Rețele de socializare

Moldova

/FOTO/ Țigări, valută, bijuterii și haine: 33 de tentative de trafic cu bunuri, contracarate de vameși într-o săptămână

În rezultatul acțiunilor întreprinse în perioada 01-07 mai curent, în vederea combaterii fraudelor vamale, angajații Serviciului Vamal au prevenit 33 tentative de trafic ilicit de mărfuri.

Publicat

16 cazuri de transportare a bunurilor nedeclarate, în cantități comerciale (articole vestimentare, pompe, instrumente electrice, tehnică de uz casnic, piese auto noi și uzate, sisteme de supraveghere video, țigări ș.a.) au fost raportate de funcționarii postului vamal Leușeni.

Articole presupuse a fi din aur, țigări, valută, piese auto, încălțăminte și articole vestimentare au fost depistate în această perioadă și la posturile vamale Aeroportul Internațional Chișinău, Costești, Sculeni, Tudora, Palanca, Criva și Cahul.

Două tentative de transportare ilegală de mărfuri au fost contracarate de către ofițerii echipelor mobile ale Serviciului Vamal. În cele două cazuri, desfășurând controlul pe linia a doua, ofițerii echipelor mobile au prevenit transportarea ilegală a mărfurilor fără acte de proveniență, printre care: articole vestimentare, încălțăminte și genți


În consecință, mărfurile au fost ridicate în vederea confiscării, iar cercetările continuă în scopul stabilirii complete a circumstanțelor. Făptașii riscă amenzi conform art. 287, al. 10 Cod Contravențional al Republicii Moldova.

Adițional, funcționarii vamali au identificat:

  • 79 mijloace de transport cu numere străine, care au depășit termenul de aflare pe teritoriul țării (180 de zile dintr-o perioadă de 12 luni consecutive).
  • 83 cazuri de încălcare a prevederilor legale privind interzicerea punerii la dispoziția unei alte persoane a mijlocului de transport cu numere străine, plasat sub regim vamal de admitere temporară.

Pentru nerespectarea condițiilor de derulare a regimului vamal de admitere temporară, persoanele riscă amenzi de la 3000 la 4500 lei (de la 60 la 90 de unități convenționale), cu obligativitatea scoaterii mijlocului de transport de pe teritoriul Republicii Moldova.


Moldova

Caz șocant la Drochia: O tânără, doborâtă la pământ și bătută cu cruzime de două fete.

Un nou caz șocant de violență între tinere a ieșit la iveală, de această dată în raionul Drochia. Vă atenționăm că urmează imagini cu puternic impact emoțional. Videoul a fost distribuit în spațiul online și surprinde momentul în care o tânără de 20 de ani este bătută cu bestialitate de alte două fete. Victima apare la pământ, însângerată, în timp ce agresoarele continuă să o lovească cu picioarele, fără milă.

Publicat

Incidentul ar fi avut loc în noaptea de 3 spre 4 aprilie, în urma unui conflict izbucnit între persoanele implicate. Potrivit poliției, victima, o tânără de 20 de ani, ar fi fost agresată de două fete, în vârstă de 16 și 18 ani, cunoscute acesteia.

În imaginile care au stârnit reacții dure în mediul online se vede cum tânăra este doborâtă la pământ și lovită în mod repetat. La un moment dat, aceasta zace fără să se miște, plină de sânge, iar cele două tinere continuă să o lovească cu picioarele, într-un atac de o violență greu de privit.

Cazul este unul strigător la cer și vine în contextul în care, în ultima perioadă, tot mai multe agresiuni între tineri sunt filmate și distribuite pe internet.


Oamenii legii au pornit o cauză penală pentru huliganism. În prezent, polițiștii și procurorii desfășoară acțiuni pentru stabilirea tuturor circumstanțelor și pentru documentarea completă a cazului.

Totodată, poliția reiterează apelul către cetățeni să nu distribuie imagini cu caracter violent, care pot afecta demnitatea persoanelor implicate, și să sesizeze imediat oamenii legii dacă sunt martori sau dețin informații relevante despre astfel de cazuri.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Copil atacat de o haită de câini: Băiatul se îndrepta spre școală în momentul în care a fost mușcat de câini.

Un copil din capitală a fost atacat de o haită de câini vagabonzi în timp ce mergea spre școală și a fost mușcat de picior, trăgând o sperietură soră cu moartea. Incidentul s-a produs într-o curte de pe strada Miron Costin.

Publicat

Potrivit autorului postării, băiatul se îndrepta spre școală și traversa un teren de joacă din apropierea blocurilor, când mai mulți câini fără stăpân s-au năpustit asupra lui. Animalele l-au înconjurat și l-au mușcat de picior, iar copilul s-a speriat foarte tare și a început să strige după ajutor.

Din fericire, în apropiere se afla o femeie care a sărit în ajutorul băiatului.  Aceasta a reușit să alunge câinii agresivi și să oprească atacul.

Cazul readuce în atenție problema câinilor vagabonzi din capitală. Locuitorii din zonă spun că haitele apar frecvent în curți și pe terenurile de joacă, iar părinții se tem să-și lase copiii singuri pe drum, mai ales dimineața, când aceștia merg la școală.


Deocamdată nu se cunoaște în ce stare se află copilul și dacă acesta a avut nevoie de îngrijiri medicale.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Lider al grupării „Kitaeț” – în judecată: Individul este acuzat de organizarea și susținerea activității organizației criminale.

Un lider informal al organizației criminale „Kitaeț” a fost trimis pe banca acuzaților, fiind învinuit de susținerea activității grupării și spălare de bani. Procurorii au aplicat și sechestre pe bunuri în valoare de câteva milioane de lei, pentru a asigura recuperarea prejudiciului.

Publicat

Potrivit oamenilor legii, ofițerii Direcției Combaterea Criminalității Organizate, împreună cu procurorii din cadrul Procuraturii Hîncești, Oficiul Leova, au finalizat urmărirea penală și au expediat dosarul în instanța de judecată în privința bărbatului.

Conform materialelor acumulate în dosar, învinuitul ar fi acționat cu susținerea directă a liderului organizației și ar fi fost responsabil de colectarea sistematică a banilor destinați așa-numitei „visterii criminale”, la nivel național. Totodată, acesta ar fi deținut un statut important în ierarhia subculturii criminale și ar fi fost recunoscut de membrii grupării drept o verigă de conducere, având atribuții de coordonare și influență.

Oamenii legii susțin că bărbatul este cercetat pentru organizarea și susținerea activității unei organizații criminale, inclusiv recrutarea membrilor, organizarea întrunirilor, constituirea fondurilor financiare și coordonarea acțiunilor ilegale. De asemenea, acesta este acuzat și de spălare de bani în interesele organizației criminale.


Investigația a fost una complexă și s-a desfășurat pe parcursul anilor 2024–2026, perioadă în care procurorii au coordonat numeroase măsuri speciale de investigație și acțiuni de urmărire penală. Oamenii legii au colaborat inclusiv cu parteneri internaționali, reușind astfel să identifice circuitele financiare și conexiunile infracționale transfrontaliere ale grupării.

Pentru a asigura o eventuală confiscare specială, procurorii au aplicat sechestre pe bunuri mobile și imobile în valoare totală de peste 6,2 milioane de lei.

Pentru faptele de care este acuzat, legislația prevede o pedeapsă cu închisoare de până la 15 ani, însoțită de o amendă de până la un milion de lei.


Între timp, urmărirea penală în privința altor membri ai organizației criminale continuă, iar procurorii anunță că întreprind în continuare măsuri pentru identificarea și tragerea la răspundere a tuturor persoanelor implicate.


Citește mai departe

topul săptămânii