în comunicatul Ministerului Sănătății din Ucraina.
De asemenea, ancheta a depistat o serie de încălcări grave ale profilurilor sanitare și epidemiologice. În special, lipsa de control al temperaturii în frogidere, lipsa de dezinfectante pentru spălarea mâinilor, încălcarea regulilor de spălare a veselei, dar și lipsa examenului medical al personalului taberei.
Vineri, Universitatea de Stat de Medicină și Farmacie „Nicolae Testemițanu” din Republica Moldova informa că nu este responsabilă de activitatea acestei instituții. „Deși, tabăra aparține instituției noastre, din anul 2008 aceasta a fost dată în locațiune și este gestionată de către autoritățile locale din Ucraina”, potrivit comunicatului universității.
Potrivit Agenţiei Naţionale pentru Sănătate Publică încă se precizează dacă printre acești copii ar fi cetățeni ai Republicii Moldova.
Moldova
Doi tineri vindeau droguri prin Telegram, iar un bărbat a amenajat un „loc de consum” în apartament: percheziții și rețineri la Bălți și în Chișinău
Doi tineri de 19 și 22 de ani, originari din Strășeni, au fost identificați ca fiind distribuitori de droguri în Bălți și alte localități, folosind inclusiv aplicația Telegram.
Aceștia ascundeau pachețelele în zone retrase și transmiteau coordonatele către „operatorul” grupului. La percheziții au fost găsite PVP, masă vegetală, telefoane, cartele SIM, un cântar electronic și cartușe de calibrul 16. Cei doi au fost arestați pentru 30 de zile și riscă până la 7 ani de închisoare.
Într-un caz separat, un bărbat de 37 de ani din Chișinău este cercetat pentru că și-ar fi transformat apartamentul din sectorul Botanica într-un spațiu pentru consumul de droguri. În locuință au fost găsite dispozitive artizanale, pachețele cu PVP, telefoane și cântare electronice, precum și patru persoane prezente acolo în momentul percheziției. Suspectul a fost reținut pentru 72 de ore și ar putea primi până la 4 ani de închisoare.
Moldova
Accident mortal, la Avdarma: Un șofer a murit, după ce a intrat cu mașina într-un gard din beton.
Accident mortal în raionul Comrat. Un bărbat de 51 de ani și-a pierdut viața, după ce mașina pe care o conducea s-a răsturnat și s-a izbit violent de un gard din beton, la ieșirea din localitatea Avdarma.
Totul s-a întâmplat în seara de 20 noiembrie, aproape de miezul nopții, când poliția din Comrat a fost alertată printr-un apel telefonic că pe traseu ar fi avut loc un accident grav, cu posibile victime.
Ajunși la fața locului, oamenii legii au stabilit preliminar că șoferul, deplasându-se din Avdarma spre vest, nu ar fi ținut cont de condițiile de drum. Mașina a derapat, a ieșit pe acostament, s-a răsturnat într-un șanț și s-a oprit într-un gard de beton, impactul fiind extrem de puternic.
Șoferul a fost găsit în stare critică, având multiple traumatisme. Medicii de pe ambulanță au încercat să-i salveze viața, însă acesta a murit în drum spre Spitalul Raional Comrat.
Poliția urmează să stabilească toate circumstanțele producerii tragediei.
Datele statistice arată că, dacă în primele trei luni ale anului curent în accidente rutiere au fost rănite 442 de persoane, în trimestrul al doilea – aproape 670, iar în perioada iulie-septembrie a fost și mai grav – peste 840 de persoane traumatizate, aproape dublu față de începutul anului. Totodată, în aceeași perioadă 134 de persoane și-au pierdut viața în accidente teribile produse pe traseele din țară.
Moldova
Reținut cu droguri de peste 100.000 de lei: Percheziții la un bărbat de 38 de ani din Chișinău
O nouă zi – un nou reținut pentru droguri în Capitală. Polițiștii de la Buiucani, în colaborare cu procurorii, documentează un bărbat de 38 de ani, după ce în locuința acestuia au fost descoperite mai multe tipuri de substanțe narcotice.
În urma măsurilor speciale de investigație, oamenii legii au efectuat percheziții la domiciliul suspectului. Acolo au găsit 14 tuburi cu ulei de cannabis, pachețele cu marijuana, un tub cu substanță vegetală verde, ciuperci halucinogene și diverse dispozitive pentru consumul de droguri. Valoarea totală a capturii depășește 100.000 de lei.
Toate bunurile ridicate au fost transmise la expertiză, iar bărbatul a fost reținut pentru 72 de ore. Dacă vinovăția îi va fi demonstrată, riscă până la 15 ani de închisoare.
Investigațiile continuă pentru stabilirea tuturor circumstanțelor și a provenienței drogurilor. Acțiunea de reținere a avut loc cu suportul BPDS „Fulger”.
-
Moldova2 zile în urmăGrav accident, soldat cu moartea unei tinere de 23 de ani, la Rîșcani. Alta a ajuns la spital, iar șoferul – de negăsit
-
Moldova2 zile în urmăCrimă șocantă la Nisporeni: O adolescentă de 19 ani și mama ei, omorâte cu bestialitate de către o rudă
-
Moldova4 zile în urmăCu autospeciala în gard: O mașină a poliției de frontieră, implicată într-un accident, la Fălești.
-
Moldovao zi în urmăAproximativ 5 TONE de bomboane cu aditiv interzis, oprite la frontieră: ANSA blochează un lot periculos pentru consumatori
-
Moldova2 zile în urmăSpeluncă de droguri descoperită la Botanica: un apartament plin cu consumatori, dispozitive și pachețele cu „sare”
-
Moldovao zi în urmăAuromobil al MAI, incendiat chiar în fața sectorului de poliție, ziua în amiaza mare, la Călărași
-
Moldovao zi în urmăAccident cu doi răniți pe traseul Chișinău–Hîncești: manevră riscantă, impact lateral și intervenție medicală de urgență
-
Moldova3 zile în urmăSkoda trece la roșu și lovește violent un Volvo în centrul Capitalei — momentul impactului, surprins video
