Rețele de socializare

Moldova

Un autocar cu 19 moldoveni la bord, implicat într-un accident în Romania

Un autocar cu 19 moldoveni la bord a fost implicat miercuri, 13 decembrie, într-un accident rutier în România. Potrivit presei de peste Prut, impactul a avut loc pe DN 17, la coborâre din Pasul Tihuţa.

Publicat

Autocarul a lovit din spate un autoturism, în care se aflau alte trei oameni, după ce șoferul mașinii de mici dimensiuni a schimbat direcţia de mers fără să se asigure.

Din fericire, nu s-au înregistrat victime. Totuși, autocarul nu și-a putut continua drumul.

“Din primele verificări, la ieşire din Mureşenii Bârgăului, pe direcţia de mers spre Bistriţa, un tânăr de 22 de ani aflat la volanul unui autoturism nu s-a asigurat la schimbarea direcţiei de mers spre stânga, fiind colizionat de autocar care era condus de un cetăţean moldovean în vârstă de 51 de ani. Nu s-au înregistrat victime, ambii şoferi au fost testaţi cu aparatul etilotest, rezultate negative”, a declarat purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliţie Bistriţa-Năsăud, Crina Sârb.


Pasagerii autocarului au fost cazați într-un spital până la sosirea altui mijloc de transport.

IMPACTTV.MD


Moldova

/VIDEO/ Taximetrist amenințat cu moartea: Un pasager ar fi scos arma și ar fi îndreptat-o spre șofer în timpul unei curse prin Chișinău.

Clipe de groază pentru un taximetrist din capitală, care s-a trezit cu arma îndreptată spre el chiar în timpul unei curse. Șoferul a alertat poliția în dimineața zilei de 14 februarie, după ce un pasager l-ar fi amenințat cu moartea.

Publicat

Potrivit declarațiilor acestuia, incidentul s-a produs în timp ce îl transporta pe client de pe bulevardul Moscova spre sectorul Centru. În timpul deplasării, pasagerul ar fi scos o armă de model necunoscut și ar fi îndreptat-o spre șofer, adresându-i amenințări.

Polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție Centru au intervenit imediat, iar cu sprijinul mascaților de la „Fulger” au reușit să identifice și să rețină suspectul.

Este vorba despre un bărbat în vârstă de 34 de ani, cetățean străin. În urma percheziției efectuate la domiciliul acestuia, arma folosită la amenințare a fost depistată și ridicată pentru expertiză.


Pe acest caz a fost pornit un dosar penal pentru amenințare cu omor, iar bărbatul a fost reținut pentru 72 de ore. Oamenii legii continuă acțiunile procesuale pentru a stabili toate circumstanțele incidentului.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Razie antidrog într-un club de noapte din Chișinău: 107 persoane verificate, droguri de mare risc ridicate.

Petrecere întreruptă de mascați, într-un club de noapte din capitală. Polițiștii au descins în local, au verificat peste 100 de persoane și au ridicat mai multe tipuri de droguri, printre care marijuana, PVP, hașiș, ecstasy și cocaină. Totul s-a întâmplat în noaptea de 13 februarie.

Publicat

Potrivit oamenilor legii, ofițerii Inspectoratului de Poliție Centru au intervenit după ce au obținut informații operative că, în timpul unui eveniment organizat de un agent economic, mai multe persoane ar fi consumat substanțe narcotice chiar în incinta localului.

La fața locului au intervenit și angajații Brigăzii de Poliție cu Destinație Specială „Fulger”, care au asigurat perimetrul. În momentul descinderii, o parte dintre cei prezenți ar fi încercat să scape de droguri, aruncându-le pe jos.

În total, au fost legitimate 107 persoane, iar 19 dintre acestea au fost conduse la expertiză narcologică pentru a se stabili dacă au consumat substanțe interzise.


Substanțele depistate au fost ridicate și transmise pentru expertiză, iar poliția continuă acțiunile procesuale pentru a stabili toate circumstanțele și persoanele implicate.


Citește mai departe

Moldova

Percheziții CNA și PCCOCS: Câțiva moldoveni ar fi însușit ilegal o navă maritimă de 26 milioane de dolari.

O navă maritimă de 26 de milioane de dolari ar fi fost însușită ilegal printr-o schemă pusă la cale de mai multe persoane din Chișinău. În dosar au loc percheziții, iar anchetatorii vorbesc despre un prejudiciu uriaș.

Publicat

Ofițerii Centrul Național Anticorupție și procurorii PCCOCS au descins la domiciliile și sediile unor administratori și fondatori de companii care gestionau activitatea navei.

Potrivit anchetei, unul dintre partenerii de afaceri ar fi fost păcălit să semneze acte prin care figura doar „pe hârtie” ca beneficiar al unei firme. În realitate, spun oamenii legii, nava ar fi ajuns să fie controlată de alte persoane din grup.

Ulterior, vasul ar fi fost vândut sau transmis mai departe fără acordul celui care deținea, de fapt, o parte din afacere. Astfel, acesta ar fi fost lăsat fără bun și fără profitul care i se cuvenea.


Investigațiile continuă pentru a stabili exact cum a fost pusă la punct schema și cine se face vinovat.


Citește mai departe

topul săptămânii