Rețele de socializare

Moldova

/FOTO/ 23 de mașini aduse de peste hotare și le dezasamblate ilegal la un parc de dezmembrări auto din Chișinău

23 autoturisme cu numere străine introduse în Republica Moldova, fiind declarate prin acțiune cu obligativitatea scoaterii acestora în termen de 180 zile, au fost identificate de către Ofițerii echipelor mobile ale Serviciului Vamal în conlucrare cu ofițerii Secției Activități Investigative, la o un parc de dezmembrări auto din mun. Chișinău.

Publicat

Mijloacele de transport depistate au fost înmatriculate în Bulgaria, Irlanda, Lituania, Marea Britanie și România.

În rezultatul acțiunilor de investigație a fost stabilit, că contrar prevederilor legale, proprietarii automobilelor înmatriculate în alte state vindeau mijloacele de transport pentru a fi dezmembrate, fără a le vămui pe teritoriul Republicii Moldova.

De menționat, că mijloacele de transport cu numere străine care sunt introduse în țară, în regim vamal de admitere temporară, fiind declarate prin acțiune, conform prevederilor cadrului legal în vigoare, nu pot fi vândute, donate, transmise prin moștenire, închiriate, subînchiriate, date în comodat, gajate, transferate sau puse la dispoziția unei alte persoane pe teritoriul Republicii Moldova, decât cu acordul organului vamal, numai după achitarea drepturilor de import.


Ca urmare a acțiunilor întreprinse, angajații vamali au identificat făptașii în vederea atragerii la răspundere pentru nerespectarea condițiilor de derulare a regimului vamal de admitere temporară, în conformitate cu prevederile art. 287, alin. (17), Cod Contravențional al Republicii Moldova.

În cazul când mijlocul de transport nu este scos de pe teritoriul Republicii Moldova în termenul stabilit de legislație, iar acesta nu mai există (a fost distrus sau vândut la piese), organul vamal încasează drepturile de import, conform legislației în vigoare.


Moldova

Un automobil s-a inversat, după ce a fost tamponat de o mașină, în capitală. Un pasager, la spital.

Coliziune matinală în capitală. Un vehicul s-a inversat, iar o persoană a fost transportată la spital. Totul s-a întâmplat în dimineața de 13 ianuarie la intersecția dintre străzile Șoseaua Hîncești și Miorița, din cartierul Telecentru.

Publicat

La fața locului au fost îndreptate echipajele de poliție și medici. Potrivit informațiilor oferite de către ofițerul de presă din cadrul direcției de poliție a municipiului Chișinău, Cristina Talpă, forțele de ordine au stablit că în impact au fost implicate două vehicule. Conform informațiilor preliminare, un automobil la volanul căruia se afla un tânăr de 23 de ani, în circumstanțe ce urmează a fi stabilite, s-a tamponat în partea lateral-stânga a unui automobil condus de un bărbat de 69 de ani.

Imapactul dintre cele două mașini a fost atât de violent încât cea de-a doua mașină a fost aruncată la câțiva metri distanță pe carosabil unde s-a și inversat. Din nefericire, coliziunea nu s-a lăsat fără victime. Un bărbat în vârstă de 44 de ani care se afla în habitaclul mașinii conduse de tânăr a fost preluat de echipajul medical și transportat la o instituție medicală pentru investigații de specialitate.

Ambii șoferi au fost supuși testării alcoolscopice la fața locului, rezultatele indicând faptul că niciunul dintre aceștia nu se afla în stare de ebrietate în momentul producerii accidentului de circulație.


De menționat că, impactul dintre vehicule s-a produs în orele de vârf ale dimineții atunci când traficul în zonă este intens. Mai mulți șoferi au fost nevoiți să circule bară la bară minute întregi dat fiind faptul că prima mașină a rămas stopată în mijloc de intersecție, iar automobilul inversat a blocat două benzi de deplasare. Cu toate aceste, angajații INSP au reușit fluidizarea traficului, astfel încât circulația în zonă să se desfășoare fără impedimente majore.

Pe caz a fost inițiată o anchetă, iar toate circumstanțele exacte ale producerii accidentului, dar și cine dintre șoferi s-ar face vinovat de cauzarea acestuia urmează a fi stabilite de către organele competente.


Citește mai departe

Moldova

Fiole „misterioase” la vamă: Un bărbat a încercat să ajungă la Bratislava cu sute de pastile suspecte.

Fiole „misterioase” descoperite la Aeroportul Chișinău. Un bărbat de 31 de ani, cetățean slovac, a fost descoperit cu 88 de fiole ce conțineau substanțe neidentificate, în timp ce încerca să ajungă la Bratislava.

Publicat

Potrivit autorităților vamale, în timpul formalităților de control, funcționarii postului vamal, împreună cu polițiștii de frontieră, au depistat lotul de substanțe în bagajul pasagerului. Acestea nu fuseseră declarate și sunt considerate transport ilicit.

Substanțele au fost ridicate și vor fi supuse expertizei pentru a se stabili cu exactitate natura lor. În funcție de rezultate, bărbatul riscă sancțiuni conform legislației în vigoare.

Autoritățile reamintesc că transportul de substanțe nedeclarate este strict interzis și pedepsit de lege.



Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Poți fugi, dar nu te poți ascunde: Individul care a vandalizat un pasaj pietonal din capitală, prins de poliție.

Autoritățile au identificat individul care, în noaptea de 11 ianuarie, a vandalizat un panou și sistemul electric aferent din pasajul pietonal subteran de pe Calea Ieșilor din Chișinău.

Publicat

Este vorba despre un bărbat de 33 de ani, din satul Costești, raionul Ialoveni, cu antecedente penale. În timpul incidentului, individul a încercat mai întâi să distrugă camera de supraveghere, iar apoi a deteriorat panoul și sistemul electric aferent, părăsind locul faptei. Imaginile video surprinse de sistemul de supraveghere au ajutat autoritățile să-l identifice rapid.

Acum, bărbatul este cercetat contravențional și urmează să primească sancțiunea prevăzută de lege. Autoritățile publice locale subliniază că astfel de acte de vandalism nu vor fi tolerate.

Reprezentanții poliției recomandă cetățenilor să raporteze imediat orice acte antisociale și să coopereze cu oamenii legii.



Citește mai departe

topul săptămânii