Moldova
/VIDEO/ Un microbuz cu pasageri din R.Moldova a nimerit în accident, în România: 13 persoane au fost rănite
Un accident grav a avut loc în această dimineaţă în sensul giratoriu de la intrarea din Leţcani. Un microbuz cu cetățeni din Republica Moldova a intrat în sensul giratoriu fără să se asigure și s-a izbit de o camionetă.
În urma incidentului nouă persoane au ajuns la spital, iar patru au refuzat internarea (opt persoane erau în microbuz, iar alte cinci în camionetă), transmite Ziaruldeiasi.RO.
”Accident rutier pe DN 28 în localitate Leţcani, între o camionetă şi un microbuz. În urma evenimentului rutier au rezultat 9 victime”, a transmis ISU Iaşi, joi dimineaţă. Sursa citată a precizat că la locul intervenţiei acţionează mai multe echipaje medicale, de pompieri, dar şi de Poliţie. Patru persoane au fost transferare la spitalul Sfantul Spiridon, patru la spitalul de Neurochirurgie si una de 16 ani la spitalul Sfânta Maria.
Cititi si: Momentul în care microbuzul loveşte camionul în sensul giratoriu de la Leţcani
Cauza accidentului a fost neacordarea de prioritate
ISU transmite că nu sunt persoane încarcerate, dar intervenţia este în dinamică. Centrul Infotrafic din Inspectoratul General al Poliţiei Române informează că, potrivit primelor informaţii, zece persoane au suferit răni uşoare (4 din autoutilitară, 6 din microbuz).
Traficul in zona este ingreunat
”Toate sunt conştiente şi evaluate medical la faţa locului”, a transmis Centrul Infotrafic. Traficul rutier se desfăşoară îngreunat, pe un sens, estimându-se reluarea normală a circulaţiei în 45-60 de minute.
Moldova
Tânăr din Chișinău, trimis în judecată pentru uciderea mamei sale, profesoară de clase primare
Un tânăr de 23 de ani din Chișinău a fost trimis în judecată pentru omorul intenționat al propriei mame, o femeie de 49 de ani care activa ca profesoară în învățământul primar. Procuratura municipiului Chișinău, Oficiul Rîșcani, anunță finalizarea urmăririi penale și transmiterea dosarului în instanță.
Investigațiile au arătat că între cei doi existau conflicte și tensiuni de mai mult timp. În seara zilei de 17 iulie 2025, după o nouă ceartă, tânărul ar fi atacat-o cu un cuțit de bucătărie, aplicându-i o lovitură în zona toracelui. Rana a provocat lezarea aortei și o hemoragie internă masivă, care a dus la decesul femeii.
Când polițiștii au intervenit la locul faptei, tânărul s-a baricadat în apartamentul de la etajul patru și a refuzat să deschidă ușa. În încercarea de a scăpa, el a sărit pe geam. Ulterior, în cadrul audierilor, nu și-a recunoscut vina și a refuzat să facă declarații.
Pentru omor intenționat asupra unui membru de familie, legislația prevede până la 20 de ani de închisoare sau detențiune pe viață. Până la pronunțarea unei hotărâri definitive, tânărul beneficiază de prezumția de nevinovăție.
Moldova
Noi percheziții și depistări de droguri în Chișinău: două locații improvizate și mai multe cazuri în stradă
Săptămâna începe cu noi cazuri legate de droguri, descoperite în capitală.
Polițiștii Inspectoratului Rîșcani au identificat două locații improvizate pentru consumul substanțelor narcotice, administrate de doi bărbați de 39 și 68 de ani, care ar fi transformat locuințele proprii în spații frecventate de consumatori.
În urma perchezițiilor, au fost găsite dispozitive artizanale pentru consumul drogurilor și substanțe ce par a fi PVP (sare), marijuana și hașiș. Toate probele au fost ridicate pentru expertiză, iar cei doi riscă până la patru ani de închisoare.
Între timp, polițiștii INSP au documentat mai multe cazuri de deținere a drogurilor în stradă. Pe bulevardul Dacia, un tânăr de 20 de ani a predat voluntar pachețele cu PVP, pe strada Florilor un bărbat de 45 de ani a fost depistat cu aceeași substanță, iar pe strada Sfântul Andrei un tânăr de 21 de ani a predat benevol un pachețel cu PVP.
Poliția anunță intensificarea patrulărilor și controalelor pentru prevenirea consumului și distribuției de droguri.
Moldova
Percheziții la Egorovca: droguri și muniții găsite la doi bărbați cu antecedente
Polițiștii din Fălești au descins cu percheziții autorizate la domiciliile a doi bărbați de 39 și 43 de ani din localitatea Egorovca.
Acolo au fost depistate dispozitive artizanale utilizate pentru consumul drogurilor, pliculețe cu masă vegetală, presupusă a fi marijuana, precum și cartușe de diferit calibru, deținute ilegal.
Cei doi bărbați nu se află la prima abatere de la lege, ei fiind anterior documentați pentru infracțiuni similare.
Toate bunurile identificate au fost ridicate pentru expertizare.
Poliția continuă acțiunile de investigație în vederea stabilirii tuturor circumstanțelor și aplicării măsurilor legale corespunzătoare.
-
Moldova4 zile în urmăUrmărire cu final mortal, la Criuleni. Un șofer a decedat după ce s-a izbit cu mașina într-o stație de așteptare
-
Moldova6 zile în urmăDescoperire macabră, la Miclești: Un tânăr de 28 de ani, găsit parțial carbonizat într-o anexă.
-
Moldova3 zile în urmăNeglijență fatală în sala de operație: Medic condamnat pentru decesul unei gravide.
-
Moldova3 zile în urmăEscrocherie de 10 milioane de lei: patru tineri IT-iști, reținuți pentru vânzări fictive de mașini RETRO în SUA
-
Moldova5 zile în urmăNoi detalii șocante în cazul camionului oprit la Leușeni-Albița: Munițiile ar fi provenit din Ucraina.
-
Moldova5 zile în urmăGrup de falsificatori de acte românești, prins între Chișinău și Strășeni: percheziții masive în două state
-
Moldova6 zile în urmă/VIDEO/ Descinderi de amploare peste Prut: Rețea de acte false cu zeci de beneficiari moldoveni, destructurată.
-
Moldova5 zile în urmăAr fi declarat mașina „hibrid”, dar era diesel. Acum plătește peste 41.000 lei în plus
