Rețele de socializare

Moldova

Și-a cumpărat un permis de ședere fals cu 100 de euro. Moldovean de 29 de ani, reținut la granița română

Poliţiştii de frontieră din cadrul Punctului de Trecere a Frontierei Albiţa efectuează cercetări în privinţa unui bărbat cu cetăţenie R. Moldova care a prezentat la controlul de frontieră un permis de şedere fals.

Publicat

În data de 21 ianuarie a.c., în jurul orei 18.45, în Punctul de Trecere a Frontierei Albiţa – I.T.P.F. Iași, s-a prezentat pentru efectuarea formalităților de control pentru a intra în ţară, pasager într-un autoturism, un bărbat cu cetățenie Republica Moldova, în vârstă de 29 de ani.

La controlul de frontieră, tânărul a prezentat alături de documentul de identitate și un permis de şedere cu însemnele autorităţilor din Italia. Având suspiciuni cu privire la autenticitatea documentului, colegii noştri au efectuat verificări suplimentare, ocazie cu care au constatat că permisul de şedere nu îndeplineşte condiţiile de formă şi fond ale unuia autentic, fiind fals total.

Cu privire la cele constatate, bărbatul a declarat că a procurat documentul prin intermediul patronului fermei unde lucrează, în Italia, contra sumei de 100 euro.


În cauză, poliţiştii de frontieră efectuează cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de uz de fals şi complicitate la fals material în înscisuri oficiale, la finalizare urmând a fi dispuse măsurile legale care se impun.


Moldova

/VIDEO/ Curier de „doze”, reținut: O tânără de 19 ani a fost prinsă în flagrant în timp ce distribuia narcotice în capitală.

O tânără de 19 ani din Chișinău a fost reținută în flagrant de polițiștii Inspectoratului Centru, fiind suspectată de implicare în distribuirea drogurilor pe teritoriul capitalei.

Publicat

Potrivit anchetei, aceasta ar fi activat în calitate de curier pentru un magazin online specializat în comercializarea substanțelor narcotice.

Oamenii legii spun că tânăra a fost surprinsă în timp ce plasa droguri în mai multe ascunzișuri amenajate în diferite zone ale municipiului Chișinău.

În urma perchezițiilor corporale și la domiciliul suspectei, polițiștii au depistat și ridicat mai multe pachețele cu hașiș, precum și alte obiecte și probe relevante pentru cauza penală.


Tânăra a fost reținută pentru 72 de ore, iar investigațiile continuă pentru stabilirea tuturor circumstanțelor și identificarea altor persoane implicate în schema infracțională.

Conform legislației în vigoare, dacă va fi găsită vinovată, suspecta riscă până la 15 ani de închisoare.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Imagini surprinse în trafic la Chișinău: Un șofer a ignorat pietonii aflați pe trecere și a fost amendat de poliție.

Un șofer de 75 de ani a fost sancționat de poliție, după ce nu a acordat prioritate unor pietoni care traversau regulamentar strada, la o intersecție din capitală. Imaginile cu momentul au apărut pe rețelele sociale.

Publicat

Incidentul s-a produs în data de 21 mai, la intersecția străzii Calea Orheiului cu bulevardul Renașterii Naționale. Potrivit oamenilor legii, inspectorii INSP s-au autosesizat după apariția imaginilor video în mediul online și au identificat rapid conducătorul auto.

Este vorba despre un bărbat în vârstă de 75 de ani. Acesta a fost tras pe dreapta și sancționat pentru încălcarea comisă.

Poliția le reamintește șoferilor că sunt obligați să acorde prioritate pietonilor angajați regulamentar în traversarea străzii.



Citește mai departe

Moldova

Escrocherie de 800 de mii de lei: Încă un bărbat din capitală a căzut în plasa șarlatanilor.

A crezut că vorbește cu angajați ai unei companii de curierat și ai Băncii Naționale a Moldovei, însă de fapt a căzut în plasa escrocilor. Un bărbat de 47 de ani din capitală a rămas fără 800 de mii de lei, după ce a fost convins să ia un credit și să dea banii unor necunoscuți. Doi suspecți au fost reținuți la Bălți.

Publicat

Potrivit poliției, totul a început pe 18 mai, când bărbatul a primit un apel de la persoane care s-au prezentat drept angajați ai unei companii de logistică și curierat. Sub diferite pretexte, aceștia l-au convins să le spună codul primit prin SMS.

La scurt timp, victima a fost contactată de alte persoane, care s-au prezentat drept angajați ai Băncii Naționale a Moldovei. Escrocii i-au spus că pe numele său ar fi fost luat fraudulos un credit și că, pentru a „anula” operațiunea, trebuie să contracteze un alt împrumut și să transmită banii unor pretinși reprezentanți ai instituției.

În doar câteva zile, între 18 și 20 mai, bărbatul a transmis în trei tranșe 400 de mii, apoi încă 200 de mii și alți încă 200 de mii de lei.


Persoanele care au ridicat ultima tranșă de bani au fost reținute de polițiști în seara de 21 mai, la Bălți.

Oamenii legii continuă investigațiile pentru a stabili toate persoanele implicate în schema de escrocherie.


Citește mai departe

topul săptămânii