Moldova
Decizia CtEDO în cazul profesorilor turci, expulzați din R. Moldova
Curtea Europeană a Drepturilor Omului a emis astăzi o hotărâre prin care declară că R. Moldova a încălcat drepturilor cetățenilor străini care au fost expulzați de pe teritoriul R. Moldova în septembrie 2018. CtEDO a constatat violarea articolelor 5.1 și 8, din Convenția pentru Drepturile Omului.
Astfel, CtEDO a decis că Guvernul R. Moldova va trebui să achite câte 25 de mii de euro pentru cinci dintre cei șapte cetățenii turci, ale căror drepturi au fost încălcate, și care au depus plângeri în fața Curții.
În fața Curții, reclamanții au declarat că au fost reținuți ilegal în dimineața zilei de 6 septembrie și că au fost predați ilegal autorităților turcești. Guvernul R. Moldova a recunoscut că cetățenii turci au fost reținuți, însă a declarat în fața Curții că acest lucru a fost justificat, iar reclamanții nu s-au opus expulzării în țara lor de origine.
Deși Guvernul de la Chișinău insistă că nu era conștient de temerile reclamanților de a fi expulzați în Turcia, Curtea notează că, în cererile de azil, reclamanții și-au exprimat clar frica de a fi persecutați în Turcia. Totodată, în decizia din 4 septembrie 2018, în legătură cu aceste cereri de azil, Biroul Migrație și Azil a considerat că temerea reclamanților de a fi persecutați politic în Turcia este bine întemeiată.
„În cazul de față se pare că autoritățile din R. Moldova nu numai că nu au acordat reclamanților posibilitatea de a alege țara în care să fie expulzați, dar deliberat, i-au transferat către autoritățile din Turcia. Materialele din dosar mai arată că operațiunea comună a serviciilor moldovenești și turcești a fost pregătită înainte de 6 septembrie 2018. Faptul că reclamanții au fost transportați în Turcia într-un avion special, este unul dintre elementele care susțin acest punct de vedere. Totodată, faptele indică că operațiunea a fost concepută și organizată astfel încât reclamanții să fie luați prin surprindere și să nu aibă posibilitatea de a se apăra”, precizează CtEDO.
Totodată, din moment ce reclamanţii s-au integrat în societatea moldovenească şi au avut relaţii de familie veritabile, Curtea a considerat că expulzarea lor din Moldova a perturbat în mod radical relaţiile lor private şi de familie. Corespunzător a avut loc o ingerinţă în drepturile acestora în această privinţă, notează Juriștii pentru Drepturile Omului.
Curtea a notat că legislaţia moldovenească reglementează expulzarea şi extrădarea. Cu toate acestea, reclamanţii au fost înlăturaţi printr-un transfer ilegal care a omis toate garanţiile legale naţionale şi internaţionale. Din moment ce transferul forţat nu a avut o bază legală suficientă, acesta nu a fost „conform legii” în sensul paragrafului 2 din Articolul 8.
Moldova
Tentativă de contrabandă dejucată: peste 10 000 de țigarete ascunse în caroseria unui Volkswagen
Ofițerii Echipelor Mobile ale Serviciului Vamal, în cooperare cu inspectorii Centrului chinologic și funcționarii postului vamal Lipcani, au dejucat o tentativă de transportare ilicită a produselor din tutun peste frontiera vamală, pusă la cale de un cetățean moldovean în vârstă de 36 de ani.
În baza informațiilor operative, unitatea de transport de model Volkswagen Crafter, pe care o conducea bărbatul, a fost supusă unor verificări minuțioase. Patrupedul de serviciu al Vămii, Uran, a reacționat pozitiv la posibila prezență a produselor din tutun în spațiile mijlocului de transport.
Drept urmare, în diferite compartimente create artizanal în structura caroseriei au fost găsite tăinuite 10 160 de țigarete, cu timbru de acciz al Republicii Moldova.
Atât produsele din tutun, cât și mijlocul de transport au fost ridicate, iar investigațiile continuă pentru elucidarea tuturor circumstanțelor și atragerea la răspundere conform legislației.
Moldova
Peste 20 kg de droguri, în valoare de 14 milioane de lei, descoperite în rezervorul unei mașini la Chișinău
Ofițerii Direcției Antidrog a INI, împreună cu procurorii de la Oficiul Botanica, au reținut un cetățean ucrainean de 63 de ani, implicat în traficul de droguri sintetice de mare risc.
Bărbatul ar fi acționat pentru o organizație criminală internațională, transportând droguri din UE spre Republica Moldova prin contrabandă, folosind un automobil Chevrolet modificat special pentru ascunzișuri.
După ce a intrat în țară pe la Sculeni, mașina a fost monitorizată până la Chișinău, unde a fost oprită și percheziționată. În rezervorul de gaz adaptat au fost găsite peste 20 kg de droguri – PVP, mefedronă, MDMA, cocaină și Ecstasy – împărțite în 21 de pachete. Valoarea totală a capturii depășește 14 milioane de lei.
Suspectul a fost reținut pentru 72 de ore, iar procurorii cer plasarea lui în arest preventiv. Pe numele său au fost deschise două dosare pentru contrabandă și trafic de droguri, infracțiuni pedepsite cu până la 15 ani de închisoare. Ancheta continuă.
Moldova
Crimă pentru bani la Horodiște: trei suspecți, inclusiv un minor, arestați în cazul omorului unui bărbat de 60 de ani
Trei persoane au fost reținute și plasate în arest preventiv în cazul omorului brutal al unui bărbat de 60 de ani din satul Horodiște, raionul Rezina, crimă comisă în septembrie 2025.
Victima, care locuia singură, a fost găsită de un vecin cu mâinile legate la spate și cu multiple leziuni provocate prin lovituri repetate.
Potrivit anchetei, motivul crimei ar fi fost banii bărbatului, care dispăruseră din locuință. Ofițerii INI, împreună cu polițiștii din Rezina și Orhei și echipele BPDS „Fulger”, au identificat trei suspecți: organizatorul – un bărbat de 41 de ani cu antecedente penale, găsit la reținere și cu substanțe ce par a fi droguri; un minor de 17 ani, indicat drept autorul faptei și care colaborează cu ancheta; și un bărbat de 23 de ani, implicat în agresiune.
La solicitarea Procuraturii Orhei – oficiul Rezina, cei trei au fost plasați în arest preventiv pentru 30 de zile. Ancheta continuă, iar suspecții beneficiază de prezumția de nevinovăție.
-
Moldova4 zile în urmăUrmărire cu final mortal, la Criuleni. Un șofer a decedat după ce s-a izbit cu mașina într-o stație de așteptare
-
Moldova10 ore în urmăCaz șocant la Slobozia: Un copil de 3 ani a căzut într-o fântână
-
Moldova6 zile în urmăDescoperire macabră, la Miclești: Un tânăr de 28 de ani, găsit parțial carbonizat într-o anexă.
-
Moldova3 zile în urmăNeglijență fatală în sala de operație: Medic condamnat pentru decesul unei gravide.
-
Moldova11 ore în urmăDoi șoferi băuți, prinși la Orhei: Au încercat să mituiască polițiștii cu lei și euro
-
Moldova3 zile în urmăEscrocherie de 10 milioane de lei: patru tineri IT-iști, reținuți pentru vânzări fictive de mașini RETRO în SUA
-
Moldova8 ore în urmăCrimă pentru bani la Horodiște: trei suspecți, inclusiv un minor, arestați în cazul omorului unui bărbat de 60 de ani
-
Moldova6 zile în urmăNoi detalii șocante în cazul camionului oprit la Leușeni-Albița: Munițiile ar fi provenit din Ucraina.
