Rețele de socializare

Moldova

/VIDEO/ Momentul în care un pieton este la un pas de a fi spulberat de un microbuz de rută, pe trecerea de pietoni

La un pas de accident. Un pieton a fost cât pe ce să fie spulberat de un microbuz de rută, chiar pe trecerea de pietoni.

Publicat

Încercând să evite impactul, șoferul a urcat cu două roți pe trotuar, iar pietonul s-a dezechilibrat și a căzut.

Totul a avut loc pe o trecere de pietoni de pe strada Ion Creangă, în seara de 12 mai, în jurul orei 19.25 de minute. În secvența video se poate observa cum pietonul traversează regulamentar, iar automobiliștii îi cedează calea. Toți, cu excepția unui șofer de maxi-taxi, care merge înainte.

Cel mai grav este că, în loc să oprească pentru a se asigura că pietonul este bine, șoferul a oprit la câțiva metri mai departe, a debarcat pasagerii și și-a continuat deplasarea de parcă nimic nu s-ar fi întâmplat.


Din fericire, pietonul nu a fost rănit. Acesta s-a ridicat de pe șosea și și-a continuat drumul.

Cazul a fost înregistrat la poliție, iar la moment oamenii legii întreprind măsurile de identificare și documentare a conducătorului auto.


Inspectoratul General al Poliției reiterează că asemenea comportament în trafic este inacceptabil, iar toți cei care dau dovadă de iresponsabilitate în raport cu viețile oamenilor și ignoră Regulamentul Circulației Rutiere vor fi sancționați conform legii.

Advertisement

Moldova

Oprit la timp în Bălți: tânăr de 22 de ani prins băut la volan

Publicat

Noaptea trecută, un echipaj mixt format din carabinierii Direcției regionale „Nord” și un polițist din IP Bălți, aflați în serviciul de reacționare operativă, a reținut un automobil care se deplasa haotic pe străzile municipiului Bălți.

Șoferul, un tânăr de 22 de ani, a fost testat cu aparatul Drager, care a indicat o concentrație de 0,17 mg/l de alcool în aerul expirat. Mașina a fost imediat transportată la parcarea specială, iar autoritățile continuă să stabilească toate circumstanțele incidentului.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Grup criminal destructurat: cetățeni afro-asiatici erau transportați ilegal din Moldova în România pentru profit

Autoritățile din Moldova au destructurat un grup criminal organizat, specializat în migrația ilegală a cetățenilor afro-asiatici prin frontiera moldo-română, acțiune coordonată de Poliția de Frontieră Sud și Procuratura Cahul.

Publicat

Investigațiile au arătat că grupul, format din cetățeni moldoveni și străini, acționa coordonat, fiecare membru având un rol bine determinat. Trei dintre suspecți se ocupau direct cu facilitarea trecerii ilegale a persoanelor din Moldova în România, obținând profit financiar. Victimele plăteau sume de bani începând din țara lor de origine și continuând și pe teritoriul Republicii Moldova.

La 1 noiembrie, polițiștii au efectuat percheziții la domiciliile suspecților, ridicând trei mijloace de transport, bani, dispozitive electronice și alte obiecte folosite în activitatea infracțională. Persoanele implicate au fost reținute pentru 72 de ore, iar ulterior instanța le-a aplicat control judiciar pentru 60 de zile.


Cercetările continuă pentru identificarea tuturor membrilor grupului și stabilirea întregii activități ilegale desfășurate. Suspecții sunt prezumați nevinovați până la o hotărâre judecătorească definitivă.

echipa.md

 


Citește mai departe

Moldova

Tragedie pe traseul Otaci–Dondușeni: un bărbat a murit, iar altul a ajuns în stare gravă după ce o mașină s-a izbit de un copac

Un grav accident rutier s-a produs ieri, 5 noiembrie 2025, pe traseul R-8/1 Otaci–Dondușeni, în raionul Ocnița.

Publicat

Potrivit Poliției, un automobil Toyota Avensis a derapat de pe carosabil și s-a izbit violent într-un copac de pe marginea drumului.

În urma impactului devastator, pasagerul de 56 de ani a murit pe loc, iar șoferul, în vârstă de 36 de ani, a fost transportat de urgență la spital cu traumatisme grave.

Oamenii legii investighează circumstanțele tragediei pentru a stabili cauzele exacte ale accidentului.



echipa.md


Citește mai departe

topul săptămânii