Rețele de socializare

Moldova

Șoferul care a lovit doi bicicliști minori la Stăuceni avea permisul suspendat din 2020: Fusese prins băut la volan

Șoferul care în data de 21 februarie a spulberat în apropiere de comuna Stăuceni doi bicicliști minori, avea permisul de conducere suspendat din 2020 de către Judecătoria de la Comrat, după ce a fost prins beat la volan.

Publicat

Informația a fost confirmată pentru TV8 de procurorul Gheorghe Bivol, care, prezent luni, 6 martie, la Curtea de Apel, a cerut menținerea în arest preventiv a șoferului, întrucât există riscul ca acesta să părăsească țara.

Totodată, Bivol a mai precizat că, după ce șoferul a fost lipsit în 2020 de permisul de conducere, pe automobilul acestuia au mai fost înregistrate alte patru încălcări contravenționale și totodată, fiind sancționat prin procese verbale pentru depășirea limitei de viteze, parcare neregulamentară etc.

TV8 a încercat să obțină o reacție de la inculpat prin avocat, dar acesta a refuzat să vină cu detalii, spunând ca nu are așa împuterniciri de la client.


În continuare, urmează ca magistrații să se expună, după ce avocații au contestat decizia primei instanțe, în urma căreia șoferul a fost plasat în arest preventiv pentru 30 de zile în Penitenciarul Nr.13.

Dacă va fi găsit vinovat, șoferul riscă de la 3 la 7 ani de închisoare. Procurorul Gheorghe Bivol ne-a mai precizat că șoferul își recunoaște vina, dar nu conlucrează cu ancheta și nici nu oferă declarații.

Amintim că decizia prin care șoferul urma să își petreacă următoarele 30 de zile în Penitenciarul 13 a fost pronunțată de magistrații Judecătoriei Ciocana, în data de 23 februarie. Totodată, judecătorii au dispus atunci ca șoferului să îi fie suspendat dreptul de a conduce mijloace de transport până la o sentință definitivă.


Moldova

Speluncă de droguri descoperită în Cimișlia: aparate artizanale și substanțe suspecte, ridicate de poliție

Un apartament din Cimișlia s-a dovedit a fi un loc de consum pentru droguri, după ce polițiștii au intervenit în baza unei informații operative.

Publicat

În locuința unui bărbat de 41 de ani, oamenii legii au descoperit mai multe dispozitive artizanale folosite la consumul de substanțe narcotice, precum și o pungă cu masă vegetală uscată, asemănătoare marijuanei.

Toate obiectele au fost ridicate și trimise pentru expertiză judiciară. Proprietarul apartamentului este cercetat, iar legea prevede o pedeapsă cu închisoarea între 2 și 6 ani pentru astfel de fapte.


Poliția continuă investigațiile pentru a stabili circumstanțele complete și a identifica alte persoane care ar fi putut frecventa locul.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Razii antidrog la Botanica: două apartamente transformate în narco-bordeluri

Două percheziții desfășurate pe 26 noiembrie în sectorul Botanica au scos la iveală scene șocante: locuințe folosite pentru consum și depozitare de droguri, improvizate cu zeci de dispozitive artizanale și pachețele cu substanțe interzise.

Publicat

Într-un apartament de pe strada Hristo Botev, cinci persoane cu vârste între 24 și 33 de ani au fost surprinse consumând PVP. În încăpere au fost găsite aparate artizanale pentru inhalare și pachete cu substanță cristalină albă. Proprietarul locuinței, un bărbat de 33 de ani, a fost reținut pentru 72 de ore.

În aceeași zi, într-un apartament de pe bulevardul Cuza Vodă, au fost descoperite plicuri cu droguri, numeroase dispozitive de consum, dar și bani și acte de identitate aparținând altor persoane. Proprietarul de 39 de ani este cercetat penal în stare de libertate.


Toate substanțele și obiectele ridicate au fost trimise la expertiză, iar ancheta continuă pentru identificarea întregii rețele implicate în trafic și distribuție.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Urmărire cu final mortal, la Criuleni. Un șofer a decedat după ce s-a izbit cu mașina într-o stație de așteptare

Un bărbat de 33 de ani din raionul Rîbnița a murit în această dimineață, după ce, încercând să scape de urmărirea poliției, s-a lovit cu mașina într-o stație de așteptare a transportului public, lângă satul Cruglic.

Publicat

Mașina, un Volkswagen, a fost observată inițial în localitatea Ivancea, raionul Orhei. Polițiștii i-au cerut șoferului actele și i-au propus să fie testat cu alcooltestul, însă acesta a pornit motorul și a plecat, ignorând indicațiile oamenilor legii.

Pe traseu, șoferul a fost urmărit de polițiști, dar nu a oprit, conducând cu viteză mare. Pe un carosabil umed, în apropiere de Cruglic, acesta a pierdut controlul volanului și s-a izbit direct în stație. Mașina a luat foc, iar bărbatul a fost găsit fără viață.


Polițiștii au încercat să-i acorde ajutor până la sosirea ambulanței, dar medicii nu au mai putut face nimic.

echipa.md


Citește mai departe

topul săptămânii