Moldova
Ucrainean prins la Palanca, în timp ce încerca să ajungă ilegal în RM. Tânărul avea interdicția de a părăsi Ucraina.
Un tânăr ucrainean, pe numele căruia autoritățile din Ucraina au aplicat interdicție, a încercat clandestin să ajungă în Republica Moldova, ca ulterior să-și continue călătoria în România. Astăzi, patrula Sectorului Poliției de Frontieră Tudora-1 l-a surprins în timp ce se deplasa, pe jos, dinspre Ucraina spre localitatea Palanca.
În jurul orei 00:30, operatorul sistemului fix cu termovizor a sesizat patrula Poliției de Frontieră, aflată în misiune de supraveghere, despre prezența unei persoane pe direcția Maiaki-Palanca. Operativ, polițiștii de frontieră au intervenit în regiunea unde a fost observată, fiind depistat un bărbat care s-a legitimat ca cetățean ucrainean, în vârstă de 28 de ani.
Întrebat care ar fi cauza trecerii ilegale a frontierei de stat, deși deținea asupra sa pașaportul valabil, tânărul a declarat că anterior a încercat să traverseze hotarul prin punctul de trecere din apropiere însă a aflat că pe numele său este aplicată interdicție de către autoritățile ucrainene. Ba mai mult, din relatările sale s-a aflat că urma să-și continue călătoria până în România, unde era așteptat de rude.
În prezent, polițiștii de frontieră din Direcția regională EST cercetează cazul sub aspectul săvârșirii infracțiunii de trecere ilegală a frontierei de stat, conform art.362 al.1 CP al RM persoana riscă o amendă în mărime de până la 750 unităţi convenţionale sau muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 150 la 200 de ore, sau închisoare de până la 2 ani.
Moldova
Misiune de serviciu finalizată la spital: Doi polițiști au fost răniți în urma unui accident grav, la Ceadîr-Lunga.
S-au pornit în misiune de serviciu, dar au ajuns pe patul de spital. Doi polițiști au avut nevoie de îngrijiri medicale după ce autospeciala în care se aflau a fost implicată într-un accident rutier grav, produs pe traseul Comrat – Ceadîr-Lunga.
Accidentul a avut loc în data de 20 decembrie, în jurul orei 10:00. Potrivit informațiilor preliminare, echipajul de poliție se afla în misiune de serviciu și avea semnalele luminoase speciale în funcțiune. La un moment dat, un microbuz a ieșit pe contrasens și a lovit autospeciala de poliție, care efectua regulamentar manevra de virare la stânga, într-un loc permis.
În urma impactului violent, ambele vehicule au fost proiectate în șanțul de pe marginea drumului, iar microbuzul s-a răsturnat. Angajații Poliției au suferit diverse traumatisme și au fost transportați la spital pentru investigații medicale.
Ambii conducători auto au fost supuși testării alcoolscopice, rezultatele indicând valori negative.
Pe caz a fost inițiată documentarea conform procedurii legale, urmând ca oamenii legii să stabilească toate circumstanțele producerii accidentului rutier.



Moldova
Incendiu în capitală: foc în bucătăria unui restaurant de pe strada Trandafirilor
Un incendiu a izbucnit în municipiul Chișinău, pe strada Trandafirilor 13, în bucătăria unui restaurant situat într-un bloc de locuințe din sectorul Botanica.
Potrivit informațiilor preliminare, focul a afectat bunurile materiale dintr-o încăpere auxiliară a localului, cu o suprafață de aproximativ 6 metri pătrați.
La fața locului au intervenit cinci echipaje de pompieri. Din fericire, victime nu au fost înregistrate. Cauza incendiului a fost stabilită ca fiind un scurtcircuit produs la coșul de evacuare a fumului.
Incidentul a fost intens discutat pe rețelele sociale, unde locatarii din zonă susțin că pizzeria ar activa de mai mulți ani în bloc, în pofida nemulțumirilor acestora. Circumstanțele complete ale cazului urmează să fie clarificate.
Moldova
Pericol pe șosea între Gura Camencii și Soroca: carosabilul s-a transformat într-un patinoar
Conducătorii auto avertizează că drumul dintre Gura Camencii și Soroca este extrem de alunecos și pune în pericol circulația.
Potrivit șoferilor, material antiderapant a fost împrăștiat doar până la sensul giratoriu din Gura Camencii, iar mai departe carosabilul este „ca gheața”.
Prin urmare, în zonă s-au format ambuteiaje, iar unele vehicule au derapat și au ajuns pe acostament, avariate!
Autoritățile sunt îndemnate să intervină, iar șoferii – să circule cu mare prudență.
-
Moldova3 zile în urmăPericol pe șosea între Gura Camencii și Soroca: carosabilul s-a transformat într-un patinoar
-
Diaspora5 zile în urmăCrimă șocantă în Italia: un moldovean a înjunghiat mortal un barman, totul a durat patru minute
-
Moldova5 zile în urmăGoană nebună la intrarea în Ialoveni: depășiri pe contrasens și pe acostament, surprinse pe video
-
Moldova7 zile în urmăJaf într-un oficiu bancar din Chișinău. Doi tineri de 18 și 19 ani, arestați
-
Moldova3 zile în urmăIncendiu în capitală: foc în bucătăria unui restaurant de pe strada Trandafirilor
-
Moldova5 zile în urmăBeat și violent: a încercat să ia arma unui polițist și a ajuns la închisoare
-
Diaspora6 zile în urmăO moldoveancă executa ilegal operații estetice în Italia, deși nici măcar nu vorbea limba. Femeie carabinier sub acoperire pentru a o prinde
-
Moldova5 zile în urmăAr fi lăsat o plită electrică conectată: Un bărbat din Ruseștii Noi a murit intoxicat cu produse de ardere.
