Rețele de socializare

Moldova

Dezmințire: Deținutul care a decedat la o zi după reținere se afla în izolatorul MAI, nu în penitenciarul nr.13

Deținutul care a decedat la o zi după reținere se afla în izolatorul MAI, nu în penitenciarul nr.13, așa cum am anunțat mai devreme.

Publicat

Cerem scuze pentru eroarea produsă și daunele pe care le-am adus imaginii instituției penitenciare.

Amintim că unul dintre cei doi bărbați, reținuți pentru trafic de heroină a decedat, în dimineața de 23 septembrie. IGP a fost alertat în jurul orei 04.30, iar potrivit datelor oferite bărbatul de 40 de ani era deținut în celulă de unul singur. Gardienii au observat pe camerele de supraveghere că acesta se simte rău, au intrat în celulă, după care imediat au chemat asistentul medical și ambulanța. Din nefericire, când au ajuns la fața locului, medicii nu au putut decât să constate decesul bărbatului.

Audiați, angajații izolatorului au declarat că bărbatul ar fi avut o stare fizică și psihică caracteristică întreruperii consumului de droguri, acesta fiind la evidența medicului narcolog ca consummator de opiacee.


De anchetarea cazului se ocupă procuratura.

Anterior, în data de 22 septembrie, poliția anunța despre reținerea a doi bărbați, de 24 și, respectiv, 40 de ani, suspectați de trafic cu heroină.

În total, oamenii legii au ridicat de la cei doi heroină, care pe piața neagră ar valora peste 300.000 de lei. Bărbatul decedat figura și într-un alt dosar de păstrare a drogurilor, trimis deja în judecată. Cercetările pe caz continuă.


Cazul a ajuns și în vizorul Avocatului Poporului.
Ombudsmanul urmează să monitorizeze dacă Inspectoratul General al Poliției al MAI și alte instituții care au avut tangență cu persoana decedată au asigurat corespunzător respectarea garanțiilor fundamentale împotriva relelor tratamente față de persoana decedată la etapele de reținere, plasare și deținere în Izolator, transmite Știri.md cu referire la unimedia.info.

„De asemenea, Avocatul Poporului va analiza nivelul de implementare a recomandărilor înaintate anterior de către Ombudsman ca urmare a vizitelor de monitorizare desfășurate de către Oficiului Avocatului Poporului și Consiliul pentru Prevenirea Torturii (CpPT), și, dacă neimplementarea recomandărilor Avocatului Poporului și organizațiilor internaționale specializate de către IGP MAI și alte instituții au contribuit la decesul persoanei (inclusiv a recomandărilor înaintate ca urmare a ”cazului Andrei Brăguță”).

În același context, Ombudsmanul îndeamnă Inspectoratul General de Poliție, autoritățile naționale responsabile, mass media, și societatea la general, să nu utilizeze imagini sau informații despre cazul dat într-un limbaj care să creeze prejudecăți și să instige la ură societatea față de persoanele cu probleme de sănătate mentală (inclusiv dependența de substanțe psihoactive) sau pe alte criterii.


Informații mai detaliate cu privire la examinarea cazului și concluziile Ombudsmanului vor fi comunicate după finalizarea procesului de monitorizare”, anunță Avocatul Poporului într-un comunicat de presă.

Advertisement

Moldova

/VIDEO/ Motocicletă furată, în capitală: Trei tineri din Cahul, printre care și un minor, cercetați pe caz.

O motocicletă în valoare de circa 60 de mii de lei a fost furată din curtea unui bloc din capitală, iar trei tineri din Cahul, doi de 20 de ani și un minor de 16 ani, au ajuns pe mâna poliției.

Publicat

Potrivit oamenilor legii, furtul a avut loc pe timp de noapte, în sectorul Buiucani. Bănuiții ar fi deteriorat sistemul de pornire al motocicletei parcate, după care au plecat cu aceasta într-o direcție necunoscută.

În urma măsurilor operative desfășurate de polițiștii sectorului Buiucani, în comun cu angajații Direcției de Poliție Chișinău, suspecții au fost identificați și reținuți la scurt timp.

Ulterior, în cadrul perchezițiilor autorizate efectuate la domiciliile acestora din Cahul, oamenii legii au depistat și au ridicat motocicleta sustrasă.


Cei doi tineri de 20 de ani au fost reținuți pentru 72 de ore, iar minorul este cercetat în stare de libertate. Dacă vor fi găsiți vinovați, suspecții riscă pedeapsă cu închisoare de până la 7 ani.

Cercetările pe marginea acestui caz continuă.


Citește mai departe

Moldova

Nicanor Ciochină a fost reținut: Fostul primar de la Boldurești este vizat într-o nouă cauză penală.

Fostul primar de la Boldurești Nicanor Ciochină, învinuit că a lovit mortal cu mașina un adolescent de 14 ani, a fost reținut în seara de 29 ianuarie, într-o nouă cauză penală. Potrivit poliției, acesta ar fi agresat și bătut un bărbat acum șase ani, pe când era primar în localitate. Acum acesta este cercetat penal pentru fapte de tortură și tratament inuman.

Publicat

Ciochină a fost reținut imediat de cum s-a pus pe pauză ședința din dosarul în care e învinuit că a tamponat mortal cu mașina un adolescent.
Poliția anunță că fostul edil de la Boldurești a fost reținut pentru 72 de ore, după ce în anul 2020 ar fi bătut și înjurat un bărbat, care avea dificultăți de deplasare.

Menționăm că în data de 29 ianuarie, procurorii au cerut 9 ani de pușcărie pentru Nicanor Ciochină, acuzat că ar fi lovit mortal un copil la Boldurești. Pe lângă aceasta, acuzatorii au solicitat ca fostul primar să nu poată șofa 9 ani și să achite 31.000 de lei prejudiciu statului.

În privința presupusului său complice, Ion Andronache, procurorii cer 3 ani de închisoare într-un penitenciar deschis.


Amintim că Nicanor Ciochină este învinuit că în februarie 2024 ar fi lovit mortal cu mașina un băiat din localitate și ar fi fugit de la locul faptei. Ulterior, ar fi încercat să ascundă urmele accidentului, înscenând o altă coliziune cu implicarea mașinii avariate.

Un medic stomatolog, considerat complice, l-ar fi ajutat să găsească o mașină identică celei implicate în accident și să monteze plăcuța cu numărul de înmatriculare pe o altă mașină. Ciochină susține că este nevinovat și că totul ar avea o motivație politică.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Percheziții la Chișinău: Peste 100 de mașini, ridicate într-un dosar de contrabandă.

Peste 100 de mașini au fost ridicate în urma a patru percheziții efectuate pe 15 ianuarie, în municipiul Chișinău, într-un dosar de contrabandă instrumentat de Serviciul Vamal, sub conducerea PCCOCS.

Publicat

Anchetatorii susțin că un grup format din cetățeni ai Republicii Moldova și ai României, în complicitate cu reprezentanți ai unui agent economic, ar fi introdus din Uniunea Europeană vehicule aparent legal, care ulterior erau dezmembrate și comercializate, cu încălcarea legislației vamale, pentru a evita achitarea taxelor.

Valoarea bunurilor vizate depășește 400 de mii de lei. În urma perchezițiilor au fost ridicate documente, tehnică de calcul și peste 100 de vehicule, atât funcționale, cât și parțial dezmembrate.

Doi bănuiți, cu vârste între 34 și 45 de ani, sunt cercetați penal în stare de libertate, iar investigațiile continuă.



Citește mai departe

topul săptămânii