Moldova
Chișinăuian de 37 de ani, condamnat la 14 ani pușcărie după ce și-ar fi ucis în bătăi propria mamă, utilizând o furculiță
Prin sentința Judecătoriei Chișinău, sediul Buiucani, din 27 iulie 2022, un bărbat în vârstă de 37 ani, originar din mun. Chișinău a fost condamnat la închisoare pe un termen de 14 ani, cu executarea pedepsei în penitenciar de tip închis, fiindu-i incriminate trei capete de acuzare.
Așadar, bărbatul vizat a fost învinuit de săvârșirea a două episoade de neexecutarea măsurilor din ordonanța de protecție a victimei violenței în familie (infracțiuni prevăzute de art. 320′ din Codul penal) și un episod de violență în familie, soldată cu decesul persoanei.
Mai exact, potrivit actului de învinuire, inculpatul a fost acuzat de faptul că a încălcat în două cazuri ordonanța de protecție a victimei violenței în familie, emisă de Judecătoria Chișinău (sediul Centru), prin care a fost obligat de a părăsi locuința comună cu mama sa, din sectorul Botanica al capitalei, precum și de a sta departe de locul aflării victimei, excluzând orice contact cu aceasta pe un termen de trei luni.
Prin urmare, în seara zilei de 30 decembrie 2021, inculpatul încălcând din nou ordonanța de protecție a victimei violenței în familie, a venit la domiciliul mamei sale, pe care a agresat-o fizic, aplicându-i mai multe lovituri peste corp cu pumnii și cu o furculiță de bucătărie, cauzându-i victimei leziuni corporale ce prezintă pericol pentru viață și în baza acestui criteriu se califică ca vătămare gravă.
Precizăm că, victima pe parcursul a trei luni s-a aflat în Instituția Medico-Sanitară Publică Institutul Medicină de Urgență, în stare extrem de gravă, unde a și decedat.
Menționăm că, instanța de judecată a menținut aceiași măsura preventivă sub formă de arest preventiv aplicat în privința inculpatului, până la intrarea sentinței în vigoare.
Sentința nu este definitivă și poate fi contestată cu apel în termen de 15 zile la Curtea de Apel Chișinău.
Moldova
Doi recidiviști, reținuți pentru atacul brutal asupra unei femei de 88 de ani din Șoldănești
Doi tineri de 26 de ani din raionul Șoldănești, ambii cu antecedente penale, sunt suspectați că au comis un atac violent asupra unei bătrâne de 88 de ani din satul Socola, în martie 2024. Potrivit anchetatorilor, cei doi ar fi acționat mascați și purtând mănuși, pătrunzând seara în gospodăria femeii, care locuia singură.
Suspecții au ucis câinele din curte, apoi au forțat ușa locuinței și au imobilizat victima, legând-o cu un cablu. Femeia a fost lovită în repetate rânduri și amenințată cu un cuțit, fiind obligată să spună unde își ține banii. Din casă au fost sustrase 33 000 de lei, un inel și o pereche de cercei din aur, după care agresorii au fugit.
Unul dintre suspecți a fost arestat pentru 30 de zile și și-a recunoscut vina. Celălalt se află deja în Penitenciarul nr. 11 Bălți, unde ispășește o pedeapsă pentru un omor comis în grup în vara anului 2024. În urma perchezițiilor din penitenciar, polițiștii au ridicat telefonul mobil al acestuia, găsind probe relevante pentru dosar.
Cercetările continuă, iar dacă vinovăția le va fi demonstrată, cei doi riscă între 8 și 10 ani de închisoare.
Moldova
Caz tragic în capitală: Un bărbat a murit după ce a căzut în gol de la etajul 7
Tragedie în capitală. Un bărbat a căzut în gol de la înălțime pe strada Albișoara. Totul a avut loc în prima parte a zilei de 3 decembrie.
La fața locului, polițiștii au depistat corpul neînsuflețit al unui bărbat în vârstă de 56 de ani. Preliminar, acesta ar fi căzut în gol de la etajul 7 al unui bloc de locuit, iar în urma traumatismelor suferite a decedat pe loc.
Pe caz a fost inițiată o anchetă. Toate circumstanțele producerii incidentului, precum și cauza exactă a decesului, urmează a fi stabilite în cadrul investigațiilor în desfășurare.
📌 În cazul în care detaliile expuse în acest material vă neliniștesc, aveți nevoie de ajutor emoțional sau vă faceți griji pentru un apropiat, puteți apela după ajutor la Linia Verde Antisuicid, contactând numărul de telefon 060 806 623, sau puteți lăsa un email la adresa ajutor@pentruviata.md.
Moldova
Echipă de ambulanță atacată cu pistolul în timpul unei intervenții la Ungheni: paramedicii au salvat pacienta sub amenințarea armei
O intervenție medicală de urgență s-a transformat într-o situație-limită pentru echipa SAMU Ungheni, în dimineața zilei de 2 decembrie 2025. Chemate să ajute o femeie de 47 de ani aflată în stare de sincopă, cadrele medicale au fost amenințate cu pistolul chiar în timpul examinării pacientei.
Apelul la 112 a fost recepționat la ora 09:24, iar ambulanța a ajuns la adresa indicată în doar patru minute. În loc să găsească o situație calmă, paramedicii au dat peste trei persoane aflate în stare avansată de ebrietate. În momentul în care încercau să acorde ajutorul medical, soțul pacientei, un bărbat de aproximativ 50 de ani, a devenit violent și a scos un pistol din buzunar, îndreptându-l spre echipaj.
Gestul agresiv a creat o atmosferă de tensiune extremă, însă personalul medical a rămas concentrat pe salvarea pacientei. În ciuda intimidării și a riscului major, echipa a reușit să stabilizeze femeia și să o transporte în siguranță la spitalul din regiune.
Poliția, sosită la scurt timp după incident, a început documentarea cazului și urmează să stabilească toate circumstanțele, inclusiv proveniența armei și eventualele antecedente ale bărbatului agresiv.
IMSP Centrul Național de Asistență Medicală Urgentă Prespitalicească califică incidentul drept unul de o gravitate excepțională și amintește că numărul agresiunilor asupra lucrătorilor medicali este în creștere. În primele șase luni ale anului 2025 au fost înregistrate 195 de atacuri asupra echipelor AMU – de la amenințări și injurii la violență fizică.
-
Moldova6 zile în urmăUrmărire cu final mortal, la Criuleni. Un șofer a decedat după ce s-a izbit cu mașina într-o stație de așteptare
-
Moldova2 zile în urmăCaz șocant la Slobozia: Un copil de 3 ani a căzut într-o fântână
-
Moldova12 ore în urmăEchipă de ambulanță atacată cu pistolul în timpul unei intervenții la Ungheni: paramedicii au salvat pacienta sub amenințarea armei
-
Moldova3 zile în urmăDoi șoferi băuți, prinși la Orhei: Au încercat să mituiască polițiștii cu lei și euro
-
Moldova2 zile în urmăUn accident rutier cu implicarea unui microbuz de rută s-a produs în localitatea Malcoci din raionul Ialoveni
-
Moldovao zi în urmăAccident periculos în Chișinău: Troleibuz surprins cum trece pe roșu și lovește un automobil
-
Moldovao zi în urmăCadavrul unui bărbat, găsit într-un automobil din parcarea unui centru comercial din Chișinău
-
Moldova5 zile în urmăNeglijență fatală în sala de operație: Medic condamnat pentru decesul unei gravide.
